Форт в с. Поповичі

Форт в с. Поповичі
Побудований в кінці 19-го століття століття форт в Перемишлі – готуються внести до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Цю фортецю у Польщі вважають однією із візитних карток країни. І мало хто знає, що частина споруд знаходиться на українській території.
Це – околиці села Поповичі. До кордону з Польщею – кілька сот метрів.
Майже сто років тому ці стіни стримували натиск двохсоттисячної російської армії.
Це була найбільша фортеця Австро-Угорської імперії. Російські війська облягали її майже 130 днів й тільки потім фортеця капітулювала.
42 форти Перемишльської фортеці оточували місто 40-кілометровим кільцем, прорвати яке було практично неможливо. На українській стороні – всього 6 фортів, але саме вони укріплені краще – адже противника чекали зі сходу.
Фортеця має цікаву інженерну інфраструктуру фортів і не перестає дивувати майстерності австрійських архітекторів. Наприклад є колодязь з глибиною – більше 100 метрів. Як він був збудований і для чого – до кінця не ясно. Він мав ліфт та металеві сходи. Можливо, це є перехід до Перемишля на випадок евакуації з фортеці, бо діаметр його 2 метри.
Залучити інвесторів до реставрації українських фортів складно. Адже вони розташовані в прикордонній зоні – туристам, щоб потрапити сюди, – потрібен дозвіл. Місцева влада планує створити комунальне підприємство, яке буде домовлятися з прикордонниками та організовувати екскурсії до фортеці. Зароблені гроші підуть на реставрацію фортів.
Тут може бути навіть цікавіше, ніж на польських укріпленнях – упевнені в Поповичах. Адже завдяки тому, що в в радянські часи сюди нікого не пускали – земляні вали, окопи, переходи між фортами – добре збереглися.
Кілька років поспіль в селі Поповичі, Мостиського району, Львівської області проходить Міжнародний фестиваль мистецтв «Fort.Мissia», що став уже одним з найпотужніших і найкреативніших подій України. Головна ідея фестивальної програми – «мистецтво на руїнах війни». Фестиваль, в силу цього, розширюється й на польську частину воістину унікальних фортифікаційних споруд – зокрема, форт «Borek», розташований буквально в кілометрі від кордону. На його територію з’являється можливість потрапити лише раз на рік і виключно в період проведення фестивалю.
За кількістю сцен і насиченості програми – це один з найбільших фестивалів України. Крім традиційних форматів, фестиваль демонструє новинки у літературі , музиці, та сучасному мистецтві.
Усіх гостей фестивалю чекають 3 дні безперервного чесного року, яскравого джазу, філософських незвичайних інсталяцій … Все це розмаїття доповниться літературними читаннями від уже визнаних і ще тільки початківців українських поетів, а також самобутніми театральними дійствами.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *