Мідійська та Ахеменідська імперії

Мідійська та Ахеменідська імперії

Мідійська імперія

Найпершою арійською імперією була Мідія. Починаючи з 2 тис. до н.е. на Іранське нагір’я – величезну територію, яку в даний час займає Іран і Афганістан, з півночі хвилями приходили арійські племена, в тому числі і рятуючись від несприятливих кліматичних умов. Вони приходили з різних місць, з земель від Дніпра до Уралу.

Минув час. Якісь племена влаштувалися на заході і створили державу Мітанні, якісь пішли на південь Іранського нагір’я, якісь повернули до Північної Індії. Історична наука мало що може розповісти про них. Наприклад, було таке плем’я касситів. Їх ще називають Косс, Кіссе або Кашшая (Аккад.). Вони жили в горах величезного гірського ланцюга Іранського нагір’я Загрос у 2-1 тис. до н.е. В середині 18 ст. до н.е. кассити вторглися у Вавілонію, а до 16 ст. до н.е. оволоділи всією країною і правили нею з 1518 по 1204 рр. до н.е., утворивши свою династію, так звану касситську династію.

Вчені не можуть назвати їх етнічну приналежність, а також, якою мовою вони розмовляли. Хоча є деякі нечисленні археологічні знахідки, які дозволяють припустити, що кассити теж були аріями. Наприклад, касситські орнаменти з Коловратом. Крім того, деякі вчені, наприклад, німецький расолог Ганс Фрідріх Карл Гюнтер, визначали їхню мову, як індоєвропейську. Кассити використовували колісниці і займалися конярством (що є своєрідною «візитною карткою» аріїв, яких в ті далекі часи називали завойовниками на колісницях).

Імена правителів касситів теж були арійськими: Сурьяс, Індас, Маруттас, про що пише британський історик і археолог Вір Гордон Чайлд у своїй книзі «Арійці – засновники європейської цивілізації».

На початку 1 тис. до н.е. прибула друга хвиля аріїв, набагато більш численна. Частина арійських племен – согдійці, скіфи, саки, парфяни і бактрійці – продовжували вести кочовий спосіб життя, але два племені – мідійці і перси вибрали осілий і розселилися в долинах Загросу. Мідійці оселилися на півночі, а перси на півдні. Вірніше, перси спочатку оселилися на північний захід від мідідійців, але ассирійці видавили їх на південь і південний захід. Взагалі, мідійці і перси часто воювали з Ассирією в 9 і 8 ст. до н.е., яка прагнула їх підкорити. Мідійські племена були завойовані Ассирією на початку 8 ст до н.е., але у 673 до н. е. вони повстали, розгромили Ассирію і створили свою державу зі столицею в Екбатану (суч. Хамадан, що на заході Ірану).

Об’єднував племена і будував столицю вождь на ім’я Дейок (персидською Дайукку). Його син Фраорт (персидською Фравартіш), за словами Геродота, не задовольнився однією лише Мідією, але підкорив персів і інші народи Азії і навіть ходив війною на Ассирію. Так що в імперію поступово увійшли Урарту, Північна Месопотамія, Парфія, Персія і частина Малої Азії (сучасна Туреччина). Мідійське царство простягалося майже до річки Інд. З маленької держави Мідія перетворилася в найсильнішу державу Середнього Сходу. Його наступник Киаксар (перс. Хвахшатра) остаточно розгромив Ассирію.

Помер Киаксар у 584 р до н.е. Його син Астіаг (перс. Іштувегу) змушений був обороняти своє царство від персів. Після тривалого царювання (близько 30 років) Астіаг потерпів поразку в боротьбі з Киром (Куруш) – фундатором перської держави. Мідія стала однією з сатрапій і платила данину персам, як і інші підкорені народи.

Мідія платила 500 таланів золотом, а ще кіньми. Адже мідійці вважалися найкращими наїзниками і здавна займалися конярством. Вони були знамениті своїми «Нісейськими» кіньми, які розводилися на Нисейській рівнині і у Хорассані. Саме в Мідії почали культивувати кормову траву люцерну, яка отримала назву «кінська їжа».

Столиця Мідії, Екбатана продовжувала вважатися однією зі столиць спочатку перських, а потім і парфянських царів, де вони проводили спекотні літні місяці.

Мідійська імперія проіснувала недовго – з 678 по 559 рр. до н.е. Страбон (64/63 до н.е. – 23/24 н.е.), грецький географ і історик, називав її Великою Мідією:«Велика Мідія в давнину, після того як зруйнувала державу ассирійців, панувала над усією Азією. Згодом, однак, при Астіагу, Кир і перси позбавили її настільки великої могутності, проте, вона продовжувала в значній мірі зберігати прадідівську славу. Екбатана була зимовою столицею перських царів, так само як і македонян, які після підпорядкування персів володіли Ассирією; і ще в наш час місто це надає парфянським царям ті ж зручності і безпеку ». Він також вказував на подібність мови мідян і скіфів.

За Геродотом (484-425 рр. до н.е.) мідійці включали в себе 6 племен: бузи (the Busae), паретацени (the Paretaceni), струхати (the Strukhat), арізанти (the Arizanti), буди (the Budii) і маги (the Magi). З них тільки одне плем’я не викликає питань щодо приналежності до аріїв. Це – арізанти, назва яких походить від Arya – благородний і Zantum – плем’я, клан.«Арійство» інших довести важче, хоча більшість з них співзвучні іменам скіфських племен. Наприклад, мідійське плем’я буди співзвучне з ім’ям будинів – причорноморських скіфів. Паретакенами називалися кочові племена, які «влаштувалися» у Паретакені, гірській області між Персією і Мідією. Деякі дослідники пов’язують їх з паралатами, яких Геродот називав «царськими скіфами», що мешкали між Дніпром і Сіверським Дінцем і в степовому Криму. До слова сказати, іранське «парадата» позначає героїв архаїчних міфів про першу існувавшу на землі династію царів-цивілізаторів і позначає «першозаконники», «установники перших соціальних норм».

Хто такі були бузи, поки неясно. Вважають, що назва походить від перського buza, що означає аборигенний, автохтонний, тобто, виходить, що вони не були аріями, хоча яка їх самоназва і як там було насправді, невідомо. Але тут на пам’ять приходять і слов’янські бужани, і боснійці, і боспорці, і ватажок антів Бус Білояр, і Василь Буслаєв, які були багато пізніше мідійців.

Ще одна загадка – струхати. Їх назва співзвучна з’явившомуся пізніше сарматському племені сатархів, які проживали в Криму у 2 ст н.е. І останнє мідійське плем’я – маги. Вони представляли собою касту священиків зурваністів – течії, що вийшла із зороастризму, і ймовірно були вихідцями з Шумеру.

Про те, що мідійці були аріями, свідчать археологічні знахідки. По-перше, це використання солярних символів і у тому числі свастики. Крім того, в оздобленні багатьох речей основним мотивом є так звані «скіфські образи» – пантера, олень, голова грифа, заєць, баран, виконані в скіфському ж стилі.

А як же виглядали самі мідійці?

На стіні палацу Ападана в Персеполе є рельєфні зображення мідійців (так визначили історики), але всі вони виконані в так званому «ассирійському стилі» – з накрученими волоссям і бородою і в профіль, а в промальовуванні з чорним волоссям і бородами. Ніби як схожі на якусь «східносредиземноморську» расу. «Однак самі бактрійці, мідійці і перси пам’ятали, що їх арійські предки виглядали інакше. Так, за легендами, знаменитий Заратустра носив родове ім’я Спітама, що означало «білястий». Власне, і давній звичай персів фарбувати бороду і волосся хною в вогненний колір (через що тюрки називали іранців «кизилбаші» – червоноголові) є ні що інше, як звернення до рудоволосого первообразу.

Вищевказане підтверджує палеогенетика: так, згідно з проведеним групою дослідників Страсбурзького інституту судової медицини вивчення останків протоіранців – носіїв андронівської культури Південного Сибіру, у більшості з них були блакитні або зелені очі, бліда шкіра і світле або руде волосся

імперія Ахеменідів

Арійці-мідяни піднеслися ненадовго. Величезна територія залишалася під їх управлінням трохи більше 80 років. На зміну їм прийшло арійське плем’я персів, яке разом з ними прийшли в Іран. Про персів згадують ще ассірійські написи 9 ст. до н.е. Наприклад, в написі ассірійського царя Салманасара III, яку історики датують 843 р до н.е., говориться про область Парсуа – ассірійці отримали данину з 27 її царів. Швидше за все, це були племінні вожді. Ця територія приблизно дорівнювала сучасній іранській провінції Фарс, назва которої є арабізованою формою від слова Парса, которе означало і країну, і народ персів, а також їх столицю Персеполіс.

Ті ж ассірійські джерела кінця 8 ст до н.е. згадують країну Парсумаш, а в 714 р до н.е. записи ассірійського царя Саргона II включають персів, як підданих цього царя. До речі сказати, на акадській мові ім’я цього царя означає «цар істинний» і звучить як Шаррукін (Sar.ru.ki.in), тобто на акадській цар так і вимовлялося – sar. Наприклад, титул «цар Шумера і Аккада» на акадській вимовлявся sar Sumeri u Akkadi. Головне божество древніх ассірійців був бог війни Ашшур – ведичний Асур, а в древніх текстах лувійців Ассирія називалася Асурьявана, частина територій якої багато пізніше стали називатися Сур’єю і далі Сирією. Відомо, що Сурія – це ведичний бог Сонця. Крім того, за відомостями грецького історика Кефаліона, четвертим царем ассирійців був цар по імені Арій. Так що імперія Ассирії навряд чи була семітською, як хочуть її бачити багато вчених-сходознавців. Бо семітський цар навряд чи носив би ім’я Арій, та й назва країни і верховних богів – ведичні, якби семіти спочатку створювали Ассирію, вони б дали і країні, і верховним богам свої назви. Просто в Ассирії було те ж, що і в інших країнах по всьому світу – до автохтонного населення, в даному випадку семітам, прийшли білі люди, принесли їм державність і знання, стали у них правителями, склали касту воїнів, священнослужителів і вищих управлінців.

У 553 році до н.е. правитель Парси Кір II (перс. Куруш), названий згодом Великим, здійснив державний переворот і сів на мідійський трон. Кір був з роду Ахеменідів, названого так по імені родоначальника – Ахемена. Одночасно він був онуком мідійського правителя Астиага (Іштувегу), дочка которго на ім’я Мандала була одружена зі знатним персом на ім’я Камбіс (Камбуджі). Про це розповідає Геродот, а також про те, що Астіаг розпорядився убити дитину після пророчого сну. Йому приснилося, що з утроби його дочки виросла виноградна лоза і ця лоза розрослася потім по всій Азії. Маги-тлумачі снів пояснили йому сон так, що син його дочки буде царем замість нього. Він наказав своєму управителю Гарпагу умертвити новонародженого, але вийшло так, що хлопчик потрапив на виховання до пастуха, а потім, коли він досяг підліткового віку, все стало зрозумілим. Гарпаг поплатився за невиконання життям свого сина. Жорстокий цар велів вбити хлопчика і приготувати з нього блюдо для батька, про що той не підозрював і з’їв свого сина. Коли все відкрилося, він вирішив помститися і допоміг Кіру завоювати мідійський престол.

Дивно, наскільки легенда про перського царя Кіра і сон мідійського царя Астіага була популярна в середньовічній Європі. На просторах інтернету можна знайти чимало мініатюр 14-15 століть, що її ілюструють. Примітним в цих мініатюрах є те, що герої на них відображені – європеоїди, а жінки всі – зі світло русявим, навіть золотистим, волоссям.

Кір також був дуже популярний в середньовічній Європі, його зображували не тільки на середньовічних мініатюрах, а й на гравюрах. Кіра зображували навіть на вітражах християнських храмів. Про перського царя також писали довжелезні романи, як наприклад, «Артамене або Кір Великий» (1649-1653) Жоржа і Мадлен де Скюдері. Цей любовно-пригодницький роман 17 століття взагалі вважається найдовшим романом, який коли-небудь був виданий, що не дивно. Для його написання використали 13 095 сторінок, що умістилися в 10 томів.

Ще Кір разом з іншими перськими царями Камбизом, Дарієм і Смердісом потрапили в «Нюрнберзьку хроніку» – рідкісну книгу 1493 року видання, яка містила хроніку біблійної історії від створення світу, яку ілюстрували 1809 малюнків, розфарбованих вручну. Ці книги були прикладом для інших книг – простіше кажучи, з них списувалися всі решта – тому вони називалися мудрованим латинським словом інкунабула, що означає «початок, колиска». Книга була видана на латині і німецькій мові немаленьким тиражем – латинських книг було за різними підрахунками від 1400 до 1500 примірників, а німецьких – до 1000.Творцем цієї хроніки вважають Хартмана Шеделя (1440-1514) – людину вельми широких інтересів – лікаря, гуманіста і історика, а ще він дуже любив книги. Його бібліотека, яка і послужила основою для Нюрнберзької хроніки, налічувала 370 манускриптів і 670 друкованих книг – величезна на ті часи кількість для приватної особи. Або він не був приватною особою? На жаль, ким насправді був пан Шедель, і чому він взявся за написання зразка біблійної історії для народів Європи, ми, швидше за все, ніколи не дізнаємося.

Отже, в Нюрнбернській хроніці всі перські царі зображені з європейською зовнішністю, втім, як і інші персонажі на сторінці 69 «Хронік», включаючи Мордехая, Езру і Юдіф. Одному Неємії, з якоїсь причини, дісталася семітська зовнішність.

Ще одне цікаве зображення Кіра – на збірнику гравюр, який видав Гійомом Руйе, французький гуманіст і великий видавець книг в Ліоні, в 1553 році. Збірник називається довго і витіювато: «Збір образів примітних в світі людей, з додаванням їх життєписів, взятих в скороченому вигляді з кращих обраних авторів» (лат. Promptuarii iconum insigniorum a seculo hominum, subiectis eorum vitis, per compendium ex probatissimis autoribus desumptis). У збірнику міститься близько 950 портретів історичних особистостей, виконаних методом ксилографії у формі медалей. Серед них – персонажі Біблії, античної та середньовічної історії, починаючи з Адама і Єви. Однак із зображенням Кіра є одна дивина. Зазвичай на медалях писалося повністю ім’я та ще якісь букви – чи то звання, то чи ранги і «посади». Причому, на всіх медалях, які можна розшукати в Інтернеті, імена особистостей писалося повністю на одній стороні, навіть такі довгі як Артаксеркс. Причому, «посаду» історичної особи, типу цар, рекс, священик / святий і іноді навіть його «національність», поміщали на іншій. Так от дивина в тому, що коротеньке ім’я «Cirus», причому написане через i, а не через y, розділили чомусь на дві частини. Вийшло CI RUS. Так ось, може Кіра насправді звали Rus (у нього і перською воно вимовляється Ку-руш), а Ci означає якусь посаду, приналежність до чого-небудь або щось інше.

Те ж саме видно і на гравюрі Адріана Коларта. Якщо придивитися уважно до напису нагорі «CY RVS MAIOR», то можна помітити, що пробіл між CY і RVS набагато більше, ніж міжбуквений, тобто це два різних слова. Досить згадати зображення хреста з могили всім відомого короля Артура – головного лицаря всієї Британії, яке привів Вільям Кемден в своїй книзі «Британія» (1586). На цьому хресті ясно читається REX АRTU RIUS, тобто ЦАР АРТУ РУС ..

Особливою популярністю користувався сюжет обезголовлювання Кіра массагетською (скіфською) царицею Томіріс. Всім відома ця історія, розказана Геродотом. «Кір, перейшовши річку Аракс і заглибившись на територію массагетів на один денний перехід, за порадою лідійця Креза, влаштував массагетам пастку. Перси, залишили табір з запасом вина, який обороняла небоєздатна частина, а основні війська відійшли назад до річки. Массагети, як тільки здолали противника, посідали і почали бенкетувати, а наситившись їжею і вином, заснули. Перси ж, прийшовши, перебили багатьох з них, а ще більше захопили в полон, серед інших і сина цариці Томіріс, який командував массагетами, ім’я якого було Спаргаліс. Дізнавшись про це, Томіріс направила Кіру послання: «шукаючий крові Кір, … віддай мені мого сина і йди з цієї країни безкарно … Якщо ж ти не зробиш цього, то клянуся тобі сонцем, владикою массагетів, я напою тебе кров’ю, хоча ти і ненаситний ». Полонений Спаргапіс вмовляє Кіра зняти з себе кайдани, а коли ж був звільнений і як тільки зміг володіти руками, позбавив себе життя. Томіріс же, коли Кір її не дослухався, зібравши все своє військо, вступила з Кіром в бій. Велика частина перського війська була знищена тут же на місці, а його голову Томіріс сунула в винний мішок, наповнений людською кров’ю і сказала: «Ти мене, живу і здобувшу над тобою перемогу в битві, погубив, захопивши хитрістю мого сина. Я ж тебе, як погрожувала, напою кров’ю … » (Доватур А.І., Каллісто Д.П., Шишова І.А.« Народи нашої країни в «Історії» Геродота ». – М., 1982).

Хоча є свідчення і протилежні тому, що розповідає Геродот. Це перси увійшли в спеціально залишений массагетами табір, там перепилися і заснули, а воїни Томіріс перебили сплячих воїнів, в тому числі і Кіра. Про це розповідає Поліен, грецький письменник македонського походження 2 ст. н.е., автор твору «Стратагеми» (8.28).Взагалі-то в біографії перського царя Кіра багато міфологічних сюжетів, що може поставити під сумнів сам факт існування такої особистості. Однак про Кіра писав не тільки Геродот, а й давньогрецький історик Ктесій, який жив в 5 ст до н.е. і 17 років провів при дворі Артаксеркса II. Він написав об’ємну працю «Персика», що складається з 23 книг, в котрій описав не тільки історію Персії, а й Ассирії та Мідії. Оригінальних джерел про Кіра насправді мало, але вони є. Це так званий «циліндр Кіра», де перераховано список його перемог, його милостивих вчинків і предків, і кілька приватних вавілонських документів.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *