Ілля Муромець

Ілля Муромець

На самому початку жовтня, згідно з легендою народився легендарний Ілля Муромець. Але це тільки легенда, в історичних літописах його ім’я не згадується, невідомо точне місце його народження, немає даних і про день смерті. Втім, богатир існував реально, а похований у глибоких печерах Києво-Печерської лаври разом із ще 68 святими угодниками.

«Деякі дослідники раніше скептично ставилися до реальності існування Іллі Муромця – вже дуже казковою здається сучасним ученим його біографія, – ділиться інформацією науковий співробітник національного Інституту історії України Сергій Хведченя. – Однак матеріали, які зібрані дослідниками, дозволили не тільки відновити біографію великого святоруського богатиря, але також відповісти на деякі спірні питання про життєвий шлях Іллі Муромця. ».

В далекому 1988 році створена Міжвідомча комісія провела наукове дослідження збережених мощей Преподобного Іллі Муромця. Підсумки роботи виявилися вражаючими. Останки належать сильному чоловікові, померлому у віці 45-55 років, досить високого зросту – 177 сантиметрів. Враховуючи той факт, що в XII столітті середній зріст населення становив 165 сантиметрів, Ілля, звичайно, був дуже високою людиною для свого часу. Більш того на скелеті Іллі вчені виявили сліди від багатьох битв – зламані ребра, множинні переломи ключиць, сліди від удару меча, списа, шаблі. Це підтверджувало древні міфи про те, що богатир Ілля Муромець був могутнім воїном і брав участь в жорстоких боях.

Але більш за все вчених вразило зовсім інше: вони в один голос стверджують, що, як і зазначено в народних переказах, Ілля дійсно протягом довгого часу не міг ходити самостійно! За висновком дослідників основною причиною тому було вкрай важке захворювання – поліомієліт або туберкульоз кісток. Це і призвело до паралічу ніг.

Народився богатир Ілля Муромець в період між 1150 і 1165 роками в місті Муромі. А загинув він, коли йому виповнилося приблизно 50 років, як припускають вчені, в 1204 році, коли знаменита Печерська лавра була зруйнована і розграбована половцями. Смерть наступила від удару в груди гострого знаряддя (меча або списа).

У народі була поширена така історія. Нібито дід майбутнього героя Іллі Муромця був справжнім язичником і, відмовляючись визнавати християнство, одного разу сокирою розрубав православну ікону. З того часу прокляття лягло на його рід і всі хлопчики повинні народжуватися каліками.

Через 10 років народився онук Ілля, і, здавалося, страшне прокляття виповнилося: хлопчик не міг ходити. Численні спроби вилікувати його не увінчалися успіхом. Але сам Ілля не знітився, наполегливо тренував руки, посилював м’язи. Однак, володіючи сильними руками, ходити при цьому він не міг. Ймовірно, неодноразово його відвідували думки про те, щоб змиритися з долею і назавжди залишитися калікою.

Але в той день, коли Іллі виповнилося повних 33 роки, відбулося неможливе. В батьківський дім прийшли віщі старці – жебраки мандрівники (каліки перехожі) і попросили Іллю подати води. Він пояснив, що не може встати. Але гості, немов не чули його і наполегливо повторили своє прохання, яке вже прозвучало як наказ. І хворий Ілля, раптово відчувши небачену силу, вперше піднявся на ноги …

Чудесне зцілення? Але чи можливо припустити, що дивні гості зуміли дивом зцілити, здавалося б, невиліковно хворого? З цього приводу існують різні припущення. Можливо, мандрівники були магами або волхвами і знали секрети цілющих древніх замов. Достеменно це невідомо і пояснити факт самого зцілення наука поки не в змозі …

І все ж Ілля встав на свої ноги після довгих 33 років нерухомості. І вчені, які проводили дослідження мощей, підтверджують той факт, що кісткова тканина даної людини чудесним чином повністю відновилася. Більш того, як зазначено у висновку, після тридцяти років Ілля вів повноцінне життя, що повною мірою відповідає билинам.

З моменту чудесного зцілення богатир Ілля Муромець, як і притаманне героям, робить безліч подвигів. Найвідоміший подвиг богатиря – бій з бандитом Солов’єм-розбійником, який окупував пряму дорогу до столиці Русі, Києва, і не давав вільного проходу «ні кінному, ні пішому». Очищення билинним богатирем прямого шляху до Києва (приблизно 1168 року) підтверджується історичними фактами. В той момент, коли Ілля приїхав до Києва, на престолі сидів князь Мстислав, який наказав організувати охорону йдучих в столицю торгових караванів від нещадно грабувалих їх половців. Швидше за все князь київський доручив це своєму богатирю Іллю Муромця, що б ув у князівській дружині.

Соловей був розбійником, що промишляв набігами і крадіжками на дорозі, а прізвисько приклеїлося до нього за його вміння голосно свистіти. Ілля Муромець в поєдинку переміг свистуна і звільнив дорогу, що, безсумнівно, мало велике економічне значення. Очищення шляху від розбійників не залишилося непоміченим і було прирівняне народом до справжнього подвигу.

Але якщо Ілля Муромець справді історична особистість, чому ж про нього як про герої немає жодної згадки в літописах?

По-перше, з тих часів збереглося вкрай мало письмових джерел. І це не дивно, якщо взяти до уваги, яку бурхливу історію прожила Русь. Орди різних завойовників неодноразово спалювали і повністю знищували міста. Одного разу під час пожежі згоріли книги з бібліотеки Печерської Лаври.

По-друге, в німецьких древніх поемах, записаних в ХIII столітті, але заснованих на більш ранніх переказах, є згадка про великого богатиря Іллю Руського. Легенда говорить, що в одному дуже жорстокому бою богатир Ілля мало не впав, але дивом зберіг життя і дав обітницю оселитися в монастирі, присвятити себе служінню Богові і надалі ніколи не піднімати меч. Ілля підійшов до стін Лаври, скинув з себе всі обладунки, проте не зміг кинути на землю меч. Він став ченцем київської Печерської Лаври і більшу частину своїх днів проводив в келії в постійних молитвах.

Але одного разу противник підступив до стін монастиря. І тоді богатир, незважаючи на дану обітницю, знову підняв меч. Але раптово відчув, що ноги відмовляються йому служити. В цей момент ворог завдав смертельного удару в його груди, та сили покинули Іллю і захиститися він вже не міг …

Богатирю Іллі Муромця вдалося пережити власну смерть, залишивши помітний відбиток в пам’яті людей і надати величезний вплив на всі наступні покоління.

Але про руського героя залишилася не тільки нетлінна пам’ять. Тіло Іллі, як і рештки інших ченців, що поховані в печерах Печерської Лаври, нетлінні. На відміну від останків єгипетських фараонів, воно перетворилося на мумію не завдяки обробці муміфікуючими складами, а з невідомої сучасній науці причини. Православні впевнені, що якщо тіло людини не розкладається, а поступово перетворюється в мощі, це вказує на особливий дар, притаманний тільки святим. Кажуть, мощі святоруського богатиря Іллі Муромця здатні вилікувати тих, хто страждає страшними хворобами хребта і тих, у кого повністю паралізовані ноги. Герой билин і після смерті продовжує служити людям …

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *