«Ганебна смерть»

«Ганебна смерть»

Немає нічого страшнішого, як прокинутись в могилі, розуміючи, що тобі вже навряд чи хтось зможе допомогти. Смерть від задухи в тісному замкнутому просторі що може бути гірше? Цей засіб іноді використовували як вид страти, як спосіб вбивства або принесення в жертву. А ще часто мають місце випадки, коли «уявно померлих» ховають помилково. Страх опинитися похованим заживо увійшов до переліку людських фобій, отримавши назву тафофобіі.

«Ганебною смертю» в народі називали летаргічний сон. Чому саме «ганебною», сказати складно, але випадки, коли щасливчикам вдалося прокинутися вчасно, уникнувши смерті справжньої вже під землею, описувалися неодноразово. Так 11 вересня 1913 року біля станції Любань помер, як здавалося, багатий домовласник Ярошенко. Його поклали в труну і вже відслужили по ньому дві панахиди. Під час третьої панахиди небіжчик поворушив рукою, потім відкрив очі і знову їх закрив. Його тут же вийняли з труни і переклали на ліжко, де він незабаром і зовсім очуняв.

Реклама

Якщо домовласникові Ярошенко пощастило з чуйністю і розумінням ситуації з боку своїх близьких, то в іншій історії було не все так гладко .У 1930 році газета «Беларуская криніца» повідомила про сумний. Один з жителів на прізвище Бичко помер «ганебною смертю» – впав у летаргічний сон, в якому пробув кілька днів. Його сім’я, вважаючи, що Бичко помер, виготовила труну і вже готувалася до похорону. У ніч перед похороном «небіжчик» встав із домовини і підійшов до своєї сплячої дружини. Та, побачивши перед собою покійного чоловіка, так перелякалася, що померла на місці від серцевого нападу. «Живий мрець» злякався сам і почав волати, розбудивши свого 25-річного сина Міхала. Син, в свою чергу, вважав, що має справу з примарою, схопився за сокиру і зібрався вбити свого батька. Бичко вибіг у двір і почав кликати на допомогу, але ніхто не відгукнувся. Спроба отримати допомогу від сусідів також не увінчалася успіхом: ті з переляку зомліли. Здогадавшись, що є жертвою непорозуміння, Бичко відправився на пост прикордонної варти і про все там розповів. Тільки за допомогою коменданта вдалося роз’яснити переляканим селянам, що ж насправді сталося. Бичко зміг повернутися до себе додому, і його вже не вважали небіжчиком.

У 1913 році відразу дві газети повідомили про незвичайний випадок, який в селі Поташня Чаусского повіту Могилевської області . Там померла стара 80-річна бабця. Коли її поклали на лавку і почали за звичаєм «голосити», вона раптом підвелася і з докором звернулася до своїх дочок, що вони, мовляв, своїм плачем і виттям і на тому світі не дають їй спокою. Присутні при цьому люди просто остовпіли від жаху. Далі бабуся, трохи побалакавши, попросила свічку в руку і знову померла. Піп, все ще сумніваючись в її справжньої смерті, відмовився її відспівувати. Лише після приїзду доктора з поліцією бабку через три дні все ж поховали.

Реклама

3 вересня 1928 року в селі Попельці Лідського повіту під час будівництва будинку на голову Яну Лавриновичу впала балка, від чого той втратив свідомість і справив враження померлого. Викликаний фельдшер констатував смерть. На наступний день під час підготовки до похорону до гробу з покійним підійшла одна жінка і сунула йому під ніс пляшку з камфорою. Через кілька хвилин «померлий» почав дихати, відкрив очі і виліз із труни. Він навіть пройшов кілька разів по хаті і зміг вимовити кілька слів. Але через пару годин він відчув себе гірше і після семигодинної агонії помер по-справжньому.

Однак не всім «уявно померлим» вдавалося прокинутися до свого поховання. Так, восени 1909 року в Гродно від удару блискавки загинула дівчина. Її поховали. Вночі цвинтарний сторож почув стогін, що доносився зі свіжої могили, але він махнув рукою і пішов спати. Вранці викликана поліція розкопала могилу, і виявилося, що дівчину помилково вважали померлою і поховали живою. У труні виявили тіло з роздряпаним обличчям і вирваними жмутами волосся. Було очевидно, що дівчина прийшла до тями в труні і загинула від задухи

У замітці з «Нашої ниви» за 1912 рік було розказано про наступну подію. У селі Горецького повіту Могилевської губернії ні з того, ні з чого помер один селянин. Його поклали в труну, відспівали і віднесли на цвинтар, де опустили в глибоку могилу. Коли всі розійшлися, двоє мужиків залишилися закопувати яму. Коли процес почався, труна заворушився, як ніби в ній був хтось живий. Один з копачів затрусився зі страху і втік назад в село. А другий був сміливіший. «Ні, – сказав він, – рухайся собі і стукай, а я тебе закопаю!» І через годину над ямою вже красувався насип з хрестом. Замітка закінчувалася мораллю: напевно, небіжчик був в стані летаргічного сну і прокинувся в труні, але було вже пізно – «темний» чоловік закопав живу людину. Таких історій набагато менше, ніж розповідей про чудесний порятунок впавших в летаргію людей до його поховання. Воно і зрозуміло. Далеко не завжди стає відомо, що похованою була жива людина. Скільки людей насправді померло в муках під землею, сказати неможливо.

Ще одна інтригуюча історія, цього разу з Новогрудка, була опублікована в 1914 році. До міщанина Шапіле на свята з села приїхав брат. Погостювавши кілька днів, брат серйозно захворів і був направлений в місцеву лікарню, де йому прописали прийоми ванн. Після першої процедури хворий сильно ослаб, а на ранок його знайшли вже неживим. Його рідні відвезли покійного назад у село і розмістили труну з тілом в церкві. На наступний день, відкривши кришку труни, на обличчі померлого виявили рясний піт, що стікав краплями, а його щоки були густо почервонілими. Піп відмовився його ховати, зажадавши медичне свідоцтво про смерть. Як не просила священика дружина покійного його поховати, але була змушена перевезти тіло в будинок, де воно пролежало ще дев’ять днів.

Реклама


Протягом усього цього часу ніяких трупних явищ не проявилося, хоча в хаті було досить тепло. Більш того, лице покійного кілька разів знову червоніло, і ця червоність проходила повільно. Один із селян навіть переміщував труп в сидяче положення і знову укладав його без всяких проблем, немов живого. Можна було абсолютно вільно рухати руками і головою мерця. Тобто, трупне задубіння було відсутнє. Викликані місцеві доктора нічого конкретного сказати з даного приводу не змогли, але і ховати також не заборонили. У підсумку, на десятий день похорон все ж відбувся, хоч і без священика. За всіма ознаками, і в цьому випадку поховали живу людину. Дивно те, що його рідні не виявили до нього ніякої жалості і поспішили позбутися від нього як від тягаря.

В даний час шансів бути похованим заживо стало набагато менше. У сучасної медицини є цілий арсенал методів, щоб відрізнити мнимого небіжчика від справжнього. При підозрі летаргії може бути проведено цілий комплекс процедур: електрокардіограма, електроенцефалограма, виявлення капілярної кровотечі при легкому надрізі шкіри, хімічне дослідження крові, ну і, нарешті, виявлення явних ознак смерті, пов’язаних з необоротними процесами розкладання. Так що є велика ймовірність загинути під час розтину на столі у патологоанатома, ніж прокинутися під землею.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *