Ефект незавершеної дії

Ефект незавершеної дії

Ефект незавершеного дії є однією з особливостей людської психіки. Їм свого часу зацікавився відомий психолог Курт Левін. Якось, сидячи в ресторані, він підкликав офіціанта – дуже старанну молодулюдину – і запитав у нього, які страви замовила собі пара за сусіднім столиком, що недавно прийшла. Офіціант, навіть не заглянувши в блокнот, тут же перерахував замовлені страви. Тоді психолог запитав у юнака, що замовляла пара, яка щойно розплатилася і спрямовувалася до виходу. У цьому випадку молодий чоловік зам’явся. Він змушений був подивитися в блокнот, щоб освіжити свою пам’ять.

Здавалося б, за логікою речей, працівник ресторану повинен був прекрасно пам’ятати те, що замовляли ті, що пішли. Він їх щойно обслуговував: прийняв замовлення, записав його в блокнот, потім приніс страви, виписав рахунок і отримав гроші. Сталося це не вчора, а буквально кілька хвилин тому. Однак офіціант прекрасно пам’ятав щойно отримане замовлення, а старе практично відразу ж забув.

Пояснюється така поведінка молодої людини дуже просто. Люди швидко забувають завершені дії. Відповів на уроці і ніби весь вечір перед цим не вчив. У голові нічого не залишилося. Всі знання після відповіді миттєво випарувалися. Це звичайне явище. Все, що завершено, забувається, а в пам’яті залишається тільки недороблене і недомовлене. Лягаючи спати, людина подумки прокручує в голові події минулого дня. І першим ділом згадує те, що не встигла зробити або закінчити. Незавершена дія «скапкою сидить у пам’яті». Бажання доробити тим сильніше, чим ближче робота до закінчення, чим сильніше виражений мотив досягнення мети. Людина прагне закінчити розпочату справу і дратується, якщо це з яких-небудь причин не виходить.

Цю особливість психіки можна використовувати з користю для себе. Іноді буває важко приступити до нової справи, бо немає ні бажання, ні настрою. Справа відкладається «на завтра», потім «на понеділок». Так можуть пройти тижні і навіть місяці. Щоб цього не допустити, краще почати відразу ввечері, тобто змоделювати ситуацію незакінченої дії. Чим більше зроблено, тим сильніше буде необхідність наступного дня продовжити. Людина так влаштована, що прагне закінчити дію, якщо вона навіть втратила необхідність. Буває, що захоплений зненацька питанням викладача студент приходить додому і шукає відповідь на нещасливе питання, хоча оцінку вже отримав, і знайдена відповідь ніщо не змінить. Але студент все одно шукає, поки не знайде. Тут потрібно зробити маленьке застереження. Шукають відповідь «постфактум» в тому випадку, якщо питання здається дійсно важливим.

Займаючись якоюсь діяльністю, потрібно завжди враховувати ефект незавершеного дії. Він може виявитися корисним у багатьох життєвих ситуаціях. Вміло використовувати цю особливість психіки можна і по відношенню до інших людей. Практично будь-яка людина підсвідомо прагне завершити розпочате. А адже в житті однією з головних якостей якраз і вважається вміння доводити будь-яку справу до кінця.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *