Електроніка проти криміналу

Електроніка проти криміналу

Незабаром виводити злочинців і терористів на чисту воду буде набагато простіше. Сучасні технології не тільки допоможуть швидко виявити особу порушника закону, але і деколи зроблять сам злочин неможливим!

В американському аерокосмічному агентстві НАСА розроблено прилад, що вловлює слова, які люди вимовляють «про себе». Навіть якщо людина як би промовляє слова у своїй голові, мозок все одно подає команди органам мовлення у вигляді слабких нервових сигналів. Ці сигнали і фіксує нове технічне диво. Винахід може бути корисним людям з дефектами мови, співрозмовникам, вимушеним розмовляти, коли поруч шумлять, а також при дистанційному управлінні комп’ютерами або роботами. Але його можна було б використовувати і для розкриття кримінальних діянь, оскільки дуже багато людей схильні «промовляти» думки у своїй голові.

А вчені з Інституту когнітивних проблем та нейрофізіології ім. Макса Планка і їхні колеги з Університетського коледжу Лондона і Оксфордського університету пішли ще далі. Вони запропонували методику, що дозволяє заздалегідь виявляти наміри людей. Для цього достатньо провести комп’ютерне сканування мозку і розшифрувати результати.
Виявляється, варто людині подумати про вчинення будь-якої дії, її мозок починає проявляти певного типу активність. Таким чином, обстеживши мізки злочинців або терористів, можна заздалегідь обчислити їх плани.

Електрошок і фейсконтроль

Нелегко незабаром доведеться і любителям чужої власності. Так, південноафриканська компанія Force Stun Technology розробила спеціальну модель сумочки для боротьби з вуличними грабіжниками. У звичайну сумку вшивають дротяну сітку і електричний акумулятор потужністю 50000 V. Якщо злодій вихоплює у власника сумочку, досить натиснути на кнопку радіопульта (його слід носити окремо), щоб спрацював електрошок і зловмисник отримав розряд, який надовго виведе його з ладу.

Придуманий і спосіб боротьби з частим крадіжками мобільників. Японські інженери розробили програмне забезпечення для мобільних телефонів, яке дозволить ідентифікувати власника … по обличчю!
Як відомо, деякі володарі мобільників при включенні телефону користуються спеціальним кодом-паролем. Якщо його не ввести, телефон залишиться заблокованим і стороння особа не зможе ним скористатися. Програма Face Sensing Engine замість цього сканує обличчя господаря. Якщо біометричні дані не збігаються із закладеними в пам’ять апарату, той відключається. Зручність процедури полягає в тому, що користувачеві не потрібно щоразу набирати на клавіатурі ряд цифр – досить дати сенсорам «обмацати» свою фізіономію.

Закодовані речі
Навіть якщо злочинцеві вдалося не «наслідити» на місці злочину, він все одно може бути викритий. Зараз в Англії все більшої популярності набуває так звана розумна вода. Мова йде про прозору рідину без кольору і запаху, в якій плавають мікрочастинки з цифровим кодом SIN (SmartWater identification number). Код цей унікальний для кожного предмета, який його власник хоче захистити за допомогою розумної води. Розпорошуючись, рідина не залишає ніяких видимих слідів, але закодовані частинки надовго залишаються на шкірі і одязі людини, яка торкається до речей, і видно в ультрафіолетовому випромінюванні. Якщо поліцейські помітять перехожого, чия шкіра і одяг фосфоресцирують зеленим і жовтим, то за номером коду викраденого вони зможуть встановити, що це за річ і кому вона належить.

А тепер уявіть, що буде, якщо вкрадене потрапить комусь у руки випадково! Так що науково-технічний прогрес має свої вади.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *