Галінсога дрібноквіткова (Galinsoga parviflora Ruiz et Pav.)

 


Галінсога дрібноквіткова - однорічна трав'яниста рослина висотою 10 -130 см, покрита дрібними волосками. Стебло звичайно розгалужене від основи, коріння мочкувате. Листя яйцеподібні, по краю притупленно-зубчасті або хвилясті. Кошики численні, на тонких, неоднакових по довжині ніжках, в пухких напівпарасольках, 3-5 мм шириною, язичкові квітки близько 3 мм завдовжки. Сім'янки 1-1,5 мм завдовжки, дрібно- і светловолосисті.


   Таке екзотичне ім'я - дане на честь Галінсога, доглядача Королівського ботанічного саду в Мадриді - носить цілком звичайна для нашої флори непримітна травичка, линуча до людини, її дворів, полів, садів, городів, клумб, газонів, узбіччю  доріг і сміттєзвалищ.

 Усталеної народної назви у Галінсоги немає. Не встигли ми охрестити зальотну гостю. Рослини подорожують по всій планеті, забираючись насінням в пір'я і шлунки птахів, складки одягу, щілини рюкзаків і валіз, прилипаючи до підошов взуття.
   
Батьківщина  Галінсоги - Перу. Її відкрили й описали в кінці 18-го століття, а в 1800 році вже виявили у Франції. До середини 20-го століття галінсога, « освоїла» всі відносно теплі і вологі області на континенті і тепер, з потеплінням клімату, впевнено крокує далі й далі на північ.
     
З лікувальною метою використовують коріння і траву Галінсоги (всю надземну частину - стебла, листя, квітки).
І те, і інше збирають під час цвітіння, тобто з середини літа і, при необхідності, до снігу - зрозуміло, не в місті і не біля шосе, де галінсога, як і будь-яка трава, накопичує сполуки свинцю. Сушать сировину в тіні, розклавши тонким шаром на тканині або папері. В усіх органах Галінсоги виявлені каучук і стероїди (стигмастерин). Корені містять також поліацетиленові сполуки (фалькарінон, дігідрофалькарінон), листя - інулін, тритерпенові сапоніни, флавоноїди, кавову кислоту, дубильні речовини. І коріння, і надземна частина мають гіпотензивну, кровоспинну, ранозагоювальну дію, служать хорошим маточним засобом. Крім того, коріння надають жарознижуючу і протигарячкову дію, а трава регулює обмін речовин.
   
І коріння, і траву Галінсоги зазвичай застосовують у вигляді відвару.


№1. 1 ст. ложки сухої або 3 ст. ложки свіжої подрібненого сировини заливають чашкою холодної води, доводять до кипіння, варять на малому вогні або на киплячій водяній бані 3-5 хвилин, настоюють в теплі (укутавши) 1 годину і проціджують. Приймають по 1-2 столових ложки 3-4 рази на день.
№2. 1 столова ложка подрібнених сухих коренів на 1 склянку води, кип'ятити на слабкому вогні 4-5 хвилин, настояти 1 годину, процідити. Приймати по 1-2 столових ложки 3-4 рази на день при гарячковому стані, а також використовувати як гемостатичний, гіпотензивний, маточний  засіб і місцево у вигляді примочок як ранозагоювальний.


   ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ


   Артеріальна гіпертензія I-II ступеня (при більш важких формах гіпертензії фітотерапія не ефективна). Пити відвар трави, коріння або всієї рослини.
   Рани, виразки слизової оболонки рота, стоматит, гінгівіт. Цинга. - Жувати свіжу траву.
   Анемія. Зоб. - Пити відвар трави (допоміжний засіб).
   Висока температура. Лихоманка. - Пити відвар коріння.
   Асцит (водянка). - Пити відвар трави.
   Маткові кровотечі. - Пити відвар трави, коріння або всієї рослини.
   Рани, виразки. - Промивання і примочки з відваром коренів, відваром або свіжим соком трави.


   Галінсога не включена в фармакопеї, хоча в гомеопатії і застосовується есенція з свіжої рослини. Але в народній медицині давно зайняла міцне місце.

Увага !!! Не рекомендують застосовувати траву вагітним жінкам, а також при зниженому кров'яному тиску.

 

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: