Київські пам’ятники знесені більшовиками

Київські пам’ятники знесені більшовиками

Петро Столипін

У російській імперії дуже любили відкривати масштабні пам’ятники, прославляючи таким чином своїх героїв і піднімаючи імідж держави. Одним з таких героїв був Петро Столипін – скандальний прем’єр-реформатор, чиї дії однозначно трактуються істориками як антиукраїнські.

Після того, як есер Дмитро Богров вбив в Києві Столипіна, київська влада практично відразу зважилася: потрібно увічнити полеглого міністра грандіозним пам’ятником, так що в 1912 році прямо навпроти будівлі міської думи був закладений перший камінь в майбутній пам’ятник.

Італійський скульптор Етторе Ксіменес за два роки впорався з поставленим перед ним завданням, і вже в 1913 році, на другу річницю загибелі Столипіна, пам’ятник був урочисто відкритий. До речі, за свою роботу майстер грошей не взяв.

Але прожити бронзовому Столипіну довго все-таки не судилося: через чотири роки, після лютневої революції 1917 року, революціонери зробили народний суд. Спорудивши імпровізовану шибеницю, натовп скинув пам’ятник з п’єдесталу.

Після падіння його відправили на завод Арсенал, де успішно переплавили. А ось статуї Витязя і Жінки-Росії, які оточували Столипіна, безслідно зникли в лаврському музейному заповіднику. Через деякий час більшовиками на тому місці був споруджений пам’ятник Карлу Марксу, який, в свою чергу, незабаром знесли денікінці.

Олександр ІІ

Свого часу Європейська площа називалася Царською. У народі іноді її називали Олександрівською: навпроти сучасного Українського дому тоді стояв вражаючий своєю красою найбільший в Російській імперії пам’ятник імператору Олександру ІІ.

Зводили монумент на честь п’ятдесятиріччя скасування кріпосного права. Саме тому на одному з трьох п’єдесталів було викарбувано напис: «Царю-визволителю вдячний Південно-Західний край. 1911 рік ».

Так само, навколо царя, прямо під його ногами, зібралися вдячні кам’яні селяни. Ще однією окрасою центрального п’єдесталу було зображення герба імперії, а бічні виступи сходів прикрашали бронзові царські корони. Решта два п’єдестали були прикрашені скульптурними композиціями «Милосердя» і «Правосуддя».

Сам же бронзовий імператор тримав у руках маніфест про скасування кріпосного права і спирався на трон.

У 1904 році Дума почала шукати автора майбутнього монумента. Зупинилася на переможці міжнародного конкурсу: ним виявився римлянин Етторе Ксіменес (який незабаром спорудив і пам’ятник Столипіну). Гроші на будівництво збиралися повсюдно, а найбільші пожертвування принесли знамениті тоді діячі: Олександр Терещенко, граф Бобринський та інші.

На відкриття монумента з’їхалася вся еліта країни, включаючи імператора Миколу ІІ з родиною і міністрами. Але урочистості були дещо затьмарені, адже саме через два дні після відкриття був скандально убитий Петро Столипін.

Лише дев’ять років Олександр простояв на царської площі, і вже в 1920 році імператора демонтували. На його місці недовгий час стояв «Червоноармієць – захисник народних мас», а в кінці тридцятих його замінив «вождь радянського народу» товариш Сталін.

Микола І

У 1872 році міський голова Києва Демидов вирішив встановити в центрі пам’ятник Миколі І. Але монументу належало з’явитися на світ аж через двадцять років: лише в 1885 році Демидов оголосив про перший, правда, невдалий, конкурс. Другий же конкурс закінчився в 1891 році і перемогу там здобув Матвій Чижов – скульптор з Петербурга (до слова, в перший раз перемогу так само отримав він, але конкурсну комісію тоді його перша робота не задовольнила).

У 1893 році відбулася закладка пам’ятника в Університетському саду – прямо на місці, де сьогодні стоїть монумент Тарасу Шевченку. Через три роки, до сторіччя від дня народження імператора, монумент було урочисто відкрито.

Бронзовий імператор був зображений стоячим у військовому мундирі, спирався він на тумбу з планом Києва. Чотири сторони постаменту були прикрашені чотирма барельєфами із зображеннями головних будівель, які зводилися під курируванням імператора: Володимирський університет, Ланцюговий міст, Перша гімназія та Кадетський корпус.

У 1920 році пам’ятник був переплавлений на заводі «Арсенал», а в 1939 році на його місці вже стояв Тарас Григорович Шевченко, який знаходиться в парку перед червоним корпусом університету донині.

Іскра і Кочубей

Всі ми пам’ятаємо знамениту гармату на постаменті перед входом на станцію метро «Арсенал». Але мало хто знає, що історія постаменту йде трохи далі, ніж поява на площі гармати.

Раніше на цьому місці стояв пам’ятник Іскрі та Кочубею. Генеральний суддя і полковник, що видали царю плани Мазепи виступити проти Московії, в свій час були страчені – цар надто вірив гетьману і видав майбутніх національних героїв Росії Мазепі.

На честь двохсотріччя Полтавської битви честь вірних цареві і «невинно убієнних жертв» вирішили увічнити: в Києві ім’ям генерального судді Кочубея була названа вулиця і провулок, а могили діячів в Лаврі були приведені в порядок. Апогеєм своєрідного культивування Іскри і Кочубея стало відкриття в 1914 році пам’ятника на Арсенальній (тоді – Микільській) площі.

Служителі царя стояли один навпроти одного, один з них піднятою зброєю рішуче вказував вдалину. Але через чотири роки влада в Києві змінилася, і представники УНР вирішили з іронією замінити пам’ятник монументом Івану Мазепі. Правда, останній так само був знесений чи денікінцями, чи більшовиками.

У 1923 році більшовики перевернули плиту з підписом і на порожній постамент встановили пам’ятник повсталим заводу «Арсенал» – ту саму гармату, яка прикрашає площу і сьогодні. Правда тут не обійшлося без певного парадоксу – гармату було розвернуто у бік Арсеналу якраз з боку атакуючих військ УНР. Але й це ще не все. Таких гармат у більшовиків не було. Кілька таких гармат було саме в армії УНР і одну з них більшовики й відбили у 1920- му році.

Граф Бобринський

Олександр Бобринський – людина, яка в дійсності багато чого зробила для міста. Силами графа була запущена перша в імперії залізниця «Петербург – Царське село», незабаром – і перша залізниця в Наддніпрянській Україні.

Крім цього, граф зіграв значну роль в становленні Києва як «цукрової столиці» імперії. Він відкрив шість цукрових і один рафінадний завод, кожен з яких був оснащений передовими на той час технологіями і лояльними соціальними умовами для робітників.

Крім того, Бобринський удосконалив ряд сільськогосподарських знарядь, які незабаром почали називати в його честь. Крім цього, сприяв розвитку міста і жертвував гроші на деякі проекти.

У жовтні 1868 року граф помер, а по закінченні трьох років Іван Шредер вже закінчував роботу над пам’ятником. Бронзовий граф в шинелі, спираючись на залізничну шпалу, дивився в бік київського вокзалу.

У 1926 році після рішення ради київських депутатів «контрреволюційний» пам’ятник вирішили прибрати з вулиці, і через кілька років він був переплавлений, як і багато інших монументів, на заводі «Арсенал».

Крім перерахованих вище пам’яток, при радянській владі був знесений ще ряд монументів – наприклад княгині Ользі ( в дев’яностих відновили на Михайлівській площі) знесли в 1919 році, пам’ятник гусарам Київського полку часів Кримської війни у 1932 році знесли як малозначний…

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *