Комуна Онеїда

Комуна Онеїда

Цікава історія комуни «Онеїда», організованої Джоном Хамфрі Нойєсом в 1848 році у штаті Нью-Йорк. В основі ідеології комуни лежала гримуча суміш з Біблії, комунізму і вільного сексу. Все майно було загальним, діти виховувалися всією комуною. Нойєс вважав, що традиційна сім’я суперечить божественній заповіді безкорисливої любові. І що секс – це не тільки продовження роду, а й священне вираження любові, яка може зробити людину ближче до Бога. І що рай необхідно будувати тут і зараз, а не чекати вознесіння на небо.

Кожна жінка комуни вважалася перебуваючою у шлюбі з кожним чоловіком і навпаки. Члени комуни без жалю і без докорів сумління повинні були вступати у сексуальні відносини з усіма представниками громади. Але це не означало безладних сексуальних відносин – кожний новий зв’язок мав бути схвалений спеціальним комітетом. При цьому тривалі зв’язки не віталися. У комуні була створена селективна програма розведення, спрямована на народження більш досконалих дітей. Члени комуни, які хотіли завести потомство, повинні були звернутися в спеціальний комітет, який розглядав їх духовні та моральні якості. У програмі взяло участь 53 жінки і 38 чоловіків, внаслідок чого народилося 58 дітей (9 з них діти самого Нойес). У всіх інших випадках практикувалася затримка сім’явиверження. У комуні дуже високо цінувалася майстерність любощів.

Члени комуни проводили час у праці, читанні і релігійних дискусіях. «Онеїда» швидко досягла фінансового благополуччя, зосередившись на виробництві капканів для бобрів, шовкової нитки і столового срібла. Товари експортували в Канаду, Австралію і навіть Росію. Солідний грошовий оборот дозволяв молодим людям комуни отримувати освіту в кращих університетах того часу, тому комуна не потребувала в медиків, юристів, викладачів, архітекторів, механіків і т.д. Кожен член громади мав можливість самовдосконалюватися, не покидаючи меж комуни: тут була багата бібліотека, що налічувала понад шість тисяч томів, два оркестри, кілька струнних квартетів і хор. Комуна щотижня влаштовувала свята та пікніки з постановками п’єс та оперет, іграми в крокет, в шахи і різноманітним частуванням.

Комуна «Онеіда» проіснувала 30 років і розрослася до 300 жителів. Джон Хамфрі Нойєс спробував передати кермо влади своєму синові Теодору, але той виявився агностиком і не розділив бажання батька. Крім того, в комуні раз у раз спалахували суперечки з різних питань, старійшини вмирали, а підростаюче покоління все більше виявляло бажання вступати в традиційні шлюби.

Останньою краплею стала кампанія проти Нойеса яка крутилася навколо теми сексуальних домагань. Незабаром главу «Онеїди» попередили, що вже готується ордер на його арешт із звинуваченнями по зґвалтуванню. У середині червня 1879 року, не витримавши тиску, Джон Хамфрі Нойєс втік із США під покровом ночі. У цьому ж році «Онеіда» була реорганізована з комуни зі складним шлюбом в акціонерне товариство, яке існує і донині.

І довгий час Oneida Ltd була найбільшим виробником столових приборів із нержавіючої сталі й срібла.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *