Геніальні ідіоти

Геніальні ідіоти

Існує думка, що межа між геніями і ідіотами ледь помітна. Ідіотизм і геніальність прекрасно уживаються в одному розумі і комфортно співіснують разом. Таких прикладів в історії безліч. Багато з них відображені в роботах видних учених. Наприклад, можна звернутися до монументальної праці французького доктора Тредголдома під назвою «Розумова недостатність». У ній описаний ідіот по імені Флері.

Все життя він прожив у психіатричній лікарні, розташованій в містечку Армантьер. Народився Флері в сім’ї сифілитиків. З перших же днів життя стало ясно, що дитина страждає недоумством. Незабаром батьки відмовилися від нього, і Флері помістили в місце, де проводять роки життя розумово відсталі люди. Його намагалися навчити прописних істин, але благі наміри лікарів ні до чого не привели. З каламутним поглядом, боязкий і сутулий, Флері тинявся по лікарняним корпусам, що стали йому рідним домом, цілими днями. Це був безнадійний ідіот. Вилікувати його не представлялося ніякої можливості.

Але періодами на Флері накочувало прозріння. Він виходив зі свого напівсонного стану і починав вражати оточуючих феноменальними здібностями. У такі дні лікарню наповнювали фахівці від медицини. Вони намагалися знайти розгадку геніальності ідіота, але всі їх спроби виявлялися марними. Чим же Флері так зацікавлював людей науки? Разючими математичними здібностями. Він міг проводити в голові блискавичні розрахунки. Ідіот з вражаючою легкістю оперував великими цифрами. Він примножував, ділив, вичитав, складав і в перебігу декількох секунд видавав точну відповідь.

Одного разу в кабінеті головного лікаря зібралися провідні фахівці від психіатрії та кращі математики Європи. Санітари привели Флері. Той, побачивши перед собою стільки людей, зніяковів, злякано притиснувся до стіни і почав нерозумно посміхатися. Йому поставили запитання: «У тебе 64 сірникових коробки. У перший коробок ти кладеш одне зерно, а в кожен наступний в два рази більше. Скільки всього зерен буде в 64 коробках? » Флері хихикав, притискався до стіни і ховав обличчя. Його запитали, чи зрозуміле питання. Ідіот, посміхаючись, кивнув. Чи знає він відповідь? Флері завмер на кілька секунд, а потім видав двадцятизначне число. Воно виявилося абсолютно правильним. Послугами ідіота користувалися астрономи, архітектори, фінансові службовці, конструктори. Вони завжди отримували точні відповіді на свої питання. Подібну роботу стали виконувати електронно-обчислювальні машини тільки через 50 років після того як Флері помер.

Геніальні ідіоти являють собою аж ніяк не рідкісне явище, як можна подумати спочатку. Прикладом тому може служити випадок з Томом Уіггінсом, що народився в 1849 році в Алабамі (штат США). З’явилася на світ дитина виявилася ідіотом, та до того ж і сліпим. Люди жаліли його, а багате сімейство Бетьюн забрало хлопчика до себе, бо мати ідіота була бідною жінкою. Сім’я захоплювалася музикою. У залі стояло піаніно, а свекруха і невістка Бетьюн мали дипломи Бостонської консерваторії. Жінки регулярно грали на інструменті, виконуючи складні музичні п’єси. Одного разу молода Бетьюн дуже здивувалася, коли почула вночі звуки піаніно. Долинали вони із залу.

Можна було припустити, що свекруха, страждаючи в нічні години безсонням, вирішила повправлятися на музичному інструменті. Дівчина покинула свою кімнату, але переконалася, що родичка міцно спить. Ще більш здивована невістка пройшла в зал. Він був освітлений місячним світлом, а за піаніно сидів сліпий Том. Хлопчик самозабутньо грав на інструменті. Ідіот програв одну мелодію, виконану дамами ввечері, а потім почав іншу. Сліпий ідіот ніколи раніше не доторкався до піаніно. Ніхто не вчив його грати на музичному інструменті.

Вже наступного дня з’ясувалося, що Том володіє даром безпомилкової імітації. Він дивно точно повторював мелодію зіграну досвідченим піаністом, причому робив ті ж помилки, що і виконавець. Слух про геніального ідіота поширився дуже швидко по всій країні. Сліпий Том об’їздив всю Америку, потім Європу. Він слухав виступи видатних музикантів і повторював їх в точності до останньої ноти. Його незвичайний дар назавжди залишився загадкою. Проте досягнувши зрілого віку, ідіот почав втрачати свій вражаючий дар. Зрештою він перетворився на звичайного дебіла, не здатного ні на що. Сліпий Том помер в 1907 році, забравши в могилу свою таємницю.

Про себе геніальні ідіоти заявляють не тільки в таких областях як математика і музика. Вони тяжіють і до живопису. Прикладом тому може служити Готфрід Майнд. Народився він в 1768 році в Швейцарії. Хлопчик з’явився на світ в Берні в забезпеченій сім’ї. Він народився ідіотом, нездатним стежити за собою. Прожив 46 років і помер в 1814 році. З малих років Готфрід Майнд проявив талант до живопису. Бурмочучи щось собі під ніс, хлопчик малював скрізь, де тільки можна. По досягненню 30 років ідіот прославився на всю Європу своїми картинами. Особливо добре в нього виходили діти і домашні тварини. Саме до них по розумовому розвитку він тяжів найбільше. Його картину під назвою «Кішка з кошенятами» купили для королівського палацу. Довгий період часу це творіння розумово відсталої людини висіло в просторому залі, радуючи око великосвітських осіб.

Примітним також є випадок з Джеффрі Джанет. Народився він у 1945 році в англійському місті Ілфорд. Цей сліпий каліка зайвий раз підкреслив ефемерність між ідіотизмом і геніальністю. Джеффрі не тільки страждав відсутністю зору, у нього були паралізовані ноги. Поряд з серйозними фізичними вадами і розумовою відсталістю, хлопчик мав феноменальну пам’ять. Він з дивовижною легкістю повторював напам’ять всі програми радіо і телебачення Британії за тиждень. Міг сказати, якого числа йшла та чи інша програма і які теми вона зачіпала. Все це дитина проробляла у присутності журналістів. Молодий ідіот став справжньою сенсацією, але прожив всього 16 років. Його талант кинув виклик усталеним догмам медичної науки і зайвий раз підкреслив, як мало люди знають про дивовижну країні чудес, якою по праву є людський мозок.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *