Як кинули Лувр. Тіара Сайтоферна

Як кинули Лувр. Тіара Сайтоферна
Їхня зустріч відбулася за столом переговорів в Луврі в 1896 році. По один бік столу сиділи мистецтвознавці з світовими іменами на чолі з директором музею паном Кемпфеном, по інший – маловідомий антиквар Антон Фогель і його компаньйон, такий собі Шиманський. Спритним рухом фокусника останній дістав з потертого саквояжа … тіару царя Сайтоферна, котрий правив скіфськими племенами близько 200 року до н.е. і нібито отримав цю дорогоцінну корону в дар від мешканців давньогрецького міста Ольвія.
Вчені мужі завмерли в захваті – золота корона дійсно викликала захоплення. Але ціна, яку запросили продавці, була фантастичною для тих років – двісті тисяч франків! Таку суму міг виділити тільки французький парламент, але він в цей час був на канікулах. Виручили багаті меценати – вони дали музею грошей в борг для покупки безцінного експоната, але за умови, що ці гроші їм поверне уряд Франції. Угода відбулася, антиквари отримали потрібну суму франків, а Лувр – тіару скіфського царя. І тут же виставив древній шедевр на огляд публіки, який насправді був … майстерно виконаною підробкою.
Ця історія почалася за рік до описуваних подій. В один із зимових днів у Відні з’явився непоказний комівояжер з Одеси – Шепсель Гохман, негоціант з Очакова. Саме так зареєструвався він у книзі для відвідувачів одного другорозрядного готелю.
Гохман був добре відомий у своєму рідному місті. Разом з братом він купував все те, що згодом можна було б з вигодою для себе продати. Його заїзд в австрійську столицю був не випадковий. За кілька років до приїзду у Відень, комерсант поставив на широку ногу продаж простакам-багатіям «археологічних знахідок» – в основному фрагментів мармурових плит з написами на давньогрецькій мові. Але дуже скоро інтерес колекціонерів до цих плитах вичерпався. І тоді розважливі брати вирішили зайнятися виготовленням підробок із золота.
Першою жертвою їх обману став колекціонер з Миколаєва пан Фрішен. Якось до нього прийшли селяни (насправді підставні люди братів Гохманів) і запропонували йому золоті вироби – кинджал і корону, знайдені ними нібито під час польових робіт. За підробку із золота (вартість дорогоцінного металу в такому виробі становила в ті часи 900 рублів) любитель старовини виклав 10 тисяч! ..
Але незабаром, провівши експертизу знахідок, директор Одеського археологічного музею, до якого звернувся колекціонер, дав свій висновок: підробка.
І тоді брати вирішили попрацювати за кордоном. Саме тому «негоціант з Очакова» з’явився у Відні і був представлений директорам Віденського Імператорського музею Бруно Бухер і Гуго Лейшінгу.
Однак ті після декількох годин важких переговорів були змушені розвести руками: так, тіара, безумовно, унікальний витвір мистецтва, але заплатити ту суму, яку запросив її власник, вони не в змозі. Але поцікавилися: як це небагатому бізнесменові вдалося стати володарем такої реліквії? А той спокійно пояснив, що вклав в її придбання всі свої гроші. Правильно зробили директора, що не купили цю злощасну корону. Зате купилися на неї їх паризькі колеги.
Після невдалої угоди Гохмани знайшли двох компаньйонів – власника антикварної крамниці Антона Фогеля і віденського маклера Шиманського. Саме вони і стали емісарами в Лувр. Після продажу брати Гохман отримали 86 тисяч франків, Шиманський і Фогель – 40 і 74 тисячі відповідно.
Але практично відразу ж, після того як тіара була виставлено на загальний огляд, сумнів у її справжності висловив ряд вчених – професор Петербурзького університету А.Н. Веселовський і мюнхенський історик Адольф Фуртвенглєр. Останній переконливо довів, що тіара дійсно є витвором ювелірного мистецтва, але не більше того. Він навів такі аргументи: відсутність у фігурах античної пластики, сюжетне спотворення – у стародавніх греків боги вітрів завжди зображувалися у вигляді мужніх атлетів, а не дітей. Викликав сумнів і сам факт дарування тіари Ольвійськими греками скіфському царю. З історії було відомо, що ольвійці дійсно відкуповувалися від войовничого Сайтоферна 900-ми злитками чистого золота, але коли і цього здалося мало жадібному скіфу, греки змушені були зміцнювати стіни своїх фортець, а не дарувати тіару своєму недругу. І, нарешті, вчений, копітко вивчивши творчість художників і скульпторів інших епох і народів, знайшов у них прототипи цілого ряду героїв, зображених на тіарі.
Але навіть після цього дирекція Лувру не захотіла прислухатися до думки фахівців.
Крапку в цій історії поставив одеський ювелір Лівшиць, лист якого 13 березня 1903 року опублікувала газета Matin. Він був другом й товаришем по ремеслу якогось Ізраїля Рухомовського, і писав: “Шановний добродію, я прочитав вашу статтю про тіарі Сайтаферна і наважуюся писати вам в цілях відновлення істини. Я можу вас запевнити, що тіара була спрацьована моїм другом Рахумовським. Я жив в Одесі з 1895-го і до травня 1896 року. Я часто навіщав мого друга і бачив багато разів, як він працював у своїй майстерні над цієї горезвісною тіарою. … К.Ліфшіц “
До Рухомовського ринулися кореспонденти: “Талмуд говорить, – сказав нам своїм литовським акцентом Рухомовський, – що для кожної людини свого часу настане його час. Для мене мій час настав тепер. … Я не заперечую своєї участі, але разом з тим не можу підтвердити, що ця тіара та сама, яку робив я.
Цими днями я виїжджаю до Парижа, за власним бажанням, і коли побачу тіару, тоді все кому слід розповім …. “(” Одеські Новини “28 (15) березня 1903 року)
В “Figaro” надрукована наступна телеграма з Одеси від 25-го березня: “Гравер Ізраїль Рахумовський, що живе на Успенській вул., В будинку 36, категорично заявив, що він зробив тіару, замовлену йому у 1896 році одним жителем міста Керчі, яка і потрапила згодом до Лувру. Рахумовський готовий їхати в Париж, якщо на поїздку йому буде видано 1200 франків “
“Ймовірно, у Лувру знайдеться 1200 франків, – Зауважує” Figaro “, – щоб встановити походження предмета, за який заплачено кілька сот тисяч” … (“Новини Дня” 30 (17) березня 1903 року)
Гроші знайшли, і 5 квітня 1903 Рухомовський приїхав до Парижа. Ювелірові з Одеси вдалося довести, що автором творіння був саме він, по пам’яті відтворивши фрагмент тіари і точно назвавши рецепт металевого сплаву. Сумнівів в його авторстві ні в кого більше не було.
Скандал? Безумовно! Але на цьому історія не закінчилася!
Тіара була захована в запасники, як стверджують деякі автори, але передана із зали античної до зали сучасного мистецтва. А 26 травня 1903 року в Парижі відбулося присудження нагород французької секції декоративних мистецтв. Граверу Ізраїлю Рухомовському одноголосно було присуджено медаль третього ступеня. Крім того, один американський імпресаріо запропонував Рухомовському за турне по США кругленьку суму з умовою, що майстер розповість усім справжню історію створення « фальшивки». А в паризьких кабаре шансоньє довго виспівували куплети про те, як одурачили професорів-мистецтвознавців.
Рухомовський народився в 1860 році в місті Мозир (Білорусь), в ортодоксальній єврейській сім’ї. Мрією батьків було зробити з нього рабина, і йому намагалися дати релігійну освіту. Але у нього була непереборна тяга до мистецтва. Рухомовський ніде не навчався і самостійно опанував ювелірним і граверним мистецтвом. В 80-ті роки XIX століття він потрапив до Києва і відразу був прийнятий у кращі ювелірні майстерні. У 1892 році приїхав до Одеси.
“Афера століття” зробила Шепселя Гохмана скандально відомим, що не позначилося, проте, на його доходах. Фірма Гохманів продовжувала робити свою справу. Клієнтами фірми і раніше виявлялися приватні колекціонери (здебільшого із США), а також музеї Росії, Німеччини, Франції, Англії, Греції, Італії і тих же Сполучених Штатів. “Товар” поставлявся через підставних осіб (Фогелю й Шиманському не бракувало роботи).
Незважаючи на скандальну історію з тіарою Сайтафарна, дирекція Лувру у 1939 році знову придбала “скіфський” виріб. На цей раз – срібний ріг для пиття у вигляді кабанячої голови з рельєфними фігурами скіфів. Нове придбання теж виявилося підробкою, причому аналогічний ритон був ще у 1908 році куплений Московським історичним музеєм. Обидві роботи вийшли з однієї і тієї ж майстерні, якою керували брати Гохмани. Припускають, що й ці вироби – справа рук Ізраїля Рухомовського.
Кажуть, що одна з робіт автора тіари Сайтафарна – саркофаг-алегорія зі скелетом – один час належала Михайлу Вінницькому, відомому під ім’ям Мішки Япончика. Над саркофагoм майстер трудився цілих 9 років. В золотому мініатюрному саркофазі, прикрашеному сценками, що символізують різні етапи людського життя, містився скелет завдовжки близько 10 см, що складався з 167 золотих кісток, в точності імітуючих натуральний людський скелет!
Після закінчення історії із тіарою Рухомовський з дружиною і дітьми переїхав до Парижа.
У Парижі від випадку до випадку надходили невеликі замовлення. Він зробив ще одну тіару, меншого розміру, але вона не втратила жодної деталі. Його роботи успішно експонувалися в Салоні. Їх купували багаті колекціонери з Женеви, Берліна, Нью-Йорка. Працював в реставраційних майстернях при національному музеї Франції Луврі. Незабаром Рухомовський був представлений відомому філантропові барону Едмону Ротшильду й довгий час виконував його замовлення.
Як писав Рухумовський в своїй книзі: “Щастя посміхнулося мені. Словом, пощастило. – Я отримав хорошого клієнта, а Ротшильд хорошого майстра. Ми знайшли один одного: він – красиву роботу, а я – хороший заробіток”.
Ізраїль Рухомовський був щасливим батьком і дідом, його безмірно радувала дружна сім’я. Він пишався, що син Шльома перевершив його в майстерності, що розвинулися таланти Якова і Леона, всіх інших дітей і онуків. Згодом Рухомовські стали відомими ювелірами, художниками і літераторами. Живуть вони у Франції, Ізраїлі, США та Німеччині.
Помер Рухомовський в 1936 році в Парижі. Роботи Рухомовського, крім Лувра, маються у приватних зібраннях Європи і Америки і іноді з’являються на престижних аукціонах Лондона і Парижа.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *