8 Травня, 2020

Гриби маслята

Маслята (лат. Suillus)

Існує кілька видів маслят. Наведемо найбільш поширені у наших лісах.

Маслюк пізній (справжній)

З усіх маслюків цей – найкращий. Зростає під сосною звичайною. Збирають з серпня до жовтня включно. Капелюшок 5-10 см діаметром, «маслянистий», опуклий, спочатку з загнутим краєм, в зрілому стані подушкоподібний, з горбком посередині, пофарбований від сірувато-бурого до темно-бурого або шоколадного кольору, вицвітає до жовто-сірувато-жовтого забарвлення. У молодого гриба низ капелюшка загнутий плівчастим білим покривалом, яке поступово розривається і перетворюється в кільце на ніжці, або повністю покриває зверху ніжку дощенту; частина покривала залишається по краях капелюшка. М’якіть не змінює свого кольору на зламі, блідо-жовта, ніжна, з фруктовим (яблучним) запахом. Особливістю маслюків є легка відділяємість від м’якоті верхної шкірочки капелюшка. Трубочки вузькі, кремові або зеленувато-жовті. Ніжка зазвичай не більше 8 см довжиною і 2 см товщини. Вона має циліндричну форму, блідувато-жовта, має невеликі бурі бородавки.

Смачний їстівний гриб другої категорії. Маслюки справжні особливо гарні маринованими зі знятою шкіркою, а також смажені, варені в супах і тушковані; їх можна і сушити.

Маслюк зернистий

Маслюк зернистий, часом, не відрізняється від пізнього (справжнього) маслюка. Основні відмінності ткі: у зернистого маслюка відсутнє на ніжці плівчасте кільце; його капелюшок не такий липкий, як у пізнього маслюка, навіть здається сухим, і, нарешті, на ніжці є бородавки-зернятка, що послужили підставою для назви «зернистий» маслюк. Капелюшок у нього до 10 см діаметром, подушковидний, жовто- або рудо-бурий. М’якоть ніжна, блідо-жовта. Трубочки жовті, вузькі, у молодих грибів з краплями молочного соку. Ніжка в межах 4-6 см довжини й 1-1,5 см товщини, покрита бурими бородавками-зернятками. Зростає під соснами, як у природних сосняках, так і в штучних посадках сосни, з якою утворює мікоризу. Збирають цей маслюк з липня по вересень. Як і маслюк справжній, його зернистий “побратим” є грибом другої категорії, і вживається в їжу аналогічним чином.

Грибне варення

Окрім традиційного приготування маслят, ми знайшли ще й такий дивовижний рецепт. Можливо хтось захоче поексперементувати…

* 1 кг свіжих маслят,

*1 кг цукру,

*400-500 г фруктового соку або води,

*2-4 бутони гвоздики,

*ядра волоських горіхів

Приготування:

Гриби не втрачають своєї форми і зберігають пружність і зовнішній вигляд, який вони приймають після 2-3 хвилин варіння.

Спочатку приготувати сироп, заливши цукор водою або фруктовим соком (апельсиновим, лимонним, ананасовим, манговим, брусничним, малиновим і т. д.). Суміш довести до кипіння і варити до повного розчинення цукру.

Потім додати нарізані тонкими поздовжніми пластинками гриби і все разом варити як зазвичай: дати кілька разів закипіти, зняти піну, потім довести на повільному вогні до готовності.

Показник готовності – крапля сиропу на блюдце. Коли вона вже не розпливається, а зберігає свою форму, тоді варення готове (гриби повинні стати прозорими та рівномірно розподілитися в сиропі).

Гвоздику слід ввести після того, як буде знята піна.

Горіхи додавати теж не відразу, а приблизно за 30 хвилин до закінчення варіння.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *