Лумшори

Лумшори
Черговим приємним сюрпризом на Закарпатті для Вас може стати поїздка у Лумшори, що у Перечинському районі.
Що ж тут такого цікавого? Саме тут Ви можете потрапити в «пекло». Ні, не лякайтеся – це насправді жарт. А в реальності в Лумшорах Ви зможете прийняти сірководневі ванни.
Чани із водою, наповненою із сірководневих мінеральних джерел почали використовувати у Лумшорах для оздоровчо-лікувальних процедур ще у XVII столітті. Сірководневими чанами лікували хворих із порушеннями у опорно-руховому апараті. Заповзятливі місцеві князі й торговці помітили, що вода у селищі тече прямісінько зі скелі і що вона мінеральна – цим і скористалися для організації першого так званого курорту.
У стародавніх текстах 16-18 століть згадується про примітивні водолікарні – “купальні та просто ямах, викопаних у землі, у тих місцях , де є вихід мінеральної водички з-під землі.
У 1600 році неподалік села Лумшори місцеве населення організувало лікувальний заклад, а у XVIII сторіччі він вже почав називатися “Курортом Лумшори”. Так чи інакше, але слава про закарпатські мінеральні води поширювалася дуже швидко по всі Європі. Відомо, що в ХІХ столітті закарпатські ресторатори продавали мінералку в скляних бутлях у Львові, Будапешті, Дебрецені, Кошице та Відні.
Історія курорту в Лумшорах таким чином має свій початок і продовження. Але давайте розбиратися, як же все це відбувалося – це купання в «Пеклі». У великі дерев’яні корита наливали холодну мінералку, а потім за допомогою розпеченого каміння, розігрівалася до певної температури. Значно пізніше було відлито два великих чавунні чани, один із яких зараз знаходитися у Віденському музеї, а другий зберігся у місцевого жителя Володимира, який знайшов його на березі річки біля будинку. Сьогодні його знову використовують за прямим призначенням-принцип той самий. Чан наповнюються холодною мінеральною водичкою, а на дно вкладають річкові камені, потім водичку поступово підігрівають на відкритому вогнищі. Вода досягає певної температури (приблизно 30 градусів) і тоді починається прийом ванни. Обов’язкова умова – потрібно чергувати занурення у гарячу мінералку із охолодженням у гірській річці. У чан з об’ємом 250 літрів одночасно може поміститися до 6-8 чол. Приблизно років п’ять тому, місцеві жителі вирішили відновити колишню курортну славу Лумшор і відлили три нові чани. Зараз у селищі є кілька чанів, що відлили за старовинною технологією. Два із них розташовані прямо на березі річки Турички, біля місцевої колиби. Тут за відносно помірну оплату, можна поваритися в «чані» – казані з гарячою водою. Але домовлятися про цю послугу потрібно заздалегідь. Бажаючих відвідати «пекло» в Лумшорах– дуже багато.
З описів туристів випливає, що виглядають ці чани досить страхітливо. Чан стоїть під відритим небом, в окремому дворику. Він практично до країв наповнений мінералкою, і таки стоїть на відкритому вогнищі. Ви залазите в чан, а Вам підкидають в багаття дров, перемішують водичку великою ложкою і жартами, примовками лякають або навпаки підтримують. Що б не обпектися, на дно чана кидають холодні річкові камені, що дуже повільно нагріваються , що й служать гарантією того, що вас не зварять. Після того, як Ви попаритеся – потрібно зануритися в річкову воду – там зробили невеликі поглиблення в порогах – можна на кілька секунд з головою зануритися в крижану воду. Потім, рекомендують знову зануритися в гарячий котел. Після декількох заходів (у чан, а потім в річку) створюється відчуття, що людина молодіє на очах. М’язи й кістки ніби замінили на нові, більш молоді. Тіло дихає здоров’ям, а нервова система занурюється в стан повного спокою і гармонії. Гаряча мінеральна вода лікує проблеми опорно-рухового апарату, а контрастна холодна вода з живої річки запускає приховувані механізми омолодження. Для сірководневих ванн використовується сірководень з природних джерел – вони є в селі Лумшори в концентрації від 50 до 200 мг / л.
Вплив сірководневих ванн на організм людини корисний. Слабо сульфідні мінеральні води з концентрацією сірководню до 50 мг / літр дозволяють проводити бальнеотерапію хворим із серцево-судинними захворюваннями, опорно-рухової, центральної та периферичної нервової систем. Також сірководень позитивно впливає на серце і це виражається в поліпшенні роботи серца і великих судин; знижує артеріальний тиск та лікує ще безліч хвороб.
Резюме – використання ванн в Лумшорах – це не тільки щось новеньке, ексклюзивне і незвичайне, але й сприятлива дія на організм. Ви отримаєте масу позитивних емоцій, і заряд енергії на довгий час

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *