8 Травня, 2020

Найбільш відомі банди СРСР

У Радянському Союзі, як і в будь-якому суспільстві, існував злочинний світ. Хоч в «країні переможного соціалізму не може бути бандитів!», як запевняли всіх високі чиновники у СРСР, але насправді в Радянському Союзі регулярно з’являлися злочинні угруповання, які навіть мали свій персональний стиль та почерк. Далі ви дізнаєтеся про найнебезпечніші радянські банди, які стали легендами злочинного світу тих часів.

«Чорна кішка»

Найзагадковіша банда сталінської епохи, з легкої руки кінематографістів названа «Чорною кішкою», 3 роки своїми зухвалими злочинами не давала спокою москвичам. Користуючись важким післявоєнним становищем і довірливістю громадян, банда Мітіна раз за разом «зривала» великі суми грошей і вислизала неушкодженою.

Роботу слідчих ускладнювала відсутність у членів банди всяких зв’язків з кримінальним світом – вони зразкові працівники Красногорського оборонного підприємства. На злочинний шлях красногорці встали 1 лютого 1950 року, коли здійснили перше вбивство, а 26 березня їм вдалося велике пограбування. Слова «Всім стояти! Ми з МГБ! », – вигукнута в магазині, збентежила співробітників. Скориставшись замішанням, злочинці очистили касу на суму 63 тисячі рублів – значний куш в той час. Не на жарт справжнє МГБ захвилювалося 27 березня 1951року. Того дня озброєні пістолетами «Мітінці» пограбували один з магазинів в Кунцево, убивши директора , який намагався їм перешкодити. Від цього місця до Ближньої дачі Сталіна було всього кілька кілометрів! Сищиків зацікавив той факт, що всі злочини бандити скоювали біля стадіонів. І дійсно, деякі з зловмисників виявилися спортсменами. Біля Красногорського стадіону «МУРівці» і напали на слід банди Мітіна. Подальше було справою техніки. За підсумками слідства встановлено, що злочинці за 3 роки здійснили в цілому 28 розбійних нападів з 11 убитими і 18 пораненими, награбовано ними було більше 300 тисяч рублів. Розкрита справа врятувала Хрущова, якого намагався змістити з поста керівника Московського міськкому Берія.

«Фантомаси»

З 1968 по 1973 роки в Ростові-на-Дону орудувала одна з найгучніших банд, чия діяльність стала частиною радянського кримінального фольклору. Банду братів Толстопятова ще називали “Фантомаси”, через їхню любов до надягання на голову жіночих панчох. Відмінною рисою злочинної групи було використання саморобної вогнепальної зброї та детальне опрацювання плану розбійних нападів. Основними цілями банди ставали магазинна виручка, а також зарплати, транспортовані інкасаторами. Але бандитам відчайдушно не щастило – їх немов переслідував злий рок. То інкасатори не приїдуть в строк, то біля місця планованого злочину їх злякає знайоме обличчя. Ще як на зло свідомі громадяни не боялися озброєних зловмисників і чинили їм опір. Однак бандити не церемонилися – їм нічого не вартувало розстріляти старого , що кинувся на них з палицею. На совісті злочинців 14 озброєних нападів, кілька вбивств і 150 тисяч награбованих рублів. Цікаво, що один з членів банди Самасюк нерідко зізнавався колегам, що мріє померти на мішку з грошима. 7 липня 1973 року його мрія здійснилась, коли при перестрілці з міліціонерами він востаннє припав до жаданих скарбів. В цей день і закінчилася безславна історія «фантомасів».

«Тяп-ляп»

В середині 1970-х років Казань захлеснула хвиля молодіжної злочинності. Бандитські угруповання спокійно могли з’ясовувати свої відносини без активної протидії з боку міліції. Місто жило в постійному страху. Дуже швидко в лідери бандитського руху вибилися «Тяп-ляпівці» (іронічна назва пов’язана з заводом «Теплоконтроль»), які не просто билися з конкурентами з інших районів – вони їх убивали. Один з лідерів угруповання Хантіміров не ставив перед собою іншої мети, як бити і калічити людей. Культ сили він формував і в своїх підлеглих. Вихідці з «качалки» могли запросто штрикнути ножем або забити до напівсмерті випадкового перехожого.

Демонстративну і криваву акцію залякування «Тяп-ляпівці» влаштували в «Палаці культури ім. Урицького » під час дискотеки. Увірвавшись у приміщення, вони залізними прутами стали нівечити в будівлі молодих людей. Навіть серйозно травмовані підлітки не скаржилися в міліцію – боялися розправи. Бандити осміліли настільки, що почали застосовувати вогнепальну зброю і гранати. Лише 31 серпня 1978року, коли вони вступили в серйозне протистояння з міліцією, служителі правопорядку змушені були застосувати силу і знешкодити банду. Четверо активних учасників угруповання були засуджені до розстрілу, в тому числі і Хантіміров, решта засуджені на тривалі терміни. Банда «Тяп-ляп» започаткувала поширення організованої злочинності в країні, а її лідери стали першими кримінальними авторитетами.

«Санітари»

На самому початку 1980-х років над Ростовом-на-Дону нависла зловісна тінь банди «санітарів». Переодягнені у лікарів злочинці, користуючись довірою людей, вривалися в квартири, катували, вбивали, а потім і грабували мешканців. Втім, боялися не всі, а ті, у кого водилися великі гроші – спекулянти. Все почалося з жорстокого вбивства і пограбування Светлакової, але розслідування у справі відомої скупщиці було спущено на гальма впливовими людьми – її клієнтами. Вивчення журналу Светлакової та інші гучні злочини «санітарів» вивели слідчих на уродженця Абхазії Зафаса Барціса, що займався торгівлею наркотиками. «Санітари», наркомани зі стажем, були нижчою ланкою банди, що виконувала чорну роботу. Зрозуміло, навіщо потрібні були гроші грабіжникам – ампула промедолу або морфію коштувала близько 25 рублів, а їм було потрібне постійне «підживлення». Це була кругова система: гроші дозволяли купувати наркотик, а його продаж давала можливість заробити ще більше. Бандитів згубила жадібність. «Санітари» самі хотіли збути товар – на цьому і попалися. Від них ниточка потягнулася до споживачів, і через покровителів привела до організаторів злочинного співтовариства. Всього у справі фігурувало близько 60 осіб, яких міліція ловила по всій країні. Втім, у радянської наркомафії знайшлися впливові захисники у вищих ешелонах влади і вони як змогли, пом’якшили вирок. Барцісу, якому загрожував розстріл, в підсумку дали 9 років позбавлення волі.

«Білий хрест»

Наприкінці перебудови наша країна зіткнулася з явищем, яке здавалося, кануло в лєту – політичним терором. На вулицях Ленінграда все частіше стали з’являтися листівки, де невідомі, які називали себе організацією «Білий хрест», закликали громадян приєднуватися до збройної боротьби проти «червоного фашизму». Сучасні народовольці, однак, не гребували ні грабежами, ні вбивствами – все заради великої справи. Оперативникам з вбивчого відділу довго не вдавалося напасти на слід злочинців, і не дивно, серед них був організатор «визвольного руху» – міліціонер Аркадій Мокеєв. Використовуючи чужу табельну зброю, протягом року члени угруповання вбили інкасатора, зазіхаючи на велику суму грошей, застрелили вартового, намагаючись проникнути на склад зброї військової частини. Але все невдало. Банду затримали під час підготовки терористичних актів. Подільників Мокеєва засудили до різних термінів ув’язнення, а ватажка до розстрілу, який пізніше замінили довічним ув’язненням. Це трапилося за рік до падіння СРСР.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *