Музей ракетних військ стратегічного призначення. Побузьке.

Музей ракетних військ стратегічного призначення. Побузьке.

Музей ракетних військ стратегічного призначення (РВСП) на кордоні Миколаївської та Кіровоградської областей неподалік від селища Побузьке є єдиним в Європі і в країнах колишнього СРСР музеєм на території реально діячої за часів «холодної війни» секретної бази ракетних військ .

Це база для запуску ракет шахтного базування – міжконтинентальних балістичних ракет, здатних долетіти навіть до США . У командному пункті музею досі знаходиться та сама ядерна кнопка, яка могла розв’язати третю світову війну .

Оскільки база РВСН була особливо засекреченою, вона знаходиться далеко від населених пунктів . Сюди необхідно добиратися спеціально , але побачене того варте . Музей РВСП є філією Національного військово – історичного музею України .

За довгий час після підписання угоди про без’ядерний статус України в 1994 р. і припинення несення бойових чергувань на базі в 1999 році музей, який був заснований в 2001 році , значно розширив свою надземну і підземну експозиції . Найбільш цікавим є відвідування саме підземної частини музею – уніфікованого командного пункту для запуску ракет. Надземні споруди використовувалися тільки для забезпечення бойових чергувань .

На даний момент у музеї ракетних військ досі несуть чергування колишні офіцери полку 46 – ї дивізії ракетних військ. Вони ж і проводять екскурсії для відвідувачів. Досвідчені офіцери, які знають техніку зсередини, дадуть відповіді на будь – яке питання.

Все обладнання бази ракетних військ досі перебуває в повній технічній справності, не вистачає тільки діючих боєголовок і ще деяких секретних технічних засобів .

На території музею, як і в минулі часи, підтримується ідеальна дисципліна і чистота. Важко повірити, що в таке засекречене місце може за невелику плату потрапити будь – хто.

Екскурсія в музеї ракетних військ починається відразу за воротами. Під відкритим небом на шляху до наземного спорудження, де розміщені виставкові зали, по обидва боки дороги розташовані потужні ракетні двигуни, у тому числі ті з них, які здатні підняти в небо і доставити до цілі міжконтинентальні ракети .

Наступна частина екскурсії по музею РВСП проходить у кількох виставкових залах, де зібрані документальні та речові експонати, що розповідають про створення, період повної бойової готовності і ліквідації РВСН .

Третя частина екскурсії найбільш цікава. Музей ракетних військ має багатющу експозицію ракетної техніки, механізмів та обладнання, які більше ніде не можна побачити
Тут знаходиться шахта справжньої пускової установки, а також наземні споруди: енергоблок, холодильний центр, вартове приміщення, допоміжне обладнання ракетного комплексу.

На території музею розміщені справжні екземпляри ракетної техніки – безпосередньо боєголовки ракет РС – 22 і величезні машини напівпричепи, якими перевозилися ракети, підвозчики ракетного палива та ін .

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *