Мацоні – продукт довголіття

Мацоні – продукт довголіття
Традиційний вірменський мацун або грузинський мацоні – це кисломолочний продукт, який в народі називають “напоєм молодості і краси” і «секретом довгожителів». Таку назву ферментоване молоко отримало не випадково. Дослідники з’ясували, що при приготуванні мацоні виробляються корисні молочні бактерії, які роблять позитивний загальнозміцнюючий і тонізуючий вплив на весь людський організм в цілому.
Напій мацоні широко вживається в країнах кавказького регіону, а так само в Азії і на Близькому Сході. Напій мацоні готують із коров’ячого, козячого або овечого молока. Цікаво те, що перший напій мацоні, самі того не знаючи, виготовили люди на зорі свого існування.
Мацун вийшов випадково, коли господиня налила свіже ще тепле парне молоко в посуд, де раніше був кисляк. Кисле молоко поєдналося зі свіжим і вийшов новий кисломолочний напій. Сичужний фермент виділявся в підкисше молоко, і люди дізналися про існування сиру.
Лікарі стверджують, що головна користь мацоні полягає в складі кисломолочного напою, в якому присутні природні мікроорганізми, здатні боротися з впливом шкідливих бактерій і вірусів на організм людини. Напій багатий вітамінами групи А, В2 і РР. Мацоні, так само як і молоко містить велику кількість кальцію, калію, натрію і фосфору.
Багато написано про те, що Мацун відноситься до групи пробіотиків, що це джерело довголіття, виводить із організму шлаки, покращує травлення, сприяє підвищенню імунітету, що нейрохімічні похідні пробіотиків виступають як механізм доставки нейроактивних сполук, покращуючи роботу шлунково-кишкового тракту й загальний психологічний стан .

Так, це дійсно смачний, корисний і незамінний продукт, але за однієї умови: – Якщо він готується виключно з якісного, цільного, свіжого (добового!) молока, яке ще не встигло ферментуватися кислою і сторонньоюї флорою. В іншому випадку це просто Кисляк.

Мацоні вживають в їжу не тільки в якості корисного кисло-молочного напою. Продукт додають в супи і обов’язково в тісто для хачапурі. На Кавказі окрошку готують з мацоні, який розбавляють водою. Нерідко і замість сметани горяни використовують мацоні.
Приготувати вдома справжній мацоні досить легко. Напій можна приготувати, використовуючи трохи готового мацоні, і кожен раз ставити нову порцію таким же чином. Можна використати різноманітні закваски в капсулах і порошках, які продаються.
Краще всього брати молоко фермерське або з молочного автомата.
Також поширена думка, що Мацун виходить з будь-якого магазинного молока. Не вірте цьому! У кращому випадку також вийде кисляк, в гіршому – зіпсований згодом продукт. Недарма кажуть, що справжній Мацун – тільки в горах! Бо вміст білка і жиру в молоці доходить відповідно 3,5 – 4,2% і 4,0 – 5,2%. В незбираному молоці з сучасної ферми ці показники знаходяться на нижній межі, і Мацун ще можливий.

Молоко підігріваємо, до такого стану, щоб коли в нього опустиш палець не було занадто гаряче, але в той же час і не тепло.

Край літрової банки повністю обмазати кефіром або живою сметаною або біо йогуртом (без добавок), акуратно заповнити банку молоком укутати в целофан, а потім в рушник і залишити на 4 години. за цей час мацоні має стати щільним, не чекайте поки на поверхні буде збиратися водичка. Зняти всі утеплювачі з банки і на пів години залишити остигати без кришки на столі. Потім перекласти в холодильник. З першого разу коли заквашували НЕ мацоні а кефіром або сметаною, смак злегка відрізнятиметься. Тому для першого разу спробуйте приготувати 1 ст. мацоні. Наступного разу використовуйте Ваше мацоні в якості закваски, навіть якщо воно полежить в холодильнику і скисне. З кожним разом, новий мацоні буде смачніше і смачніше.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *