Фрума Хайкіна – робота вдовою

Фрума Хайкіна – робота вдовою

Кажуть, ніби до 1935 року імені «героя-Щорса» навіть не було у Великій Радянській Енциклопедії. Але Сталін розпорядився: «Потрібно, щоб в українського народу був свій Чапаєв». Ним і зробили Миколу Щорса. А кожному герою належить своє «житіє» – свита, соратники, близькі. Тут-то на сцені і з’явилася «удова Щорса» …працювати вдовою

З роллю «вдови комдива» Фрума Юхимівна Ростова-Щорс справлялася блискуче! Активна, жвава, вона створила з Щорсівських ветеранів широкий рух, без кінця їздила на якісь зустрічі, розмовляла з молоддю, розповідаючи про будні і подвиги свого героїчного чоловіка. Вона ініціювала вихід збірки спогадів «Легендарний начдив». Вона ходила на репетиції опери «Щорс» – стежила за ходом постановки, а потім з таким же ентузіазмом давала поради Довженку – як той повинен «правильно» зобразити її чоловіка на екрані.

Одним словом, працювала на знос. І все б добре, та тільки шлюб її з Щорсом тривав всього нічого – близько року. Навіть дочка Валентина народилася вже після смерті комдива. Але більше Фрума Хайкіна – а таке її справжнє прізвище – заміж не виходила. І все життя – а господь відміряв 80 довгих років – «прослужила» «вдовою Щорса». Про «стару» свою діяльність вона вважала за краще не згадувати. Зате ті, кому колись довелося з нею зіткнутися «по роботі», товариша Хайкіну пам’ятали все життя …

Микола і Фрума познайомилися в 1918 році. Роман розвивався в мальовничих декораціях залізничної станції Унеча. І якщо комдив тільки-тільки приступив до формування першого радянського українського полку – Богунського, то Фрума Хайкіна вже встигла зробити собі «кар’єру» в Унечі – командувала місцевим ЧК, а фактично була главою Унечі і всього району. Як ви пам’ятаєте, Всеросійська Надзвичайна комісія була створена з ініціативи Дзержинського для боротьби з контрреволюцією і білогвардійщиною. Спеціальні загони, в які входили, зрозуміло, тільки найсміливіші і рішучі комуністи, були наділені найширшими повноваженнями. Попросту кажучи, вони тероризували населення, без суду і слідства вбиваючи і грабуючи тих, в кого бачили ворогів радянської держави. З меншим або більшим завзяттям.Так ось, товариш Хайкіна стояла на чолі подібного загону: в підпорядкуванні у неї були китайці, казахи і киргизи. Зігнані ще Тимчасовим урядом на кордон з Україною для будівництва залізниць, вони були благополучно покинуті напризволяще. Але нова влада знайшла їм інше застосування. Вони беззаперечно підкорялися маленькій тендітній чорноволосій жінці, яка найчастіше віддавала один короткий наказ: «Розстріл!». Так що тим, з ким їй довелося зустрічатися або співпрацювати, вона запам’яталася жінкою рішучою і неймовірно жорстокою.

У 1918 році Унеч з маленької залізничної станції перетворився на справжню арену боротьби. Україна була окупована німцями, тому сюди стали підтягувати загони червоноармійців для відбиття можливого нападу. Навколишні ліси кишіли бандитами і спекулянтами: адже саме через Унечу тягнувся потік емігрантів з Радянської Росії – вони везли з собою золото і коштовності …

Серед тих, хто залишав Росію в той рік, були і Аркадій Аверченко з Надією Теффі. І їм теж довелося мати справу з товаришем Хайкіною. Враження виявилися незабутніми.У «приятельському листі Леніну від Аркадія Аверченка» гуморист поминає Фруму «добрим словом»: «На Унечі твої комуністи прийняли мене чудово. Правда, комендант Унечі – знаменита курсистка товариш Хайкіна спочатку хотіла мене розстріляти.- За що? – Запитав я.- За те, що ви в своїх фейлетонах так лаяли більшовиків ».

«Знаменитості» на той момент ледь виповнився 21 рік. Чорнява, тендітна, зеленоока. Всюди вона роз’їжджала на коні, одягнена в шкіряні штани і куртку. На боці у неї висів маузер, який вона вміло пускала в хід, а в руці завжди був затиснутий хлист. За спиною її називали «Хая в шкіряних штанях». Але при цьому ніхто не наважувався підняти на неї очі: Фруму Хайкіну боялися як вогню. Тому що вона вбивала людей без роздумів: в її особистому «активі» числиться близько 200 осіб. Усі суцільна контра – переодягнені офіцери і генерали царської армії, яким так і не вдалося покинути Унечу. Взагалі, як із задоволенням згадували товариші по партії, в той час, коли ЧК керувала Хайкіна, нікому не вдалося втекти з Унечі.

Людей тут безбожно оббирали, принижували і піддавали фізичним покаранням. Інші погляди, співчуття до колишньої влади, а тим більше співпраця з нею каралися розстрілом. Причому Фрума Юхимівна ввела звичай вбивати тих, що провинилися разом з усією родиною – не шкодували навіть дітей. Вона сама стріляла, сама вела допити, сама обшукувала, сама порола. У спогадах літературного критика і письменника Володимира Амфітеатрова-Кадишева є такий епізод: «Лють Хайкіної під час допитів осіб підозрілих досягала неймовірних розмірів: вона, наприклад, робила бритвою надрізи на тілі допитуваних і поливала подряпини одеколоном». Одного хлопчика вона особисто сікла різками так, що він потім місяць не міг ходити. Причому приводом до розправи послужила безневинна записка від гувернантки француженки: кілька ласкавих слів, написаних французькою, вона прийняла за таємну шпигунську депешу …

А ось що пише Теффі: «Тут за головну особу – комісарша Х. Молоденька дівчина, курсистка чи телеграфістка – не знаю. Вона тут усе. Скаженна – як то кажуть, ненормальна собака. Звір … Усі її слухаються. Вона сама обшукує, сама судить, сама розстрілює: сидить на ганку, тут судить, тут й розстрілює »… Чарівна пані, чи не так?

Щорс зустрівся з нею навесні 1918-го, восени вони одружилися, а 20 серпня 1919- го комдива вбила куля. І Фрума Юхимівна вирушила ховати тіло чоловіка – аж до Самари. У Унечу вона більше не повернулася: перейшла до Народного комісаріату освіти – контролювати роботу освіти, видавництв, а також театралів, музейників і бібліотекарів. Тоді ж – в 1919-му, вона взяла собі і псевдонім Ростова-Щорс. Звідти – з комісаріату освіти – вона і стала на «велику сцену», коли країні знадобився український герой.

На посаді «легендарної вдови» вона вселилася в знаменитий Будинок на набережній. І в подальшому коло її повноважень і можливостей зростав з кожним днем. Це була хороша робота, яку, треба визнати, Ростова-Щорс виконувала з тим же ентузіазмом і старанністю, з якими колись порола і розстрілювала.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *