Як обдурити детектор брехні

Як обдурити детектор брехні

У нашому суспільстві превалює думка, що детектор брехні або поліграф обдурити неможливо. Якщо трапляються якісь помилки, то їх списують на низький рівень підготовки фахівців, які проводять тестування. А ось сама технологія і її надійність не викликають ніякої критики.

Різні наукові видання стверджують, що поліграф дає достовірні дані в 98% випадків. Проте відразу треба сказати, що “поліграфісти” лукавлять. Робиться це в першу чергу для того, щоб створити підвищений попит на даний вид послуг. Коштують вони дорого і приносять хороший дохід. Крім цього, на тестованих чиниться сильний психологічний вплив. Людина вірить в необмежені можливості детектора брехні і, практично, ніяк йому не пручається. У той же час багато людей не знають, що тестування на поліграфі не розглядається в законодавстві як прямий доказ провини. Результати тесту лише дають привід чинити на випробуваного додатковий тиск. Це часто ламає долі невинних людей, а справжня достовірність подібних тестів становить не більше 65%.

Слід зауважити, що було проведено чимало експериментів, які довели, що поліграф можна обдурити. Це досить складно, але здійсненно.

Отже, як обдурити детектор брехні?

Його регулярно обманюють соціальні психопати. Ці особистості неадекватно сприймають загальноприйняту мораль і суспільні норми. Тому ті питання, які стосуються порушень даних норм, не провокують потрібних фізіологічних реакцій. Неможливо з тих же причин протестувати підлітків і літніх людей з вираженим старечим маразмом. Легко обманюють поліграф громадяни, які є за своєю суттю патологічними брехунами. Така людина переконано вірить у свою брехню, а тому детектор брехні сприймає його як правдиву особистість. Марне тестування для тих, хто страждає маніакальним психозом або шизофренію, бо в цьому випадку ілюзія переплітається з реальністю. Не потрібно забувати і про професійних акторів. Вони так вживаються в образи героїв, що починають ототожнювати себе з ними. До цієї ж категорії відносяться і працівники спецслужб. Вони отримують відповідну підготовку і успішно протистоять поліграфу.

Що ж стосується решти громадян, то їм потрібно докласти чимало зусиль, щоб обдурити налагоджену систему. Але й тут є шанси на успіх. Просто треба придушити в собі страх до детектора брехні. А для цього необхідний спокійний і впевнений настрій, а також непорушна віра в перемогу.

У чому полягає принцип роботи поліграфа?

Людині задають питання і фіксують його фізіологічні реакції. Чим питання важливіші, тим більш яскраво вони виражаються. Якщо випробуваний чистий і світлий, як ангел, то він проявляє однакові реакції в процесі тестування. Але якщо в його душі є щось темне і потайне, то в цьому випадку прилад показує певну напругу при відповідях на деякі питання. Безпосередньо перед тестуванням випробуваному повідомляють ті питання, які йому поставлять. Тобто спочатку обговорюється тема тесту. Робиться це для того, щоб звести до нуля неконтрольовані реакції на несподівані питання. Тут справа в тому, що випробуваний може здивуватися, якщо питання здасться йому дивним, а здивування інтерпретується поліграфом точно так само як брехня. Потім проводиться початкове тестування для визначення загального психофізичного стану. У кожної людини своя психіка, і поліграф повинен налаштуватися на конкретного індивідуума. Тому спеціальні датчики реєструють серцебиття, тремтіння або тремор, дихання, реакцію шкірного покриву.

З’ясовуються реакції при відповідях на важливі і другорядні питання. Також людині задають питання і просять її збрехати. У цьому випадку з’ясуються реакція на явну брехню. Після цього настає черга основного тесту. Його тривалість може зайняти не одну годину. Задаються питання, а людина відповідає «так», або «ні». Між питаннями робиться пауза, тривалістю 20 секунд. За цей час “поліграфіст” фіксує відповідні психофізичні реакції. Вони стосуються шкірного покриву, пульсу, дихання, тремору.Поступово питання стають більш складними, а іноді і повторюються в різних інтерпретаціях. Може здатися, що в даній системі все продумано до дрібниць. Але це не так.

Кожна людина здатна притупити свої фізіологічні реакції.

Щоб це зробити, необхідно за день до тесту випити певну кількість алкоголю. У цьому випадку психіка втрачає чутливість, а реакції стають загальмованими. Поліграф в такій ситуації вже не може бути об’єктивним. Хто не любить алкоголь, може скористатися спеціальними медичними препаратами, які блокують генерацію адреналіну. Але тут важливо не помилитися в дозуванні, а також правильно розрахувати час дії таких препаратів. В іншому випадку є ймовірність стати неадекватним, що миттєво помітять фахівці. Випробуваний також може обробити шкіру хімічними речовинами, щоб змінити її електричний опір. Електропровідність у цьому випадку стане постійною, і датчики, закріплені на пальцях, вже не зможуть фіксувати зміну психічного стану. В даному випадку добре допомагає медичний спирт, оскільки він знижує потовиділення. Допомагають також тальк і дезодоранти. Головне, щоб хімічний засіб не мав кольору і запаху і володів тривалим ефектом.

Але набагато більш дієвим засобом є придушення своїх емоцій. Тут можна під час тестування сконцентруватися на якомусь конкретному об’єкті і повністю забути про поліграф. Наприклад, об’єктом може стати звичайний цвях, вбитий в стіну. У цьому випадку питання будуть сприйматися без належної уваги. Однак спочатку слід опанувати основами саморегуляції, а це досягається тільки шляхом довгих тренувань. Випробуваний також здатний створювати фальшиві реакції. Для цього треба просто напружити якусь м’язову групу. Приміром, прес, пальці ніг, ікри на ногах. Все це сприяє невірній інтерпретації відповідей на підступні запитання.

Отже, тепер ми знаємо, як обдурити детектор брехні. Він зовсім не всемогутній, як намагаються стверджувати поліграфісти. При належному тренуванні та вмінні його можна ввести в оману. Ось тому він і не викликає повної довіри у суддів, прокурорів і адвокатів. А простим громадянам це потрібно просто знати і не ставитися зі страхом і трепетом до настільки недосконалої конструкції.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *