Ку-клукс-клан

Ку-клукс-клан

Історія Сполучених Штатів Америки, досить молодої держави, містить велику кількість драматичних і таємних сторінок. Одним з найбільш критичних моментів в історії країни була громадянська війна, яка розгорілася між вільною Північчю і рабовласниками Півдня. Почалася вона в 1860 році, коли відносини між двома сторонами загострилися до межі. На Півночі з’явилося багато впливових партій, які підтримували проведення радикальних демократичних реформ, однією з яких було скасування рабства. Очолював рух А.Лінкольн, який й був обраний президентом. Але консервативно налаштовані сили Півдня не підтримали його і оголосили демократам війну. Кровопролитне протистояння тривало 4 роки і, забравши понад півмільйона життів, завершилося формальною капітуляцією і підписанням миру в 1865 році. Таким чином, рабство було скасовано, чорношкіре населення отримало свободу і конституційні права. Однак расове протистояння на цьому не закінчилося. На Півдні існувала значна кількість таємних організацій, які займалися організацією та проведенням терористичних акцій проти військовослужбовців, які захищали права чорношкірого населення. Серед цих організацій, зокрема, були «Блакитні ложі», «Соціальний союз», «Сини Півдня». Однак найбільшого поширення набули «Лицарі золотого круга», чисельність яких досягала 115 тисяч чоловік. Але під час війни більшість цих організацій в силу певних причин зникли.

Після закінчення війни почався процес Реконструкції Півдня. Звичайно, там залишалося багато людей різного соціального стану, які були незадоволені звільненням рабів. Саме це, по суті, і стало причиною появи нової антинегритянського організації.

Це була організація з незрозумілою і магічною назвою Ку-клукс-клан, що була сформована 24 грудня 1865 року.

У невеликому містечку Пьюлаські, розташованому в штаті Теннесі, зібралося шестеро колишніх офіцерів: Кальвін Джонс, Джон Д. Кеннеді, Джеймс Р.Кроу, Джон С.Лестер, Річард Рід і Франк О.Маккорд. Ними було прийнято рішення про створення таємного товариства, яке мало захищати «втрачену справедливість», тобто патріархальні порядки, що існували на Півдні. Важливим було і придумати особливу назву для організації, яка підкреслювала б зв’язок суспільства з традиціями таємних товариств минулого. Так і вийшов «куклос-клан» (перше слово в перекладі з грецької означає «коло» – улюблений символ змовників, а друге – англійське слово клан, тобто, родова община).

Однак змовники на цьому не зупинилися і, бажаючи надати назві ще більше таємничості, трохи видозмінили написання слів. Так і вийшов «Ку-клукс-клан».

Після того, як з формальностями було покінчено, офіцери вирішили відсвяткувати створення організації, влаштувавши скачки в нічний час. А щоб це було незвично і запам’яталося надовго, і офіцерів, і коней нарядили привидами. Так з’явився офіційний одяг організації – білі простирадла і білі мішки з прорізами для очей на головах.

Незважаючи на те, що члени організації вели себе цілком мирно і нічого поганого не робили, всі, кому доводилося зустрічатися з цією дивною процесією, були жахливо налякані. Найбільшого страху притерпіли саме чорношкірі. Справа у тому, що вони були вкрай забобонними, тому вірили, що бачать перед собою душі убитих жителів півдня. Така реакція негрів дуже обрадувала офіцерів. Тому вони протягом декількох тижнів щоночі влаштовували подібні ходи, прекрасно усвідомлюючи, що подібний безневинний жарт може бути використаний і в більш серйозних цілях.

Нічні скачки принесли певні результати, і дуже скоро в тих місцях, де вони проводились, рівень злочинності значно скоротився. Тому в той час не було ніякої необхідності застосовувати зброю. Члени організації були впевнені у тому, що буде цілком достатньо, щоб чорношкірі злочинці бачили їх. Однак незабаром їх упевненість помітно похитнулася, коли одного разу вночі по ним був відкритий вогонь групою негрів. Куклукскланівці вирішили, що наступного разу також поїдуть на нічну прогулянку зі зброєю. Це призвело до того, що маленьке провінційне містечко в нічний час перетворювалося на справжнє поле битви, і негрів вже не просто лякали, а вбивали. При цьому білий одяг допомагав білим залишатися невпізнаними. На початку 1866 року було заживо спалено 22 негра, які перебували у в’язниці в містечку Кінгстрі. При цьому один з «привидів» отримав поранення. Більше міфу про неземне існування вершників не існувало. А члени суспільства почали одягатися в червоне і чорне.

До весни 1866-го чутки про існування Клану поширилися практично по всім південним штатам. Популярність його серед населення зросла. Багато представників як аристократів, так і будинків об’єднувалися в групи, одягали білі балахони і йшли «наводити порядок». І незабаром більшість цих невеликих груп об’єдналися навколо Ку-клукс-клану. Тоді виникла проблема керівництва організацією. Одним з перших, кого члени суспільства хотіли бачити керівником, був генерал Роберт Лі, але він відмовився, мотивувавши свою відмову паганим здоров’ям і обіцянкою не виступати проти Півночі. Тоді клановці звернулися з такою ж пропозицією до генерала Натана Форреста, який з великим задоволенням погодився стати на чолі організації.

Він отримав звання «Великого мага» і був офіційно призначений на посаду в квітня 1867року. Тоді ж відбувся перший конгрес організації, на якому прийняли статут і конституцію клану. Сам орден був названий «Невидимою імперією», а його учасники – «лицарями».

В статуті стверджувалося, що основне завдання клану полягає в наданні підтримки білому населенню. Основним ворогом організації були визнані лояльні ліги, які надавали допомогу чорношкірому населенню, яке нещодавно отримало свободу, і захищали їх права. Крім того, серед ворогів були названі чорношкірі, що служили в поліції, корумповані чиновники, а також так звані «саквояжники», жителі Півдня, які підтримували республіканську партію.

В ході проведення конгресу була визначена і структура організації. Очолював її «Великий маг» і рада з десяти «геніїв». Країна була розділена на «царства», на чолі кожного з яких перебували «великі дракони» і по вісім «гідр». Кожне «царство» поділялося на «домени», якими керували «великі титани» і «фурії». «Домени» ділилися на «лігва» з «великим циклопом» і «нічними яструбами». У складі кожного «лігва» перебували «печери» з «упирями». Тоді ж була прийнята і уніформа – білі, червоні, чорні або смугасті балахони і ковпаки з прорізами для очей. Іноді ковпаки могли бути прикрашені рогами.

Таким чином, існуючі до цього моменту організації об’єдналися в потужну структуру з чітко визначеними політичними цілями і суворою дисципліною.

Завдяки тому, що Форрест був широко відомий серед населення, чисельність організації дуже швидко збільшувалася. Члени клану все частіше били і калічили тих людей, які, на їх думку, переступили встановлені ними закони. Однак в перший час вони намагалися не вдаватися до вбивств.

Члени організації діяли в складі невеликих мобільних груп, в які входило від декількох десятків до декількох сотень чоловік. У більшості випадків вони обмежувалися попередженням, але іноді влаштовували і швидкі суди – лінчування, яке закінчувалося повішенням. Незважаючи на те, що жертвами клановців іноді ставали ні в чому не винні люди, а також те, що дуже часто їх дії були незаконними, вони старалися дистанціювати себе і свою організацію від звичайних бандитів, які діяли лише для того, щоб збагатитися. Мета клану була більш благородна і, на думку його членів, могла б принести багато користі суспільству. Тому на бандитів було розпочате справжнє полювання. Втім, офіційний уряд це не цікавило. Для них всі порушення правопорядку були пов’язані із Кланом, тому організація була визначена поза законом. Почалися збройні сутички між урядовими військами і членами товариства.

До 1869 року ситуація ще більше ускладнилася. Її вже не могли контролювати ні уряд, ні керівництво клану. У такій ситуації Форрест навіть віддав наказ арештовувати і навіть стратити тих учасників його організації, які порушували встановлені статутом ордена правила. Але це розпорядження було проігноровано, тому Форрест прийняв рішення покинути організацію. Масштаби терору, учиненого учасниками клану, вражали, адже, якщо вірити твердженням члена Палати представників Вільсона, від моменту свого створення до початку 1870-х років, було вбито близько 130 тисяч осіб … І тільки в 1871 році, коли уряд почав вдаватися до масових арештів клановців, ситуацію вдалося дещо стабілізувати.

Разом з тим, утиски чорношкірого населення продовжувалися, але вже офіційно дозволеними методами. Расисти почали активно займатися політикою і зайняли більшість місць в законодавчих органах. У підсумку з’явилася велика кількість документів, які, не суперечачи американській конституції, обмежували політичні права негрів. Сама ж організація Ку-клукс-клан в кінці 1870-х років припинила своє існування.

Але в 1915 році її відродили до життя. Зробив це проповідник Вільямс Сіммонс, якого надихнула картина про епоху Форреста і білих шляхетних чоловіків, що виступали на захист традицій Півдня – «Народження нації».

На початку 1920-х років чисельність організації досягла чотирьох мільйонів осіб. Але їх діяльність була спрямована не тільки проти негрів, але і проти іммігрантів, комуністів, євреїв і навіть деяких католиків. За своєю суттю, знову утворена організація була американським варіантом фашизму.

Крім того, важливою складовою діяльності клану була боротьба за тверезість. Ку-клукс-клан підтримав заходи уряду, спрямовані на боротьбу проти алкоголю. Вони навіть самостійно знаходили бутлегерів (простіше кажучи – самогонників) і знищували підпільні розпивочні, виливали алкоголь, а особливо злісних порушників обливали смолою і вивалювали в пір’ї.

Діяльність клану зіткнулася з великими перешкодами, коли почалася фінансова криза 1929-1933 років. Але офіційно орден був розпущений в 1944 році. Спроби відродити клан робилися в 1946 році, але через три роки рух знову розколовся. Секрет подібного розвитку подій виявився вкрай простим: вся справа полягала у внутрішній політиці Америки. Коли «червона небезпека» була відсунута від країни, потреба в організації подібного роду на час відпала. Тим більше що клановці захопилися боротьбою проти зрадників, і виступали вже проти представників білої адміністрації, а це зовсім не входило в плани уряду.

Проте, спроби відродити клан робилися і в 1960-і роки, коли найбільш радикальні члени організації проводили боротьбу проти секс-меншин, а заодно і знищували інших борців за громадянські права. Але тоді клановці знову переборщили з активністю, і їх знову заборонили.

Новий сплеск активності організації припав на 1970-і роки, коли окремі невеликі расистські групи за допомогою терору спробували вести боротьбу проти чорношкірого населення, яке відстоювало свої права. Але тоді на висоті виявилося ФБР й за короткий період часу заарештувало найактивніших клановців.

В даний час Ку-клукс-клан залишається активним членом «громадянського суспільства». Учасники руху запевняють, що не вдаються більше до насильства, а зайняті лише тим, щоб охороняти християнство і свої міста від злочинців і іммігрантів. Велика частина клановців – це громадянська міліція. Їх налічується приблизно 250 тисяч осіб. Приблизно 100-150 тисяч є в нелегальних і напівлегальних організаціях. Час від часу ці організації закривають, а вожді «білого руху» потрапляють за грати на тривалі терміни.

На сьогоднішній день офіційно в різних угрупованнях клану налічується близько 5 тисяч осіб. Однак реальна цифра тих, хто підтримує рух і активно бере участь у житті клану, досягає більше одного мільйона чоловік. Офіційне число говорить лише про те, що різні антифашистські та інші кольорові організації та рухи пред’являють судові позови клановцям. Йдеться про мільйони доларів. Для того щоб ці виплати зменшити, офіційне товариство має намір занижувати свою чисельність, щоб таким чином цілком законно знизити до мінімуму судові виплати (мотивуючи це нечисленністю і бідністю організації).

Одним з таких позовів стала справа Джордана Грувера. У 2006 році чотири учасники руху «імператорський Ку-клукс-клан» в невеликому містечку Бранденбург, розташованому в штаті Кентуккі, нібито проводили місіонерську діяльність (але чомусь вночі). По дорозі вони зустріли шістнадцятирічного підлітка-індіанця. Не дуже замислюючись про правильність своїх дій, «місіонери» побили його, потім обливши спиртом, спробували спалити живцем. Але хлопчикові пощастило, повз проїжджала поліцейська машина. В результаті життя Джордана було врятоване, а клановці на три роки потрапили за грати. На свій захист вони в ході судових розглядів говорили про те, що хлопчик сам намагався напасти на них. І це на здорових чоловіків, двоє з яких мали під два метри зросту і важили понад сто кілограмів, при цьому зріст хлопчика не дотягував навіть до 160 сантиметрів, а вага – 45 кілограмів.

Крім тюремного ув’язнення, на саму організацію було накладено штраф – «імператорський Ку-клукс-клан» мав виплатити 1,5 мільйона доларів самому Груверу, а крім того, ще 1 мільйон в казну штату.

У 2010 році був заарештований лідер «імператорського клану» пастор Рон Едвардс і його дружина. Його звинуватили в зберіганні та розповсюдженні метамфетаміну. Клановці запевняли, що наркотики їм були підкинуті співробітниками ФБР. Але тоді пастору вдалося відбутися всього лише домашнім арештом.

Ще один такий випадок, але з набагато більш жалюгідним фіналом, стався в 2011 році, коли в тюрмі Хантсвілла був страчений один з найбільш активних учасників клану Лоуренс Брювер. У 1998 році він разом з двома своїми спільниками жорстоко розправився з чорношкірим чоловіком Джеймсом Бердом. Його заманили в автомобіль, на якому вивезли в безлюдне місце і піддали тортурам. Потім пристебнули його наручниками до машини і волочили тіло до тих пір, поки чоловік не помер.

Багато хто задається питанням: як так виходить, що подібна організація, що багатьма сприймається виключно як пережиток епохи, відроджується знову й знову? А все дуже просто – періодично вона потрібна офіційній владі. І під назвою «Ку-клукс-клан» ховається не одна, а відразу кілька законспірованих організацій. Найбільшою з них є «Лицарі Ку-клукс-клану», які діють в Арканзасі. На чолі організації стоїть пастор Том Робб. Клановці мають серйозну юридичну підтримку, яку їм надає Американський союз громадянських свобод. Але в той же час, досягти колишнього розмаху організації поки не вдається. Втім, клановці не сумують, стверджуючи, що чисельність для них – не найголовніше. Цілком може бути, що Ку-клукс-клан очікує довге життя, бо організація потрібна багатьом

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *