Монархи, що померли не по-королівськи

Монархи, що померли не по-королівськи
Найчастіше знамениті особистості відомі своїми великими справами і досягненнями, а ці стали відомі завдяки тому, що загинули безглуздо. Їх смерті викликають щонайменше подив.
Смерть від переїдання
Шведський король Адольф Фредерік, який правив у другій половині XVIII століття, був доброю, сімейною людиною. Він захоплювався виготовленням табакерок (гідне заняття для короля) і любив смачно поїсти. Останнє і стало причиною смерті Адольфа. У 1771 році в Стокгольмі після ситного обіду короля схопив удар, що не дивно, адже за один прийом їжі він поласував лобстерами, ікрою, цвітною капустою, кабачковим супом, копченим оселедцем і шампанським, а на десерт – здобні булочки з марципаном і молоком – за чутками подавали в той день 14 разів. Граф Юхан Габріель Оксеншерна записав у щоденнику, що «ця смерть личила не государю, але сільському попу», а ось піддані засмутилися – короля багато любили, незважаючи на те, що на трон він зійшов не зовсім законно – під натиском Росії Адольфа Фредеріка оголосили спадкоємцем бездітного короля Фредеріка I.
Смерть на весіллі дочки
Однією з найбільш безглуздих і, в той же час, сумних, вважається смерть французького короля Генріха II, яку, до речі, передбачив великий Нострадамус. У 40 років у розквіті сил Генріх влаштовує пишне весілля своєї старшої дочки Єлизавети і короля Іспанії Пилипа II і вирішує особисто брати участь в оголошеному на честь молодят лицарському турнірі. Генріх вступив у двобій із графом Монтгомері ій повинен був перемогти, адже спис противника зламався об панцир короля. Але у справу втрутився випадок, і осколок древка списа потрапив під забрало шолома прямо Генріху в око. Кожен, хто бачив обладунки XVI століття, уявляє собі, наскільки мала ймовірність подібного результату. І, тим не менш, через кілька днів король помер на руках у кращих лікарів, які не змогли йому допомогти.
Смерть від книги
Скажемо прямо Карл IX був далеко не кращим французьким королем в історії. Саме на його правління припадають численні релігійні війни і одна з найбільш кривавих і ганебних подій в історії Франції – Варфоломіївська ніч. Кажуть, що король мало не особисто вбивав протестантів під вікнами палацу. Так це чи ні, ми вже ніколи не дізнаємося. Так неясними до кінця залишилися й обставини смерті короля Карла. Офіційно вважається, що він помер від хвороби, яка загострилася після Варфоломіївської ночі (може, короля прокляли помиравші гугеноти?) у віці 23 років. Згідно з протоколом розтину, причина смерті – вторинний плеврит, що розвинувся на фоні туберкульозної інфекції. Однак, історики вважають, що Карл IX міг померти від отруєння отрутою, якою були просякнуті сторінки книги по соколинному полюванню. Таку незвичайну смерть йому, як вважається, підстроїв молодший брат Генріх, що і став наступником Карла на троні. До речі, обидва братика – сини того самого Генріха II, убитого осколком списа на турнірі. Нещаслива сімейка, чи не так?
Смерть в річці по коліно
Імператор Священної Римської імперії Фрідріх I Гогенштауфен був видатною людиною. На його рахунку створення найпотужнішої армії, кілька успішних військових кампаній і два хрестових походи, в яких він прославився своєю доблестю. А ось помер Фрідріх зовсім не по-королівськи – під час останнього свого хрестового походу при переправі через дрібну гірську річку Селіф. Закутий у важкий обладунок імператор впав з коня і захлинувся водою, перш ніж до нього встигли підійти лицарі, щоб допомогти піднятися. Сам Фрідріх в обладунках перевернутися і ковтнути повітря, на жаль, не зміг – занадто багато важило лицарське одягання в XII столітті.
Смерть хулігана
Праправнук Тамерлана, амір Фергани Умар-Шейх-мірза майстер кулачного бою, щедрий, сміливий і добродушний правитель загинув, ніби дворовий хлопчисько. У 39 років на відпочинку в своїй резиденції в Ахсу (Азербайджан) Умару захотів поганяти голубів і відправився на голубник розташований на міській стіні над урвищем. Конструкція не витримала ваги і активності аміра і звалилася разом з ним у прірву. Навіть для XV століття це була дивна смерть, завдяки якій він і увійшов в історію.
Смертельна “розбїрки”
Але і в наші дні королі вмирають часом так безглуздо, що їх піддані не можуть навіть посумувати толком. Ця історія, що сталася в 2001 році, прославила на весь світ королівську династію Непалу. Наслідний принц Дипендра залишився незадоволений тим, кого підібрали йому в майбутні дружини турботливі батьки король Бірендра і королева Айшварія, і під час вечері взяв пістолет-кулемет MP5 і розстріляв всю родину (в цілому 9 осіб). Потім Дипендра спробував застрелитися, але не дуже вдало: він пролежав у комі і навіть встиг побути в цей час королем Непалу (так, так, незважаючи на його злочин порушувати порядок престолонаслідування ніхто не збирався). У підсумку правителем став його дядько принц Гьянендра, якого завдяки щасливому випадку не було в той день у палаці. Правда правив він всього шість років – трагедія в палаці підкосила королівську репутацію, і Гьянендру позбавили верховної влади.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *