Майже Шура Балаганов.

Майже Шура Балаганов.
Пам’ятаєте дрібного шахрая Шуру Балаганова з безсмертного твору «Золоте теля» , який видавав себе за сина лейтенанта Шмідта?
Наприкінці червня 1937 року вся країна раділа з приводу успішного завершення безпосадочного перельоту за маршрутом Москва – Північний полюс – Ванкувер, вчиненого екіпажем літака АНТ-25 під керівництвом Валерія Чкалова. Тут же у пресі замиготіли повідомлення про те, що в СРСР до чергового кидка через Північний полюс готується ще одна команда льотчиків, яку очолив легендарний Сигізмунд Леваневський, один з перших Героїв Радянського Союзу.
Вранці 9 липня 1937 року другий секретар Безенчуцького райкому ВКП (б) Куйбишевської області Олександр Огурцов читав газету «Правда» зі статтею про підготовку чергового польоту в Арктику. Але тут відчинилися двері, і на порозі виникла секретарка, яка тремтячими голосом промовила: « Олександр Миколайович … Там … Там … До вас Герой Радянського Союзу товариш Леваневський»
Поки секретар райкому усвідомлював цю новину, в його кабінет ступила людина в напіввоєнному, брудному комбінезоні. Прибулець голосно промовив:
– Здрастуйте! Я Леваневський. Чули про мене, напевно … Сьогодні вранці вилетів з Москви на Північний полюс. Але бензину не вистачило, і літак впав у ваше болото. Поки вибирався, весь перемазаний, а документи потонули. Допоможіть грошима, щоб я зміг повернутися назад у Москву.
Коли відвідувач вимовляв цю тираду, у секретаря райкому, вже навченого гірким досвідом боротьби з ворогами народу, майнуло недобре передчуття. Він викликав секретарку, миттю настрочив записку і тут же відправив дівчину назад. А через кілька хвилин до його кабінету увірвалися співробітники НКВС.
Особистість «льотчика-героя» встановили швидко. Ним виявився шахрай зі стажем Олексій Володін, тричі судимий, який з початку літа «гастролював» у поїздах на лінії Москва – Куйбишев, видаючи себе за співробітника залізниці. Благо, що на ньому була відповідна форма, а в кишені – посвідчення, хоча і липове, але дуже схоже на справжнє. Що ж стосується Леваневського, то про нього аферист теж прочитав у газеті, і давно збирався «зіграти» на повазі людей до підкорювачів полюса.
Але в той липневий ранок використовувати образ Героя, Володіна змусили обставини. У вагоні-ресторані, де він спробував безкоштовно поснідати, афериста швидко «розкусили», відібрали у нього посвідчення і форму, і на станції Безенчук викинули з вагона прямо в придорожню калюжу. Заляпаний брудом шахрай не знайшов нічого кращого, як спробувати добути грошей в райкомі партії. Залишається додати, що за рішенням суду Володін отримав шість років ув’язнення.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *