Філадельфійський експеримент: вигадка і факти

Філадельфійський експеримент: вигадка і факти

Одна з найулюбленіших конспірологів і сценаристів подій відбулася 28 жовтня 1943 року. Офіційно влада США нічого не говорила, вони вперто не помічають повідомлення в пресі, але щось все ж у Філадельфії тоді було …

Вважається, що під час надсекретного експерименту американських військових нібито пропав, а потім з’явився в десятках кілометрів від місця проведення досліду есмінець «Елдрідж» разом з командою, яка налічувала 181 матроса. Дивно, але в післявоєнний час моряки, що служили на «Елдрідж», завжди заперечували описувані нижче події. Однак існуючий докладний опис проведення експерименту, виплив через кілька років після його проведення, дозволяє припустити, що події все-таки були справжніми.

Що ж сталося? Якщо узагальнити всю наявну на сьогоднішній день інформацію, то вийде, що американські військові моряки спробували згенерувати на військовому есмінці найпотужніші електромагнітні поля, завдяки яким світлові і радіохвилі були б змушені огинати корабель. Тобто фактично завданням експерименту було створення корабля-невидимки, своєрідного «Летючого голландця», непомітного для очей і локаторів противника.

Однак, якщо вірити численним публікаціям в післявоєнній бульварній пресі, експеримент відразу пішов не так, як планувалося. 22 липня 1943 корабель, що знаходиться в доці, після включення апаратури спочатку виявився оповитий зеленуватим світлом, а потім і зовсім зник із виду до самої ватерлінії.

Після відключення генераторів електромагнітного струму і появи корабля виявилося, що одні матроси буквально вплавлени в металевий корпус судна, інших сильно нудило, від третіх виходило дивне світіння. Здавалося б, після таких страшних наслідків про повтор експерименту не могло бути й мови. Але йшла війна, і керівники американських ВМС припустили, що генератори були налаштовано невірно, і вирішили експеримент повторити.

Восени, 28 жовтня 1943 року, очевидно, небезпідставно побоюючись неприємних сюрпризів, есмінець «Елдрідж» вивели на рейд і знову включили електромагнітну установку. Але й на цей раз експеримент пішов не так. Корабель виявився оповитий дивним світінням, а потім зник, причому на цей раз повністю. Незабаром він, правда, з’явився, але не в місці проведення експерименту, а в Норфолку, штат Вірджинія. Як стверджує західна преса, там його бачили численні свідки.

Потім корабель невідомим чином знову матеріалізувався в місці проведення експерименту. На матросів корабля дивитися було по-справжньому моторошно, з усього екіпажу майже в двісті чоловік неушкодженим повернувся лише 21 матрос. Кілька десятків людей опинилися вплавленними в конструкції корабля, частина матросів загинули від опіків і враження електричним струмом. Але навіть ті, хто з вигляду були неушкоджені, вели себе загальмовано, часто впадали в прострацію, а один матрос і зовсім пройшов крізь стіну на очах у своєї сім’ї та зник.

Експеримент з такими фантастичними результатами мав би на довгі десятиліття лягти в секретні архіви США. Так звідки ж про нього дізналася світова громадськість, та ще в таких найдрібніших подробицях? Всьому виною виявилася горезвісна свобода слова.

Перший час секрет, як і належало, надійно охоронявся, але в 1955 році американський письменник Морріс Джессуп, автор книги «Аргументи на користь НЛО», отримав дивне послання від якогось Карлоса М. Альєнде, який, за його ж власними словами, служив на кораблі «Ендрю Фьюресет», що входив в конвой есмінця «Елдрідж» під час проведення експерименту. Саме Альєнде і розповів письменнику, а разом з ним всьому світу про дивовижний експерименті, свідком якого йому довелося бути. Отримавши унікальну інформацію, багато західних дослідників тут же кинулися на пошуки бортових журналів «Елдріджа» і «Ендрю Фьюресет», але, як виявилося, вони були втрачені в роки війни. Моряки, що вижили, промовчали.

У той же час навколо експерименту, як гриби після дощу, стали виникати різні версії. Хтось стверджував, що технологію, яку опробували під час експерименту, вивели з єдиної теорії поля Ейнштейна; хтось був упевнений, що під час експерименту перевіряли якісь розрахунки самого Ніколи Тесли. Але як би там не було насправді, повністю достовірної інформації на сьогоднішній день не існує.

Єдиним непрямим доказом, що матрос з «Ендрю Фьюресет» говорив правду, є той факт, що письменник, який першим розповів про експеримент і який намагався знайти нові дані про нього, був знайдений в 1959 році у власній машині в стані коми, до лікарні його довезти не встигли. Дослідники ж, йдучи по стопах Джессупа, як стверджують бульварні видання Заходу, дійсно, не тільки шукали, але і знаходили очевидців появи «Елдріджа» в Норфолку. Хтось розкопав і дані, які свідчать, що Ейнштейн під час війни працював на ВМС США.

Так існував експеримент «Філадельфія» насправді чи ні? Останню крапку в цій загадці спробував поставити в 1990-х роках скептично налаштований дослідник Роберт Гоерман. Оскільки вся інформація про експеримент виходила власне від матроса з «Ендрю Фьюресет» на ім’я Карлос Альєнде, то дослідник першим ділом вирішив з’ясувати, ким насправді був цей чоловік. Виявилося, що листи письменнику-уфологу писав такий собі Карл Аллен, людина страждаюча розладом психіки. Цей факт Роберт Гоерман вивів із стилю написання листа, який розповідає про експеримент: літери були різних розмірів, чорнило в листі використовувалися різних кольорів, строчки скакали.

Далі – більше: виявилося, що ні «Елдрідж», ні «Ендрю Фьюресет» не були в Філадельфії в зазначені часові проміжки, коли нібито проводився експеримент. Та й взагалі, «Ендрю Фьюресет» ніколи не перебував в конвої «Елдріджа». Дивно, але навіть фізики спростували саму ідею можливості подібного експерименту, бо, за їхніми словами, під час війни, дійсно, ВМС США проводили експерименти по захисту днища кораблів від мін з магнітними детонаторами за допомогою створення навколо корпуса корабля особливого контура, формуючого електромагнітне поле . Причому ця технологія в роки війни була строго секретною, а пізніше про неї з’явилося кілька заміток в науково-популярних виданнях. Очевидно, саме там і почерпнув свою фантазію про фантастичний експерименті Карл Аллен.

І все ж, незважаючи на вбивчі факти, які спростовують реальність експерименту «Філадельфія», залишається відчуття деякої недомовленості. Вже дуже всі спростування схожі на операцію прикриття, організовану військовими США. Адже якщо вся історія з експериментом – маячня божевільного, то навіщо було прибирати письменника, який шукав істину через понад десять років після можливої ??дати проведення експерименту, коли щось знайти ще було реально? І чому дослідник-критик з’явився лише в дев’яностих роках, а не раніше?

Питань більше, ніж відповідей. Але ось що стало відомо про загадковий дослід в наші дні.

Виявляється, експеримент все ж був, по украй мірі, добре відомо про участь в ньому найбільших фізиків XX століття. Якщо відкинути сенсаційні замітки бульварної преси з великою кількістю трупів, вмурованих в метал, і матросів, які проходять крізь стіни, а звернути увагу на біографії провідних фізиків світу, чиї імена пов’язують з цим експериментом, то вся історія постає в зовсім іншому світлі.

Почалася вона задовго до описуваних подій, в 1912 році, коли математик Давид Гілберт обгрунтував існування багатовимірного простору. У 1926 році він розповів про свою теорію Джону фон Нейману, також математику, що славиться здатністю теоретичні вишукування направляти в практичне русло. Через деякий час вже Нейман познайомився з таким собі Левінсоном, який відкрив «рівняння часу Левінсона». Саме ідеї цих вчених і лягли в основу проекту створення невидимості великого об’єкта. До практичної перевірки загадкової теорії вчені приступили в тридцятих роках XX століття в стінах Чиказького університету під керівництвом декана Джона Хатчінсона.

Пізніше до робіт дійсно приєднався знаменитий Нікола Тесла. Дослідження виявилися настільки багатообіцяючими, що вже до 1936 року кілька груп дослідників були злиті разом під загальним керівництвом все того ж Тесли. А в 1940 році на базі ВМС США в Брукліні пройшов перший практичний експеримент, правда, в той раз без команди на борту. Завданням експерименту було створити навколо корабля «електромагнітний міхур», який відводив би від судна випромінювання радарів противника, змінюючи зовнішнє електромагнітне поле навколо заданого об’єкта.

До 1941 року Тесла отримав зелене світло від властей на повномасштабний розвиток експерименту, який охрестили як проект «Радуга», а зовсім не «Філадельфійський експеримент», як його потім іменували в газетах. Керівництво проектом здійснювали Національний комітет оборонних досліджень і Бюро фізичних розробок департаменту військово-наукових установ США. Теслі надали корабель, який він оснастив спеціальними котушками, однак учений сильно сумнівався з приводу участі в експерименті людей, передбачаючи незворотні згубні наслідки для їх здоров’я. Тому кінцеві випробування вчений затягував, як міг.

Ситуацію розпалював і фон Нейман, наполегливо пропонуючи починати експеримент неодмінно з наявністю команди на борту. Військові взяли сторону Неймана, до того ж в ході підготовки до проведення експерименту Тесла помер, і перешкод для проведення досліду більше не існувало.

Влітку 1942 року відбулася закладка «Елдріджа». Есмінець оснастили двома величезними електромагнітними генераторами, потім додали третій, але підключити і синхронізувати його до початку експерименту так і не встигли. 20 липня 1943 експериментальні установки були включені. Члени екіпажу були на борту. Бажаний ефект був досягнутий! Невидимість протривала п’ятнадцять хвилин. Однак після закінчення експерименту у моряків спостерігалися головні болі, нудота і розлади психіки. Зрозуміло, жахів, описуваних бульварною пресою, не було, але погіршення здоров’я матросів було у наявності. Після вдосконалення обладнання 12 серпня 1943 «Елдрідж» вивели на рейд і повторили експеримент.

Добре розуміючи, що екіпаж знаходиться в серйозній небезпеці, Нейман зменшив потужність експериментальних установок, бажаючи забезпечити невидимість корабля тільки для радарів, знижуючи небезпеку для здоров’я екіпажу корабля. Однак все ж щось пішло не так і корабель, огорнувшись синім світінням, зник з очей, а потім з’явився в Норфолку за сотні миль від місця досліджень. Коли корабель «повернувся», експеримент був визнаний успішним з військової точки зору, але на екіпаж було сумно дивитися.

Невідомо, що сталося з ними під час Міжпросторового переходу, але одні з моряків втратили здатність ходити, не спираючись об стіни, а інші перебували в стані постійного жаху. Після цього проект «Радуга» був закритий, доктора Джона фон Неймана перевели на роботу в «Манхеттенський проект» зі створення атомної бомби.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *