11 Червня, 2020

ЛуАЗ- унікальний всюдихід

ЛуАЗ-969 «Волинь» – сімейство вантажопасажирських радянських мікролітражних легкових автомобілів з підвищеною прохідністю. Цей непоказний, практично потворний автомобільчик здатний «ухехать» в грязі і УАЗ, і «Ниву», і Hummer. Він починав свій життєвий шлях у радянських ВДВ, прожив її на селі, завоював міжнародні нагороди і помер у 90-ті невизнаним і забутим.

Луцьк невелике місто з великою історією. Те ж саме можна сказати про Луцький автомобільний завод – він ніколи не претендував на хоч скільки-небудь велике виробництво, але слід в історії залишив помітний. Почалося все майже випадково – в 1950-х ремонтні майстерні перетворили спочатку в авторемонтний завод, потім в машинобудівний. Завод робив сільськогосподарське обладнання та причепи, ремонтував вантажівки. І все б так і тривало, якби не замовлення Міноборони для ВДВ по випуску транспортера переднього краю – ТПК.

Це був стовідсотково військовий концепт: моторизований візок, який може викидатися із парашутом з літака, бере на борт, крім водія, пару носилок або шістьох сидячих поранених, у висоту не перевищує півметра і має повний привід і лебідку. Та й ще це амфібія, рухається по воді за рахунок обертання коліс. Призначений для перевезення поранених, транспортування боєприпасів і буксирування легких гармат. Водій може керувати ТПК, лежачи на сидінні або навіть повзучи поруч з ТПК і тримаючись за кермо. Це якщо навколо сильно стріляють. Поки не надто схоже на легковий автомобіль, правда?

Однак розробники любили своє дітище – в деяких джерелах перший прототип, побудований в 1958 році, фігурує під милою назвою НАМІ-049 «Вогник». У нього був постійний повний привід, міжосьовий й два міжколісних диференціала з блокуваннями, колісні редуктори, незалежні торсіонні підвіски на поздовжніх важелях … не надто міцний стеклопластиковий кузов і 22-сильний мотоциклетний мотор МД-65. Це було прийнятно для прототипу (а точніше – ходового зразка), але, звичайно, не для прийнятої на озброєння бойової машини. Тому другий прототип, НАМІ-049А, мав відкритий сталевий кузов з тентом. В ході доопрацювання конструкції від міжосьового диференціала відмовилися, а щоб можна було їздити по дорогах із твердим покриттям, задній міст зробили відключаємим. Але ключовим місцем «апгрейду» був більш потужний (27-сильний!) V-подібний 4-циліндровий мотор об’ємом близько 0.9 літра (887 куб.см) з повітряним охолодженням – точно такий же планували ставити на модернізований ЗАЗ-965А «Запорожець». А все тому, що до розробки підключилися фахівці з ЗАЗу – саме спорідненість зі знаменитим «горбатим», а пізніше з «вухатим» визначило фінальну архітектуру і військового транспортера, і того, у що він перетворився в результаті конверсії.

Розроблений транспортер був поставлений на виробництво в Луцьку і отримав назву ЛуАЗ-967. Може здатися неймовірним, але ці машини випускалися з 1961 по 1989 рік, час від часу піддаючись модернізації. На озброєння армії СРСР транспортер потрапив в 1969 році, використовувався у військах ВДВ і мотострілкових частинах, а також поставлявся в країни Варшавського договору – наприклад, в армії НДР було близько 250 радянських ЛуАЗів. Кажуть, що прямих аналогів у цього транспортера-амфібії й досі немає. Останнім «еволюційним щаблем» був ЛуАЗ-967М, який вже більше нагадував легкий джип, ніж візок з мотором. Частина деталей була уніфікована з машинами інших марок (електрика від УАЗа, гідравлика від «Москвича»), а область застосування розширилася – на машини стали ставити легкі кулемети. На початку 1990-х років з’являлися навіть тривісні варіанти, але далі дослідних зразків справа не рушила.

Саме ТПК послужив основою «Волині» – унікального радянського автомобіля підвищеної прохідності. Пристосувати військову техніку для потреб села – таким шляхом йшли інженери всіх країн і поколінь, а вже для радянських ця дорога часто була попросту єдиною. Від «амфібійності» відмовилися, водія і пасажирів розмістили «по-цивільному», брезентовий верх доповнили боковинами, а обводам кузова постаралися надати … ну назвемо це формами. У всьому іншому «сільський джип» залишився тим же самим ТПК. Перші 30 примірників під назвою ЗАЗ-969 випустили в 1964 році в Запоріжжі, а в Луцьку конструкцію довели до промислового варіанту і запустили в серію в 1967-му.

З приводу того, який автомобіль правильно вважати першим радянським передньопривідним, суперечки йдуть до цих пір. Доводи можуть бути різними, але фактично саме ЛуАЗ-969В був першим серійним автомобілем із приводом на передню вісь. Справа в тому, що ідеологічно він саме передньопривідний, з підключаємим заднім мостом. До того ж до початку серійного випуску АвтоЗАЗ-Мотор не встиг забезпечити нову модель редуктором заднього моста, і тому у серію ця машина пішла з переднім приводом, а в позначенні моделі з’явилася літера В, щоб відрізняти переднєпривідну модифікацію. Вал відбору потужності в КПП, що не задіяний за прямим призначенням, пристосували для приводу сільськогосподарського обладнання. Зараз би сказали, що тип приводу цього автомобіля визначила «архітектура платформи», адже 30-сильний двигун МеМЗ-969, який ставили на ЛуАЗ-969В, перекочував з «Запорожця», у якого він стояв ззаду, передаючи крутний момент на задню ж вісь . Щоб побудувати передньопривідник, немає рецепту простіше, ніж взяти задньопривідний задньомоторний автомобіль, розгорнути силовий агрегат на 180 градусів і перенести його в передню частину машини. До початку 1970-х років таких передньопривідних ЛуАЗів встигли зробити більше 7 000 штук. Потім проблеми з комплектуючими зменшилися, машина отримала повний привід і свій первісний індекс, ЛуАЗ-969 – або ЗАЗ-969, тому що на початку 70-х ЛуАЗ та ЗАЗ входили до одого виробничого об’єднання.

Ви можете сміятися над цим автомобілем, побачивши його на дорозі, але він правда дуже хороший на бездоріжжі. Військові «амфібійні» гени зробили свою справу: автомобіль вийшов надійним і невибагливим як …ну як танк. Маленький танк з мотором від «Запорожця».

Багато фанатів цього автомобіля вважають, що саме остання обставина – мотори МеМЗ, спочатку призначені для «Запорожців», сильно зіпсували характеристики цього автомобіля. На що можна відповісти, що взагалі-то саме цей двигун подарував ЛуАЗу життя – не будь його, швидше за все, не було б і «Волині». А крім того, на передньомоторному позашляховику цей агрегат працював куди краще, ніж на задньомоторному «Запорі» – схильності до перегріву не було. Але із іншого боку, саме малопотужний мотор з повітряним охолодженням не дозволив «Волині» стати повноцінним автомобілем з нормальним мікрокліматом, рівнем шуму і динамікою. Таке ось протиріччя.

Як все це їздило? Чесно сказати, насилу. Щоб не бути голослівним, наведемо цитату з «тест-драйву» тих часів. Ось як писав про свою подорож на цій машині з Луцька в Тольятті випробувач Вадим Олександрович Котляров в книзі «Ех, дороги»: «Движок досить кволий, 40-сильний. Тому конструктори змушені були безбожно задерти передавальні числа трансмісії – щоб машина хоч якось пересувалася. Перша передача мені нагадала … танк (я ж все-таки такнкіст!). Двигун реве, машина ледве повзе. Включаю другу – все майже те ж саме. Лише на останній, IV передачі виходить щось на зразок їзди. Потім з’ясувалося, що на ній можна без особливих зусиль навіть рушити з місця – звісно, на рівному місці або на узвозі. … Їхати на «Волині» по шосе на далекі відстані – заняття не для слабкодухих.

У радянські роки автомобіль кілька разів намагалися поліпшити, і не можна сказати, що безуспішно. У 1975 році на «Волинь» поставили еволюціонувавший до 40 к.с. «Запорізький» мотор МеМЗ-969А. Модифікацію назвали логічно – ЛуАЗ-969А, а ще через чотири роки, в 1979-му, запустили в серію ЛуАЗ-969М, тобто «модернізований». Два роздільних гальмівних контури з підсилювачем на передньому, освіжена панель передка, інша форма лобового скла, двері з замками (так-так, раніше замків не було!) і рамками вікон, пластикова панель приладів, травмобезпечна рульова колонка, сидіння від «Жигулів» … Передню частину кузова зробили менш незграбною, і машина відразу стала виглядати по-іншому.

У це важко повірити, але маленький автомобіль з маленького радянського містечка домігся міжнародного визнання: ще до початку серійного випуску, в 1978 році, на Міжнародному автосалоні в Туріні ЛуАЗ-969М ввійшов в десятку кращих позашляховиків Європи! Звичайно, ринок позашляховиків, як і ринок автомобілів взагалі, в ті часи був дещо іншим, але тим не менш. У дев’яності в СРСР була зміна індексів для позначення моделей, що перетворила ЛуАЗ-969М у ЛуАЗ-1302. Правда, індекси змінилися в 1985-му, а перші машини з Луцька з новим позначенням з’явилися, відповідно до більшості джерел, тільки в 1990 році. І це був більш «дорослий» автомобіль. Головним чином через двигун – спадок «Запорожця» вдалося зжити за допомогою … «Таврії»! Так, ЗАЗ в черговий раз прийшов на допомогу колегам з Луцька, і позашляховик отримав, нарешті, нормальний двигун із рідинним охолодженням, що мав 4 циліндри і 53 к.с. Все це гарантувало адекватну розгінну динаміку, а головне – економічність. 969М «за паспортом» з’їдав 10 літрів бензину на 100 кілометрів шляху, але це якщо їхати зі швидкістю 60 км / год, а при великих швидкостях він виїдав 34-літровий бак набагато інтенсивніше. Нова ж «Волинь» витрачала тільки 7,7 літра і при цьому могла рухатися швидше – максималка зросла з 85 до 100 км / год.

24 серпня 1991, приблизно через рік після початку випуску ЛуАЗ-1302, Україна вийшла зі складу СРСР і стала самостійною державою. Контакти ЛуАЗу з Росією припинилися. ЛуАЗ-1302, крім мотора, запозичив у «Таврії» сидіння , а також отримав посилені лонжерони і додаткову шумо- і віброізоляцію. Машинка вийшла непогана – швидша, тиха і економічна, ніж попередниця. Але для шанувальників марки такі автомобілі були вже недоступні.

Це забавно, але у вільних джерелах не вдається відшукати точну дату, коли ця модель отримала власне ім’я – «Волинь». І це зрозуміло – у СРСР імена автомобілям давалися безсистемно, якось майже випадково, причому чим ближче до розвалу Союзу, тим все рідше. Як би там не було, а назва «Волинь» в різних джерелах застосовується як першого варіанту позашляховика, ЛуАЗ-969, запущеного в 1967-му році, так і до пізніших зразків цієї моделі, ЛуАЗ-969М, що випускався з 1979 по 1990 рік . Однак народ, перейнявшись цим автомобілем, породив власні варіанти назви:

«Волинка» – тут не тільки похідне від назви, але ще й натяк на «благородний» звук мелітопольського двигуна;

«БМВ» – розшифровується як «Бойова Машина Волині»;

«Лунохід» – за колісні редуктори і своєрідну зовнішність;

«Лумумзік» – від ЛуМЗ, раннього позначення заводу ЛуАЗ, коли він був ще машинобудівним, а не автомобільним;

«Луїза» – похідне від ЛуАЗ;

«Тушканчик» – за вміння «стрибати» по будь-якій поверхні; «Штудебеккер» – за ненажерливість;

«Хаммер» – за прохідність;

«Чебурашка» – за великі фари;

«Єврейський броньовик» – за сукупність якостей, отриманих за невеликі гроші. Крім того, машину іменують «Лошарік», «Чапик» і «Піаніно». Мабуть, ЛуАЗ можна назвати володарем найбільшої кількості прізвиськ з автомобілів колишнього СРСР.

Вже в пострадянський період на базі моделі 1302 – завод намагався вписатися в закони ринкової економіки і встигнути виконати держзамовлення. Відомі модифікації з кузовом, з подовженою колісною базою, жорстким верхом, подовженим заднім звісом і чотирма дверима, а також спецверсії – «Форос», який мав «джиперский» дизайн, і унікальний шестиколісний плаваючий «Геолог» . Ці машини, несучи на собі «родимі плями» армійського транспортера переднього краю, без проблем проходили там, де пасували більш важкі ГАЗи, УАЗи і навіть «Ниви», у важкодоступних районах серйозно полегшуючи працю ремонтних бригад, геологів і лікарів … На жаль, зараз всі ці машини вже в минулому, хоча бездоріжжя менше не стало.

… На жаль, ЛуАЗ не уникнув головної проблеми, властивої всьому радянському автопрому, – інертності. Повільні темпи «апгрейду» багато в чому зіпсували долю «Волині». Наприклад, за деякими даними, перші екземпляри поліпшеної версії моделі, 969М, повністю готові до виробництва, з’явилися в 1973 році, а по конвеєру ці машини пішли тільки в 79-му! Проте інженери по мірі сил пробували переламати ситуацію. У 1984 році в Луцьку була розроблена машина, що має колишню платформу, але з абсолютно новим кузовом з пластику – саме ця модель і повинна була отримати індекс 1301. Протягом десятка років, через неможливість запуску виробництва, машину видозмінювали (можна знайти згадки про чотирьох прототипах , побудованих в різні роки, плюс модифікація для «Швидкої допомоги») і покращували, а в кінці дев’яностих вона знову «спливла» у пресі, був навіть призначений термін початку виробництва (2003 рік), оголошено конкурс на кращу назву, але – на жаль …

За радянські роки, з 1966-го по 1989-й, ЛуАЗ випустив близько 182 000 автомобілів. Це небагато, але вдумайтеся: завод, який являє собою лише кілька невеликих цехів, прославився всього однією цивільною моделлю. Причому саме прославився – «Волинь» і люблять, і ненавидять однаково, байдужих немає! Адже будучи унікальним «всюдиходом», автомобіль абсолютно потворний у всьому, що стосується елементарного комфорту. Зате який політ для творчості! Як об’єкт тюнінгу «Волинь» не менш популярна, ніж як об’єкт для придумування прізвиськ …

У квітні 2014 тема продукції ЛуАЗу отримала зовсім несподіване продовження – ряд українських ЗМІ заявив про те, що державний концерн «Укроборонпром» має намір відновити виробництво транспортера переднього краю для потреб української армії. Майданчик для виробництва тоді тільки підшукувався адже техніка була визнана незамінною, а всі старі зразки, наявні в армії на той момент, – вичерпали свій ресурс. А значить, іншого виходу, окрім як перезапускати виробництво, немає. Новий транспортер повинен отримати новий двигун і коробку передач, іншу світлотехніку і прилади. Сподіваємось, що російська агресія хоч чомусь навчить наших можновладців і в Україні почне відроджуватися власне виробництво техніки хоча б для потреб війська.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *