9 Травня, 2020

Китайці на службі у більшовиків

Напевно всі бачили фільм «Невловимі месники». Не всі знають що фільм поставлений по книзі П. Бляхіна «Червоні д’яволята», і вже зовсім мало хто знає, що в книзі немає цигана – в книзі китаєць.

Головна хвиля міграції китайців в Росію була пов’язана з Першою світовою війною. Коли всіх мужиків призвали на фронт, працювати стало нікому, ось уряд і став наймати китайців – благо, їх праця коштувала сущі копійки. У 1915 році з російської Маньчжурії почали ввозити китайських робітників для будівництва залізниці Петроград – Мурманськ, Мурманського порту та інших об’єктів державної важливості. Багато китайських робітників прямувало на різні гірські промисли Уралу, на вугільні шахти Донецького басейну, на лісорозробки в Білорусії і Карелії.

Найбільш грамотні китайці відбиралися для роботи на різних підприємствах і заводах Москви, Петрограда, Одеси, Луганська, Єкатеринбурга. У 1916 році були навіть створені групи китайців для риття окопів для російської армії на німецькому фронті. Число їх зростав в геометричній прогресії: якщо до кінця 1915 року в Росії налічувалося 40 тисяч китайців, то в 1916 – вже 75 тисяч осіб, а навесні 1917 року – вже 200 тисяч. І ось, коли в 1917 році Російська імперія впала, ці тисячі китайців виявилися в чужій країні без грошей, без роботи і без будь-яких перспектив повернутися додому.І в одну мить нешкідливі «заробітчани» перетворилися в небезпечні банди, які безцільно бродили по містах, займаючись грабежами і насильством.

Першими, хто помітив «блукаючих» китайців, були більшовики, що покликали “братів по класу” на службу в ЧОП – частини особливого призначення, каральні загони Червоної армії, яким доручалася “найбрудніша робота”.

Чим хороші були китайці? Основна маса китайців не знала мови і не знала країну, в яку вони потрапили, її релігії, звичаїв і способу життя. Тому вони трималися своїх одноплемінників, утворюючи згуртовані закриті групи з твердою дисципліною. На відміну від росіян, татар чи українців, китайці не йшли при нагоді додому, їхній будинок був занадто далеко. Вони не ставали перебіжчиками, тому що «білі», обізнані про всі жахи, які творили “чопівці”, розстрілювали китайців без суду і слідства. Втім, тортури і страти мирного населення подобалися далеко не всім китайцям, багато хто з мігрантів йшов в солдати просто для того, щоб не загинути від голоду і холоду. В одному з донесень китайських дипломатів читаємо: «Секретар Лі запросив завербованих в армію робітників в посольство і відверто поговорив з ними. Вони розридалися і сказали: “Хіба можна забути свою батьківщину? Але в Росії дуже важко знайти роботу, а у нас немає грошей на зворотний шлях. Ми не можемо звести кінці з кінцями, тому і записалися в солдати».

Першим загоном, де найняли китайських мігрантів на військову службу став інтернаціональний загін при 1-му корпусі – це особиста ленінська гвардія. Потім цей загін з переїздом уряду в Москву перейменували в «Перший інтернаціональний легіон Червоної армії», який став використовуватися для охорони перших осіб. Так, наприклад найперше коло охорони Леніна складалося з 70 китайських охоронців. Також китайці охороняли товариша Троцького, і Бухаріна, і всіх інших видних партійців.

Організатором першого бойового китайського батальйону був майбутній командарм Йона Якір – син аптекаря і вчорашній студент Базельського університету в Швейцарії. З початком Першої світової війни Якір повернувся додому, і, ухиляючись від мобілізації, влаштувався на роботу на військовий завод – тоді робочих оборонних заводів звільняли від призову. Після Лютневої революції Якір вирішив стати революціонером – наступали часи для швидкої кар’єри. Через знайомих він відразу ж потрапляє на керівну посаду в Бессарабський губревком, а незабаром стає і комісаром «особливої ??армії Румфронта» – так називався його загін китайських гастарбайтерів.

У своїй книзі «Спогади про Громадянську війну» Якір пише: «На платню китайці дуже серйозно дивилися. Життя легко віддавали, а плати вчасно і годуй добре. Ось так. Приходять це до мене їх уповноважені і кажуть, що їх наймалося 530 чоловік і, отже, за всіх я і повинен платити. А скількох немає, то нічого – залишок грошей вони поміж усіма поділять. Довго я з ними тлумачив, переконував, що не гаразд це, не по-нашому. Все ж вони своє отримали. Інший аргумент привели – нам, кажуть, в Китай сім’ям убитих посилати треба. Багато хорошого було у нас з ними в багатостраждальному шляху через всю Україну, весь Дон, на Воронезьку губернію ».

У 1919 році розвідка 1-го добровольчого корпусу Кутєпова зібрала чимало відомостей, що часом червоноармійці відмовлялися виконувати катівські функції в захоплених селах. Не допомагало навіть те, що катів щедро поїли горілкою і давали поживитися одягом розстріляних. А ось «заробітчани» без особливих переживань розстрілювали, відрубували руки, виколювали очі і забиваючи на смерть вагітних жінок.

До речі, в знаменитому романі «Як гартувалася сталь» Олексій Островський показав, що китайці внесли вклад в «звільнення» України від українців: «По дорозі до Південно-західного вокзалу бігли петлюрівці. Їх відступ прикривав броньовик. Шосе, що веде в місто, було безлюдно. Але ось на дорогу вискочив червоноармієць. Він припав до землі і вистрілив уздовж шосе. За ним другий, третій … Серьожа бачить їх: вони пригинаються і стріляють на ходу. Не ховаючись, біжить засмаглий; з запаленими очима китаєць, в нижній сорочці, підперезаний кулеметними стрічками, з гранатами в обох руках … Він кинувся на шосе і закричав що було сил: – Хай живуть товариші! Від несподіванки китаєць мало не збив його з ніг. Він хотів було люто накинутися на Сергійка, але захоплений вигляд юнака зупинив його. – Куди Петлюра бігла? – Задихаючись, кричав йому китаєць ».

Незабаром при Червоній армії створюються особливі китайські загони. Наприклад, при Особливому батальйоні Київського губчека був сформований “Китайський загін” під командуванням Лі Сю-Ляна. Велику роль у створенні китайських червоних частин зіграли віддані більшовикам члени РСДРП-ВКП (б) Сан Фуян і Шен Ченхо. Останній навіть отримав мандат від радянського уряду і був призначений спеціальним комісаром по формуванню китайських загонів на всій території Радянської Росії.

Сан Фуян створив ряд китайських червоних загонів в Україні. Шен Ченхо відіграв велику роль у формуванні китайських інтернаціональних червоних загонів в Москві, Петрограді, Луганську, Харкові, Пермі, Казані та інших міст.

Про те, як воювали китайці, пише в своєму щоденнику Анастасія Художіна, мешканка Владикавказа: «Бійня була страшна, бо загін китайців, що казна-звідки взявся в нашому місті, втягнув на дзвіницю Олександро-Невської церкви кулемет і став всіх кругом поливати вогнем. «Дияволи косі», – шипіла мама і безперестанку молилася. А китайців цих була тьма-тьмуща, штук триста, не менш ». І далі: «Потім з’ясувалося, що перед відходом китайці розстріляли безліч народу. Виявляється, вони ходили вночі по домівках – у Владикавказі було багато відставних військових – і брали всіх, хто служив в Білій армії або у кого знаходили нагородну зброю або фотографії синів в офіцерській формі. Затримували нібито для розгляду і всіх розстрілювали за госпітальних кладовищем у кукурудзяних полях ».

Самою ж кривавою бандою мігрантів став 1-й окремий Китайський загін ЧК Терської республіки, яким командував Пау Ті-Сан. Це військове формування «прославилося» при придушенні Астраханського повстання 10 березня 1919 року. Навіть на тлі червоного терору, «Астраханський розстріл» виділявся своєю нечуваною за своїм розмахом жорсткістю і божевіллям. Все почалося з того, що китайці оточили мирний мітинг біля прохідної заводу. Після відмови робітників розійтися китайці дали залп з гвинтівок, потім пустили в хід кулемети і ручні гранати. Загинули десятки робітників, але, як з’ясувалося пізніше, розправа тільки набирала обертів. Весь день китайці полювали за чоловіками. Заарештованих спочатку просто розстрілювали, потім – заради економії патронів – стали топити. Очевидці згадували, як заарештованим зв’язували руки і ноги і прямо з пароплавів і барж кидали у Волгу.

Один з робітників, що залишився непоміченим в трюмі, десь біля машини і залишився в живих розповідав, що в одну ніч з пароплава «Гоголь» було скинуто близько ста вісімдесяти осіб. А в місті в надзвичайних комендатурах було так багато розстріляних, що їх ледь встигали звозити ночами на цвинтарі, де вони купами звалювалися під виглядом «тифозних».

До 15 березня навряд чи було можна знайти хоч один будинок, де б не оплакували батька, брата, чоловіка. У деяких будинках зникло по кілька чоловік. «Влада вирішила очевидно помститися на робочих Астрахані за всі страйки і за Тульскі, і за Брянські і за Петроградські, які хвилею прокотилися в березні 1919 року, – писали «білі» газети. – Страшну картину представляла Астрахань в цей час. На вулицях – повне безлюддя. У будинках потоки сліз. Паркани, вітрини і вікна урядових установ були заклеєні наказами про розстріли … 14-го було розклеєно по парканах оголошення про явку робітників на заводи під загрозою відбирання продовольчих карток і арешту. Але на заводи з’явилися лише одні комісари. Позбавлення карток нікого не лякало- по ним вже давно нічого не видавалося, а арешту все одно не можна було уникнути. Та й робочих в Астрахані залишилося небагато … »

Пау Ті-Сан, організатор «Астраханських розстрілів» після війни працював перекладачем Київської об’єднаної школи командирів, проживав в Москві. 10 листопада 1925 його заарештували і 19 квітня 1926 року Колегією ОГПУ засудили до розстрілу за звинуваченням у контрреволюційній терористичній діяльності. Така ж доля спіткала і інших революційних китайців. Простих же китайських «інтернаціоналістів» відправили в Китай для «експорту революції» – допомагати створювати китайську Червону армію і боротися з міжнародними імперіалістами в Азії. Таким чином, комуністи вбивали відразу двох зайців: позбувалися від непотрібних і навіть небезпечних союзників і «надавали допомогу» борцям за незалежність Китаю.

До речі, в Москві, наприклад, вчився син Чан Кайши Цзян Цзинго (російське ім’я – Микола Єлізаров), який пізніше став президентом Тайваню, і майбутній багаторічний правитель Китаю Ден Сяопін (російське ім’я – Дроздов).

Проте не всі китайці повернулися на батьківщину. Наприклад на луганщині на початку 20-х років було багато міліціонерів-китайців з числа колишніх червоноармійців. Стимулом була хороша зарплата та продовольчий пайок.

З архівів відомо, що такі міліціонери числилися у Луганську, Артемівську, Первомайську, Прохорівці, Алчевську. Аби потрапити до лав нової міліції вони здавали іспити з математики, географії, російської й української мов. Аде в 30-ті їх усіх репресували як шпигунів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *