Гриб Мокруха

Гриб Мокруха

Мокруха ( лат. Comphidius)

Мокруха отримала свою назву через свою особливість укриватися мокрим, слизовим “покривалом”, так що на дотик цей гриб завжди слизький. Така особливість цих грибів викликає підозру у грибників і, тому, мокрухи майже ніхто не збирає, залишаючи їх грибникам з великим стажем, які знають толк в грибах. У природі існують три основні різновиди гриба мокрухи. Це – мокруха ялинова, мокруха плямиста і мокруха соснова (або пурпурова). Вони між собою трохи відрізняються, як зовнішнім виглядом, так і місцями свого основного проживання. Мокруха плямиста відрізняється від мокрухи ялинової меншими розмірами свого капелюшка з темними плямами. І, якщо мокруха плямиста і мокруха ялинова воліють рости в ялиннику, то мокруха соснова (або пурпурова) любить рости в молодих соснах (а звідси її назва), правда з меншим успіхом. Гриби мокруха ялинова, плямиста і соснова (пурпурова), за своїми споживчими і смаковими характеристиками, відносяться до їстівних грибів четвертої категорії. Але в західній класифікації ці гриби вважаються їстівними грибами дуже хорошої якості.

Мокрухи – поширені гриби. Вони вважають за краще рости в хвойних лісах, найчастіше безпосередньо під ялинами у моху (як мокруха ялинова і мокруха плямиста) або під соснами (як мокруха соснова (або пурпурова)). І ростуть вони або поодинці, або ж невеликими групами, а відбувається це, як правило, починаючи десь з першої декади липня і триває до середини жовтня.

Мокрухи відносяться до пластинчастих грибів. Пластинки у них дуже рідкісні і розгалужені, спадні до ніжки, білого кольору, а потім темніють майже до чорного. У молодих грибів вони покриті товстим шаром слизу, який, у міру зростання гриба, відривається і сповзає на ніжку. Капелюшки мокрух спочатку опуклі (у мокрухи ялинової і мокрухи плямистої) або ж вони конічні (у мокрухи соснової (або пурпурової)), потім розпростерті і вдавлені по центру, із опущеними вниз краями, коричнево-сірувато-фіолетового кольору (у ялинової і плямистої мокрух ) темно-рудого кольору (у соснової ). М’якоть капелюшка у мокрухи ялинової і плямистої біло-сірого кольору, а у соснової вона оранжево-бура і на зламі червоніє. а ніжки у всіх мокрух масивні і потовщені до їх основи, такі ж слизові як капелюшки, білувато-кремового кольору. М’якоть в ніжці щільна, біля основи вона жовтуватого, а ближче до капелюшка – сірувато-білого кольору. Мокрухи використовують в їжу як у “свіжому” вигляді, так й в солоному або маринованому . А ще їх з успіхом сушать.

Печеня з мокрухами і картоплею.

Спочатку гриби перебираємо, добре миємо, ріжемо на шматочки і відварюємо п’ятнадцять хвилин, відкидаємо на друшляк. Чистимо картоплю, ріжемо на тонкі кружальця. А очищену цибулю на півкільця. На деко або жаровню наливаємо олію, викладаємо шар цибулі, шар картоплі, а зверху гриби. Звичайно ж зовсім не обов’язково брати мокруху, підійдуть будь-які гриби. Зверху скроплюємо ще соняшниковою олією і ставимо у розігріту духовку, на саму нижню позицію. Якщо картопля, в процесі запікання буде підсихати, можна полити її грибним відваром. Коли печеня буде майже готова, включаємо тільки верхній вогонь і ставимо деко на самий верх, щоб картопля зарум’янилася. Виймаємо із духовки і викладаємо на блюдо або прямо на тарілки. Картопля виходить хрустка, і просочена грибним смаком. В цю страву можна й не додавати ніяких приправ або прянощів, щоб не перебити грибний аромат.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *