Клуб червоонних валетів

«Клуб червоних валетів» – злочинне співтовариство, що діяло в Російській імперії в 1871-1875 роках з метою «викрадення чужого майна за допомогою виманювання, підробленого складання документів, введення в обман».

Початок цій гучній справі було покладено ранньою осінню 1867 року. Молодий і підприємливий купець Інокентій Симонов влаштував у своєму московському будинку, розташованому на Маросейці, справжнісінький бордель. Відвідували ці апартаменти представники «золотої молоді». Їм пропонували дівчаток і гру в карти.

В один із тихих вечорів Симонов сидів за картковим столом в оточенні своїх близьких приятелів. І несподівано він зробив пропозицію створити клуб шахраїв. Приятелям настільки зухвала і оригінальна думка сподобалася. Вони гаряче підтримали ідею, але тут же постало питання про назву клубу.

Порадившись, вирішили назвати його «клубом червоних валетів». Так наприкінці 1867 року в Росії з’явилося злочинне співтовариство. Членами цієї банди стали червові валети, які представляли собою вихідців з вищих верств суспільства.

У будь-якому клубі повинен бути голова. Таким обрали генеральського сина Павла Шпеєра. Він мав досвід у фінансових справах, бо служив у Московському кредитному товаристві. Людина ця тяжіла до шахрайства в сфері цінних паперів, розуміючи, що вигода від подібних протизаконних операцій може бути дуже великою.

Під орудою Шпеєра об’єдналася досить солідна публіка. В банду увійшли Симонов, Вогонь-Догановський (дворянин і багата людина), Щукін (співробітник облікові банку), Давидовський (син таємного радника), багаті гульвіси Протопопов, Неофітов і Каустов. До банди також прилучилися поміщик Массарі, офіцер гусарського полку Дмитрієв-Мамонтов, нотаріус Подковщіков, князь Долгоруков, що доводився племінником московському генерал-губернатору. Крім названих налічувалося ще порядка 40 прізвищ. Всі вони були добре відомі у вищих шарах суспільства.

Слід зауважити, що спочатку клуб існував, але ніякої кримінальною діяльністю не займався. Все обмежувалося розмовами і проектами. Траплялися, звичайно, дрібні шахрайства з цінними паперами і шулерство. Але все це було такою дрібницею, що навіть говорити вголос про такі справи вважалося незручним.

Активність злочинне співтовариство почало проявляти в 1871 році. Злочинці споїли купця Єремєєва і обманним шляхом отримали його підпис на боргових розписках. Після цього той несподівано помер нібито від білої гарячки, а шайка заволоділа всім його майном в 150 тис. рублів.

Наступною стала афера з поштовими відправленнями. В різні кінці країни були відправлені об’ємні посилки з нібито хутряними виробами. Відправлені вони були на неіснуючі адреси, тому їх згодом розкрила поліція. Але посилки виявилися порожніми або заповнені газетами.

Суть же злочинного умислу полягала в тому, що всі ці посилки були застраховані на дуже великі грошові суми. Їх підтверджували розписки страхової компанії. Написані вони були на гербовому папері і мали ходіння нарівні з векселями. Отже, їх можна було перевести в готівку, що шахраї і зробили.

Незабаром червові валети організували філіал у вигляді підпільної фабрики з виробництва фальшивих цінних паперів. А розташовалася дана філія в Бутирській в’язниці. Всю роботу робили засуджені, а необхідні матеріали їм доставляли з волі. На цю кримінальну діяльність сищики вийшли абсолютно випадково. Вони вирішили впровадити в банду інформатора. Тому вдалося встановити зв’язок із одним з подільників.

Було з’ясовано, що векселі переправляли до в’язниці, зашиваючи їх в чисту білизну. А назад їх відправляли в брудній білизні. При цьому сума, що значилася у векселі значно збільшувалася.

Вдалося завербувати одного з арештантів. Той видав всіх членів злочинної зграї, що влаштувалася в Бутирській в’язниці. Встановили і їхнього зв’язкового. Правоохоронні органи порушили справу, і винуватцям стали загрожувати пристойні терміни покарання. Але тут сталося непередбачене. В один день несподівано померли і поліцейський інформатор, і завербований арештант.

Наступною великою аферою сталв продаж будинку московського генерал-губернатора. Провернув цю скандальну справу голова клубу червоних валетів Павло Шпеєр. Він частенько бував у губернатора і одного разу попросив у того дозвіл показати його будинок одному своєму знайомому багатому англійцю.

Хазяїн заперечувати не став, і коли того не було вдома, Шпеєр привіз англійця оглянути розкішний особняк. Вони оглянули всі кімнати, приміщення, господарські споруди. А через кілька днів до губернаторського будинку під’їхали підводи з численним скарбом. З’явилися вантажники та стали заносити речі в особняк на очах у самого губернатора і його слуг.

Коли господар почав обурюватися, йому під ніс сунули купчу. У ній значилося, що будинок придбаний англійцем за 100 тис. рублів. Довелося викликати поліцію. Справою зацікавилася секретна канцелярія, яка в той час займалася питаннями державної безпеки.

Дуже швидко з’ясувалося, що Шпеєр представився власником будинку та законно оформив угоду купівлі-продажу в нотаріальній конторі. Але контора ця проіснувала всього 2 дні і благополучно закрилася. А створена вона була самим Шпеєром, який до цього часу вже зник з грошима закордоном.

Після цього випадку почалося ретельне слідство. Протягом декількох місяців виловили всіх членів банди. Від караючого суду правосуддя зуміли вислизнути лише Шпеєр і Симонов. На початку 1877 на лаві підсудних опинилося 48 злочинців. З них 36 осіб були з вищого суспільства. Всю цю компанію звинуватили в 70 злочинах, скоєних з 1867 по 1875 роки.

Процес вийшов гучним. У ньому брали участь визначні російські адвокати того часу. Присяжні виправдали 19 обвинувачених. Інші були визнані винними у створенні злочинного співтовариства і шахрайстві. Половина злочинців за рішенням суду вирушила в Західний Сибір на заслання. Частина шахраїв прямісінько пішла в арештантські роти. Лише кілька осіб відбулися великими штрафами. З тих пір червоні валети назавжди забули про кримінальну діяльність, а їх клуб вже більше ніколи не відродився.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *