Куркума

Куркума
З відкриттям залізної завіси натовп рвонувся до наслідування далекого і омріяного Заходу, вносячи в своє життя не тільки красиві речі, але і відчайдушне бажання фінансової незалежності. У довгій гонитві за грошима і добробутом люди раптово виявили, що навіть досягнення поставлених цілей перестало приносити їм задоволення. І ось, погляди спрямовані на Схід, де люди, нехай голі і босі, але здорові і щасливі. Саме в цей час і стали популярними такі індійські спеції, як імбир і куркума, що становлять золотий фонд Аювердичної медицини.
Пряність, що прийшла зі східних країн, виявилася вельми корисною не тільки в харчовому виробництві та на столах споживачів, але і в лікуванні ряду захворювань, косметичних та профілактичних цілях.
Погодьтеся, зручна форма ліків – насипав дрібку в їжу і отримав не тільки позбавлення від хвороби, але і дивовижний, пекучо-пряний смак. Особливе місце на столах зайняла куркума, сприяюча швидкому і повному переварюванню їжі, очищенню печінки, та зміцненю суглобів і м’язів.
Що таке куркума?
Турмелік або куркума – це трав’яниста рослина з величезними листками, що ростуть прямо з потужного кореня. Саме земляна частина і використовується для приготування спецій і лікарських форм, вельми шанованих в Індії, Індонезії, Китаї та ряді інших країн. Росіянам же куркума найбільш відома під видом жовтого порошку з ніжним, ледь вловимим ароматом і пекучим смаком.
Її широко застосовують для підфарбовування соусів і сирів, а також як прянощі в блюда з м’яса, птиці. Вельми пікантний смак куркума надає випічці, нею з радістю користуються жінки Сходу.
Куркума в хімічному «розрізі»
Індійська пряність як не можна, до речі, припала до столу наших громадян, а також сусідів – білорусів та росіян. Саме тут розташовується найбільша ендемічна зона, жителі якої страждають від нестачі йоду і селену, представлених в куркумі у великих кількостях. Всього чверть чайної ложки спеції здатна задовольнити добову потребу людини в цих мікроелементах. І цей шикарний біокомплекс доповнюється практично повним переліком вітамінів групи В.
Але високої оцінки Аювердичних лікарів турмелік удостоївся завдяки широкому спектру біологічно активних речовин – фітонцидів, флавоноїдів і антиоксидантів.
Лікування куркумою
Індійська пряність володіє відмінними бактерицидними і протизапальними властивостями, з причини чого її застосовують як присипки на рани і садини, а також у вигляді косметичних масок для продовження молодості шкіри. Високо цінують і жовчогінні властивості куркуми, використовувані в лікуванні захворювань печінки і тонкого кишечника.
Неоціненну послугу здатна надати пряність і людям, страждаючим алергією різного роду – кропив’янкою, сінною лихоманкою, схильністю до набряків та анафілаксії. Проте, порівняти куркуму з звичайними антигістамінними засобами неможливо – вона не просто усуває прояви алергії, а лікує її. Крім того, куркуму використовують як енергетичний та іммуномодулюючий засіб.
Чи має куркума протипоказання?
На відміну від безлічі засобів нетрадиційної медицини, куркума може бути використана для лікування малюків, вагітних й годуючих жінок. Не заборонена вона і до застосування людям похилого віку. Але, з правил повинно бути і виключення. З причини сильного жовчогінного ефекту індійську пряність забороняють використовувати хворим холелітіазом і холециститом, при яких вона може не тільки сприяти виділенню печінкових соків, а й сильних болів.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *