Генерал-майор Хольмстон-Смисловський

Генерал-майор Хольмстон-Смисловський

Найсильніша сніжна буря розверзлася на гористому кордоні Князівства Ліхтенштейн з Австрією в ніч з 2 на 3 травня 1945 року -за кілька днів до закінчення Другої світової війни. У державному архіві Князівства Ліхтенштейн, найменшої держави Центральної Європи, затиснутої між Австрією і Швейцарією, зберігся рапорт начальника прикордонної варти підполковника Вісса про події тієї ночі. Охоронявші кордон швейцарські прикордонники стали свідками незвичайного видовища. Крізь снігову пелену з боку Австрії по гірській дорозі повільно рухалася, розкидавши загородження на нейтральній смузі, колона військових машин і піхоти. Над головною машиною, в якій виднілася людина в генеральській формі німецької армії, майорів триколірний біло-синьо-червоний прапор дореволюційної Росії. Оторопілі прикордонники, розуміючи, що співвідношення сил не на їх користь, дали все ж кілька попереджувальних пострілів у повітря. У відповідь з машини генерала пролунав голос його ад’ютанта, закричавшого по-німецьки: «Не стріляйте, тут російський генерал!» Колона зупинилася, з машини вийшов середнього зросту кремезний чоловік у шинелі генерала німецького вермахту і представився начальнику ліхтенштейнської прикордонної охорони: «Генерал-майор Хольмстон-Смисловський, командувач Першою російською національною армією. Ми перейшли кордон, щоб просити політичного притулку. З нами в одній з машин знаходиться спадкоємець російського престолу великий князь Володимир Кирилович і його свита ».

На наступний ранок колона приблизно з 500 чоловік зупинилася біваком у сільця Шелленберг в долині Рейну. Російський прапор замайорів над місцевою школою, де розмістився штаб генерала Смисловского, почалися переговори про інтернування. Сам можновладний князь Ліхтенштейну Франц Йосиф II прибув до місця розташування нежданих гостей. Через два дні військо роззброїти, людям було надано право тимчасового притулку. Так закінчився цей маловідомий епізод Другої світової війни.

Коли пишуть чи говорять про участь радянських людей на стороні німецьких військ у Другій світовій війні, зазвичай мають на увазі генерала Власова і його Російську визвольну армію. А між тим існували ще три російських військово-політичні рухи, які вийшли з лав старої військової еміграції, а точніше, з лав існувавшого на Заході Російського загальновійськового союзу. До них відносяться Російський корпус (він же Шюцкор), що воював в Югославії під командуванням генерала Штейфона, козачі частини генерала Краснова і так звана «Північна група», що згодом отримала назву Першої російської національної армії під командуванням генерала Смисловського. На відміну від власовської армії, що складалася переважно з колишніх радянських солдатів і офіцерів, командування цих військових формувань було укомплектовано колишніми генералами і офіцерами царської та білої армій, які продовжували традицію Білого руху.

Восени 1942 року в німецькій армії налічувалося 180000 росіян в німецьких шинелях. До 1944 року їх число досягло вже 2 мільйонів. Цифра занадто значна, щоб пояснювати її елементарною зрадою або моральною збитковістю нації. Пізніше сам Борис Смисловський так пояснював в одній зі своїх статей трагедію вибору між Гітлером й Сталіним: «Це був вибір між двома дияволами. Те, що робили німці, було жахливо. Гітлер спокусив їх душі. Але і більшовики займалися знищенням російського народу. У той час я вважав, що Росію можна звільнити тільки ззовні і німці були єдиною силою, здатною покінчити з більшовизмом. Німці перемогти не могли. Сили були надто нерівні. Німеччина не могла успішно воювати одна проти всього світу. Я був упевнений, що союзники без труднощів покінчать з ослабілою Німеччиною. Розрахунок був на те, що Німеччина покінчить з більшовизмом, а потім сама впаде під ударами союзників. Так що ми не зрадники, а російські патріоти ».

Граф Борис Олексійович Смисловський народився 3 грудня 1897 року в Терріоках (нині Зеленогорськ), неподалік від Петербурга, у родині генерала гвардійської артилерії графа Олексія Смисловського. У 1908 році Борис Смисловський надходить в кадетський корпус «імператриці Катерини II», а потім в Михайлівське артилерійське училище, звідки в 1915 році був випущений в 3-й гвардійський артилерійський дивізіон у званні поручника. В 18 років опинився на фронті. Він став свідком розкладання російської армії, Лютневої і Жовтневої революцій. У 1918 році вступив до Добровольчої армії генерала Денікіна. В березні 1920 року його частину було інтерновано в Польщі, і Борис Смисловський перебрався до Берліна-один з центрів тогочасної російської еміграції.

Там він зустрів старого соратника по зброї барона Каульбарса. У той час, в середині 20-х, Каульбарс служив в Абвері-під цією назвою ховалася розвідувальна служба рейхсверу-стотисячної німецької армії, якій за Версальським договором заборонено було мати розвідку і генеральний штаб. Барон Каульбарс був ад’ютантом Канаріса-майбутнього керівника Абверу. І барон умовив Смисловського піти служити в Абвер і одночасно вступити на вищі військові курси в Кенігсберзі-там таємно функціонувала германська академія генштабу. Так, Борис Смисловський виявився єдиним росіянином , що не тільки що закінчив академію німецького генштабу, а й працював там.

Початок війни проти Радянського Союзу застав Смисловського на північній ділянці фронту у Польщі, в чині майора вермахту, він займався прифронтовою розвідкою. Він працював під псевдонімом фон Регена. Тоді Смисловському дозволили організувати російський навчальний батальйон. А на початку 1943 року з’явилася дивізія особливого призначення «Руссланд», її командиром був призначений полковник фон Реген. Начальником штабу у нього був полковник радянського Генерального штабу Шаповалов, згодом генерал і командир 3-ї дивізії власівської армії.

Дивізія «Руссланд» була укомплектована переважно військовополоненими-колишніми солдатами Радянської Армії. Перед дивізією, зокрема, ставилося завдання боротьби з партизанами. Для цього фон Реген починає співпрацювати з повстанським рухом на території України та Росії, встановлює зв’язок з партизанами-націоналістами, загонами польської Армії крайової і формуваннями Української повстанської армії. Це призвело до арешту гестапо полковника фон Регена в грудні 1943 року і розформуванню дивізії «Руссланд». Смисловському ставилися в провину зв’язок з ворогами рейху, відмова видати гестапо одного із керівників Української повстанської армії , що приїхав до його штабу, відмова підписати відозву генерала Власова, яка закликала росіян боротися на Сході проти комуністів, а на Заході-проти «західних плутократів і капіталістів».

Тільки втручання і поручительство адмірала Канаріса, а також генерала Гелена з генерального штабу призвели до припинення справи. Чималу роль у виправданні Смисловського зіграло і те, що німці, відчуваючи страшну нестачу живої сили, кидали на фронт формування з полонених радянських солдат. Був відданий наказ про відновлення в рядах вермахту російської дивізії, яка в лютому 1945-го перетвориться в Першу російську національну армію із статусом союзної армії і російським національним прапором. До того часу справжнє ім’я полковника фон Регена стає відомим радянській розвідці, і Борис Смисловський приймає прізвище Хольмстон.

18 квітня 1945 року командувач Першою російською національною армією генерал Хольмстон-Смисловський скликав військову раду, на якій продиктував своє рішення: «Капітуляція Німеччини неминуча. Наказую просуватися до швейцарського кордону. Необхідно врятувати кадри армії ».

Загороджувальні частини СС зупинили армію Смисловського в Австрії. Есесівці заявили, що зараз всі повинні битися. Але тут несподівано з’явився генерал СС, який був присутній на церемонії нагородження Смисловського орденом Німецького Орла в ставці Гітлера «Вовче лігво». Російська армія отримала дозвіл продовжити шлях.

До часу останнього ривка-переходу австрійсько-ліхтенштейнського кордону-в армії Смисловського залишалося не більше 500 чоловік. В австрійському місті Фельдкірх до армії приєднався спадкоємець російського престолу великий князь Володимир Кирилович зі своєю свитою, а також емігрантський комітет з Польщі та розрізнені угорські частини.

Коли армія Смисловського була інтернована в Ліхтенштейні, туди прибула радянська комісія з репатріації. Комісія зажадала видачі генерала і 59 його офіцерів, заявивши, що вони військові злочинці. Але не змогла представити доказів своїх звинувачень, і уряд Ліхтенштейну відкинуло її вимогу.

У 1948 році генерал Смисловський емігрував до Аргентини. Там він читав лекції у військовій академії з тактики анти партизанської війни і очолював Суворовський Союз-організацію російських ветеранів війни. В середині 60-х на запрошення генерального штабу ФРН Смисловський став радником західнонімецького генштабу, де пропрацював до відставки в 1973 році. Останні 13 років життя Смисловський прожив в Ліхтенштейні, куди він вивів своїх солдатів у 1945-му. Помер Борис Смисловський 5 вересня 1988-го на 91-му році життя. Похований на невеликому кладовищі в Вадуці, що примикає до місцевої церкви.

Чи можна назвати Смисловського зрадником? 88-річна вдова генерала Ірина Миколаївна Хольмстон-Смисловська підкреслює: на відміну від Власова Борис Смисловський ніколи не був громадянином СРСР і не переходив на бік противника. Він став німецьким офіцером задовго до приходу Гітлера до влади.

Західні союзники видали Сталіну генералів Краснова і Шкуро, які також ніколи не були громадянами СРСР (згідно Ялтинському договору, видачі підлягали лише радянські громадяни, які воювали на боці німців), і ті були страчені в 1947 році як зрадники. Звичайно, Смисловський знав, що в разі видачі до нього ніколи не поставляться так, як до інших німецьких військовополонених.

Крихітне князівство з населенням в 12 тисяч чоловік виявилося єдиною країною, що відмовилося згодом видати російських солдатів, що воювали на німецькій стороні, на розправу сталінському режиму.

Хто ж були ці солдати, які здолали зі Смисловським довгий шлях від Польщі до Ліхтенштейну? Ось що повідав про долю одного з них-ад’ютанта Смисловського, Михайла Сохіна,-його син, Мікаель Сохін. Молодший Сохін живе в маленькому ліхтенштейнському містечку Ешен, викладає в місцевій технічній школі і не говорить російською.

«Мій батько народився в околицях Петербурга і був військовим. Під час фінської війни він був поранений і до часу війни з Німеччиною був лейтенантом Радянської Армії. На самому початку війни батько потрапив в оточення, а потім в полон до німців. Сталося це десь на кордоні з Польщею. Він, як і багато полонених солдат в концтаборі, пішов служити в німецьку армію, щоб вижити. Так мій батько потрапив в дивізію спеціального призначення «Руссланд», якою командував полковник фон Реген. У німецькій армії у нього був чин обер-лейтенанта.

Після війни батько поїхав з генералом Хольмстоном в Аргентину, де якийсь час жив з моєю матір’ю, на якій він одружився в Ліхтенштейні. Багато росіян обзавелися там сім’ями. З Аргентини батько повернувся в Ліхтенштейн, швидко отримав громадянство і працював електриком. Помер він в 1986 році. Батько дуже не любив згадувати про війну і навіть уникав зустрічей з колишніми однополчанами ».

Син згадує, що Михайло Сохін завжди чогось побоювався. Йому здавалося, що його пошту розкривають, що замки в будинку недостатньо міцні. Молодший Сохін навіть не впевнений в достовірності прізвища батька.

У 1980 році, в 35-ту річницю переходу армії генерала Смисловського через перевал на австрійсько-ліхтенштейнському кордоні, в маленькому селищі Шелленберг був споруджений простий монумент на честь порятунку російських солдатів Смисловського. На відкритті пам’ятника були присутні наслідний принц Ханс-Адам, глава ліхтенштейнського уряду, і 82-річний Борис Смисловський. Пам’ятник цей став не тільки символом важкого і жорстокого часу, але і нагадуванням про майже 2 мільйони російських людей, «жертв Ялти», кинутих союзниками в м’ясорубку сталінського режиму.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *