Кривава графиня Баторі

Кривава графиня Баторі

«Змусила графиня служницю роздягнутися, стати перед нею, взяла ніж і стала різати нещасній руку. Почала від пальців, піднімаючись все вище. Потім обпікала дівчині руки свічкою, поки та не померла ». Це фрагмент показань камердинера Бенедикта Десео, який у січні 1611 року було одним зі свідків у процесі проти графині Ержебет Баторі. Як з’ясувалося згодом, кровожерна графиня власноруч замучила близько 650 чоловік, в основному красивих дівчат.

Ержебет Баторі народилася в Угорщині в 1560 році. Вона належала до дуже знатного роду. Її дядько, Стефан Баторій, був королем Польщі, а брат, Габор Баторій – правителем Трансільванії (сьогодні Центральна Румунія). Правителями і королями в різний час були й інші представники роду Баторі. У 15 років Ержебет видали заміж за графа Ференца Надажді, який з політичних міркувань змінив своє прізвище на Баторій.

Хтось може засумніватися в справедливості звинувачень на адресу Ержебет Баторі, угледівши в них спробу зганьбити один із самих знатних угорських родів – однак свідчення занадто численні, а докази надто очевидні. Ержебет вела щоденник, в якому скрупульозно описувала кожен крок свого кривавого шляху довжиною в 35 років.

Ференц Баторій був жорстоким полководцем, який із задоволенням катував полонених, танцював з трупами вбитих ворогів, а їх відрубані голови підкидав вгору, немов м’ячики. Можливо, графиня, надивившись на жорстокі втіхи чоловіка, вирішила не відставати від нього? Втім, вона з дитинства знала, що високошляхетним особам дозволено все, і без сорому користувалася цим. Вона любила заради забави сікти батогом своїх покоївок, а в нападі люті могла роздряпати нещасній служниці обличчя. Споглядання потоку крові з глибокої рани жертви призводило юну садистку у захват.

Пізніше ці порочні нахили взяли сексуальне забарвлення. Ержебет була від природи розпусна, а її чоловік волів обіймам подружжя незліченні війни. Надана сама собі, графиня відчула смак до збочених сексуальних забав, які переросли у криваві оргії.

В околицях замку почали пропадати молоденькі дівчата. «Графиня вбила трьох дівчат, але перед цим встромляла їм голки під нігті, особисто розжарила праску, якою їх обпікала», – стверджувала пізніше на суді одна свідок.

За допомогою слуги Торко, служниць Ілони, Дороті і Сзен-тес, а також карлика Йоханеса графиня кидала своїх молоденьких красивих служниць і дівчат з навколишніх сіл у підземеллі свого замку Чезже, де піддавала їх жахливим тортурам. Тортурні камери були обладнані не тільки в головній резиденції Ержебет, але і в замку Бецков на річці Ваг. Ще в одному страшному сімейному замку Баторія, Чахтіце, де були просторі винні погреби, графиня влаштувала свій театр болю і смерті. Там катували довго, вбивали неквапливо, зі смаком. Графиня пускала в хід гартоване залізо, шмагала оголених дівчат батогом, морила голодом і спрагою. Крім того, вона придумала жахливу медову тортуру. Змушувала дівчину роздягнутися, обмазувала її медом і, прив’язавши до дерева, залишала в лісі на поживу комахам. Молоді служниці Ержебет вважали, що їм пощастило, якщо їх просто роздягали догола і примушували в такому вигляді прислужувати за столом. Взимку дівчат заради втіхи виганяли на мороз, обливали їх водою і спостерігали, як вони перетворювалися на крижані статуї.

Чи можна знайти причину або якесь розумне пояснення такій неймовірній жорстокості? З цього приводу є різні думки. «Її примхи були викликані так званим імпульсивним садизмом, при якому людина скоює злочини під тиском нездоланного внутрішнього імпульсу, – вважає словацький письменник Андрій Штявніцький. – При цьому людина не є психічно хворою. Для таких людей найчастіше характерні сексуальні відхилення і збочення ».

Нездорове навіженство можна приписати частковій дегенерації роду Баторі, де часто з політичних міркувань шлюби укладалися між близькими родичами. Відомо, що збочених задоволень не цуралася і тітонька Ержебет, Клара Баторі, що славилася розпустою і жорстокістю. Тим же були знамениті і багато чоловіків роду.

Ержебет була дуже красивою жінкою. Коли її краса з віком почала в’янути, вона пробувала приховувати це косметикою і розкішним одягом, але ніщо не рятувало від зморшок. В один фатальний день служниця, причісуючи пані, завдала їй біль. Графиня оскаженіла і вдарила дівчину так сильно, що кров бризнула у нещасної з носа прямо на обличчя Ержебет. У той момент графині здалося, що там, куди потрапила кров, зникли зморшки. І тут вона згадала давню легенду трансильванців про те, що в крові укладені фізичні та духовні якості людини і ці якості можна отримати, заволодівши її кров’ю.

З тих пір за наказом Ержебет її вірні слуги стали викрадати в селах юних дів. Кров цих нещасних повинна була повернути старіючій графині юність і красу. За легендами, у Баторі було спеціальне пристосування – камера, яку називали «залізна діва». Вона представляла собою залізну шафу у вигляді жіночої фігури, внутрішня поверхня якого була усаджена гострими довгими шипами. Коли двері шафи захлопувалася, шипи впивалися в тіло дівчини, замкненої всередині неї. При цьому жертва не вмирала відразу, а довго стікала кров’ю. Цією кров’ю наповнювалася кам’яна ванна, де купалася Баторі.

Жертв ставало все більше, і коли безкровні трупи почали знаходити у самих стін замку, а до того ж почали пропадати вже й дівчата дворянського звання, по окрузі пішли недобрі чутки. Ці чутки дійшли до чоловіка графині, який вирішив розібратися в подіях. Але, ледве почавши розслідування, він раптово помер при загадкових обставинах …

Бійня тривала безкарно. Преподобний Андраш Бер-тони, лютеранський пастор, зіткнувся зі страшною правдою, коли Ержебет наказала йому потайки ховати спотворений труп. Він хотів викрити злочинницю, але був убитий.

На початку 1610 преподобний отець Янош Понікенуш, стурбований чутками, таємно відвідав замок, де виявив тортурний підвал і кілька свіжих трупів. Він негайно відвідав короля Угорщини Матвія Габсбурга, і тільки тоді Ержебет Баторі було пред’явлено звинувачення у звірствах.

З політичних причин Ержебет не була присутня на закритому суді. Всі її спільники були страчені, а сама вона, враховуючи її благородне походження, була засуджена до довічного ув’язнення.

На початку 1611 року старіючу, але все ще красиву графиню замурували у вежі замку Чезже. У кам’яній кладці залишили тільки невеликий отвір для подачі їжі. У мороці і самоті кривава графиня Трансільванії прожила ще три роки.

14 серпня 1614 року Баторі знайшли мертвою, з гримасою невимовного жаху на обличчі. Можливо, перед смертю їй з’явилися її численні жертви, і ця жінка жахнулася скоєного нею?

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *