Канадські концтабори для українців

Канадські концтабори для українців

Стежки національного парку Банф в Скелястих горах Канади розходяться в різні сторони, відкриваючи оку дивовижні красоти: гірські піки; пінисті водоспади; неймовірною блакиті озера, що збирають в собі льодовикову воду; печери з сірчаними джерелами … І то тут то там – між сосен і ялин, на березі річки – бачиш бронзові обеліски з написами на трьох мовах – англійською, французькою та українською …

Обеліски ці встановлені в пам’ять про тих, чиєю працею був розчищений ліс, прокладені дороги, мости, влаштований басейн біля гарячих джерел. То були вихідці з України, яких в 1914 році за вказівкою канадського уряду звезли в концентраційні табори і примусили виконувати важку фізичну роботу.

Концентраційні табори? В Канаді? І – для українців? Інформація, шокуюча вже в силу свого повного протиріччя ілюзіям. Концентраційні табори в сучасній свідомості асоціюються насамперед з Другою світовою війною і злочинами нацистів.

Потрібно відзначити, що назва «концентраційний табір» (історик Любомир Лусюк у своїй книзі «Час покаяння» посилається на документи в національних архівах Канади, що містять саме цей термін), витіснене у даний час терміном «табір для інтернованих». Табори для інтернованих сумно відомі в США, де в 1942 р після нападу Японії на Перл-Харбор в них відправили близько 110 тис. Японців, попередньо реквізувавши належавши їм нерухомість, цінності та іншу власність. Про те, чи існує принципова різниця між поняттями «концтабор» і «табору для інтернованих», судити важко.

Початок Першої світової війни в багатьох залучених до неї країнах супроводжувався зростанням націоналістичних настроїв і мілітаристської істерії. Канада не стала винятком. Донині номінально є територією, що належить Британській короні, в 1914 р вона приступила до запису добровольців в свої війська, одночасно розгорнувши широку пропагандистську кампанію проти Німеччини та її союзників – Австро-Угорщини та Італії. Іммігрувалі до Канади українці опинилися у воістину бюрократичній пастці, механізмом в якій стали невігластво і підігріта війною ксенофобія. Справа в тому, що більшість інтернованих українців приїхали до Канади з Буковини та Галичини, що в той час належали Австро-Угорщині. Вони в’їхали по австро-угорським паспортам. Таким чином, з початком Першої світової війни вони були зараховані в Канаді у категорію внутрішніх ворогів. Абсурд полягав у тому, що в українців, що перемістилися в Канаду зовсім не від хорошого життя, не могло бути ніяких теплих почуттів до Австро-Угорщини.

З 1914-го по 1920 рр. більше 80 тис. чоловік, і серед них більшість українців, були примушені зареєструватися у відділеннях місцевої поліції і регулярно з’являтися туди на перевірку. Усього близько 8 800 чоловік були позбавлені власності і майна та відправлено до таборів. Серед них тільки 3138 чоловік, за оцінкою очолювашого операції з інтернування генерала Оттера, у дійсності були військовополоненими. Наприклад, в таборі на території Нової Шотландії деякий час під арештом містився Лев Троцький з сім’єю, що прямував до Росії і знятий британськими властями з корабля як російський революціонер. Там же в ув’язненні перебували матроси з затоплених англійцями німецьких кораблів. У числі цивільних осіб у таборах були поляки, росіяни, чехи, словаки, серби, хорвати, і, за підрахунками канадських істориків, – близько 5 тис. (Переважна більшість) українців, які приїхали до Канади з Австро-Угорщини. Так країна, куди цих іммігрантів привели мрії про благополуччя і свободу, позбавила їх і свободи, і власності, і можливості знайти благополуччя, принаймні – в осяжному майбутньому.

Всього на території Канади було організовано 24 табори для інтернованих. Вони розміщувалися по всій країні – від Квебека до Британської Колумбії. Імовірність виявитися в числі в’язнів була значно вищою для самотніх і безробітних чоловіків, хоча, наприклад, у таборі Спіріт-Лейк в 1915-1917 рр. містилося 60 сімей – чоловіки були привезені туди з дружинами і дітьми.

Інтернованим належало самим побудувати табір, а потім зайнятися вельми корисною і вигідною для Канади справою освоєння її незайманих регіонів: розчищенням і заготівлею лісу, прокладанням авто- і залізниць. Ув’язненим було відмовлено в праві читати газети, їх листування проходило цензуру. Фізична праця була виснажливою, а пайок не завжди відповідав потребам. Хвороби і психологічні тяготи ув’язнення брали своє. Серед померлих (107 осіб) одні померли від хвороб, інші були вбиті при спробі до втечі (наприклад, Іван Грігоріщук з табору Спірит-Лейк), треті покінчили із собою. Вмирали і діти, які потрапили за колючий дріт разом з батьками і не винесли труднощів табірного життя.

Війна розгоралася, робочих рук не вистачало – місцевій індустрії потрібно було знайти заміну пішовшим на фронт солдатам. І ось за рекомендацією генерала Оттера навесні 1917 р 6 тис. чоловік були взяті з таборів для роботи на шахтах, на фермах і залізницях. Оплата їх праці відповідала солдатському жалуванню, яке, звичайно, було набагато нижчим оплати праці найманих працівників.

Звільнитися, проте ж, пощастило не всім. У 1917 р грянула Жовтнева революція, і по світу стала поширюватися «боязнь червоної зарази» … Яким чином просиділи в канадських таборах українці, та до того ж піддані Австро-Угорської імперії, що не мали до Росії, союзниці Англії, за логікою канадського уряду, ніякого відношення, могли б «підхопити» бацилу комуністичної ідеології, залишається неясним. Але табори для інтернованих продовжували діяти в Канаді до лютого 1920 року.

Репресивні заходи канадського уряду по відношенню до українців відбили не стільки його цілеспрямовану політику, скільки поступки вимогам переляканого населення. З початком Першої світової війни прем’єр-міністр Канади Борден запевнив іммігрантів, які прибули з Німеччини та Австро-Угорщини, що їм нема чого побоюватися, якщо вони не беруть участь у ворожих діях проти Канади та її населення. Він закликав всіх канадців пам’ятати про справедливість по відношенню до співгромадян. Але громадськість не почула закликів проявити терпимість, вимагаючи, щоб усі, хто так чи інакше пов’язаний з ворожими державами, як іммігранти, так і натуралізовані канадські громадяни, були ув’язнені в табори.

Шахтарі в Ферні (Британська Колумбія), наприклад, влаштували страйк, який тривав до тих пір, поки адміністрація їх шахти не звільнила всіх працювавших там «австрійців» і німців. Міністр юстиції Дохерті, намагаючись утихомирити протестуючих, в червні 1915 року схвалив закон, що забороняв іммігрантам конкурувати з канадцями на ринку робочої сили. На його думку, в іншому випадку в країні почалися б повстання. Закони, видані під час Першої світової війни і обмежували права вихідців з Австро-Угорщини та Німеччини, передбачали заборону на купівлю ними землі, придатної для сільськогосподарської обробки, видання газет і журналів на рідних мовах, а потім і позбавлення права голосу. Поліції було дозволено проводити обшуки в їхніх будинках за першою підозрою і без особливих підстав. Все це випало на долю безвинних людей, які відправлялися в чужу країну за кращим життям.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *