Лядовський скельний монастир

Лядовський скельний монастир

На кордоні із Молдовою серед берегових скель гирла річки Лядови , що впадає в Дністер стоїть одне із семи чудес вінничини , найбільш значуща християнська святиня Поділля. Це Лядівський монастир.

Майже тисячоліття тому в ці землі прийшов Антоній Києво-Печерський. Той самий святий старець, який пізніше стане засновником і Києво-Печерської лаври. Чимось вразили його місцеві пейзажі – ось він і вирішив обгрунтувати собі печеру, де буде молитися і тримати піст. Незабаром до нього приєдналися й інші старці. Так і з’явився Лядівський монастир. у скілі з вапняку.

Пролітали століття й монастир стояв не зважаючи на численні війни й лихоліття. Революційний період для Лядовського монастиря став дуже серйозним випробуванням. Допомагаючи ченцям, місцеві жителі, вирішили заховати дзвони. Через деякий час прийшли до висновку, що їх варто переправити до Румунії (вона тоді була сусідом з Україною, контролюючи територію сучасної Молдови). Переправляли вночі. За допомогою мотузок перетягували через Дністер дзвони. Однак приблизно по середині річки обірвалася мотузка й дзвони потонули. Так вони там і залишилися. У 1998 р ці дзвони бачили нирці – замулені, звичайно.

При Радянському Союзі Лядівський монастир використовували як музей під відкритим небом.

У 1998 р в храм прийшла братія. Вирішили: святиню необхідно відбудувати. Скеля з вапняку потихеньку обсипалася, а ремонтів, тим більше капітальних, тут ніхто не проводив. Зараз монахи відбудовують ще один корпус – з білого каменю. На першому та другому поверхах розмістяться браття, а на третьому буде діючий храм з кам’яним вівтарем, іконостасом. А якщо вдасться втілити в життя всі плани, Лядовська церква буде єдиною з кам’яним куполом в Україні. Тут облаштують і купальню. В 2013 році монастир відсвяткував своє 1000-ліття.

Там, де химерно вигинається Дністер, де милуються відображенням у водах скелі, височить пам’ятний хрест святого Антонія. Багато, хто відвідав це святе місце, відзначають, що, піднімаючись сходами до монастирю, мимоволі відчувається трепетне почуття, настрій змінюється, душу переповнюють дивні емоції, оволодіває ейфорія. Біля підніжжя храму три святих джерела, холодна чиста вода додасть сили втомленому подорожньому. Ці джерела вважаються чудотворними, що ще більше приваблює мандрівників в це чудове святе місце.

Та й крім усього іншого, вода в цих місцях особливо чиста і солодка. Природний фільтр -кремінь очищає воду.

В даний час Лядівський монастир – це і благочестива обитель і найцікавіший туристичний об’єкт. Багатовікова історія існування приваблює сюди багато цікавих туристів . Щорічно в монастир приїжджає багато паломників із різних міст, в монастирі є готель, де вони зупиняються.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *