Лопаточка грибна

Лопаточка грибна

Лопаточка грибна (Spathularia flavida)

У неї є багато імен: спатулярія жовтувата, лопаточка жовта, лопаточка грибна. Англійське ім’я в перекладі звучить як жовтий вентилятор (yellow fan) . У Чехії їх називають Lopaticka kyjovita, що в перекладі звучить як «булавоподібний шпатель».

Реклама

В наших лісах зустрічається цей екзотичний грибочок, починаючи своє плодоношення з липня і закінчуючи в жовтні, не часто. Більш інтенсивно зустрічається в східних лісах, у віддалених від людей місцях.

Дуже любить рости великими групами під хвойними деревами (соснами, ялинами, модринами) на грунті або лісовій підстилці. Часто зустрічається в молодих ялинниках. Любить утворювати «відьомські кола». Ці гриби – грунтові спаротрофи, переробляють гниючий опад підстилки, загалом – санітари лісу.

Реклама

Плодове тіло невелике 4-6 см. Висотою і 1-3 см., гладке, білувате або жовтувате. Ніжка: завдовжки 2-4 см й діаметром 0,5 см, товста, гладка, пряма або вигнута, часто потовщена до основи, щільна, білувата або злегка жовтувата. Форма цього забавного грибочка на різних стадіях розвитку нагадує лопаточку, іноді навіть шпатель, маленьку ложечку або весло. М’якоть ніжна, м’ясиста, соковита, щільно-студенистая, в ніжці – щільна . Запах – легкий, ніжний, грибний.

Лопаточка грибна – маловідомий їстівний гриб .Не збирається грибниками зважаючи на дуже крихітні розміри, часто взагалі не помічається під ногами. У сирому вигляді, наприклад, можна покласти лопаточки на бутерброд. Готувати їх марно через крихітний розмір і дуже ніжну м’якіть, яка при приготуванні швидко розвариться. Та й усі корисні властивості цього маленького грибочка теж руйнуються при тепловій обробці. Як і безліч інших грибів, грибна лопаточка містить полісахариди, які дуже корисні для зміцнення імунітету. Але в лікувальній практиці цей гриб не використовується, знову ж таки, зважаючи на дуже маленькі розміри, рідкість і поки не вивченою лікувальною цінностю. Хоча, хто знає – може бути в цих маленьких лопаточках укладена велика цілюща сила, яку використовували наші предки в минулому.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *