Джа-лама – жахливий і загадковий

Ім’я цієї людини протягом півстоліття викликало у жителів Центральної Азії жах і священний трепет. Однак багато кочових народів шанували його як святого, який несе в жорстокий світ добро і справедливість. Серед монголів було поширене переконання, що він належить до таємничої секти лам, що живуть в легендарному монастирі Вічного Життя в Гімалаях. За переказами, ті обрані, хто доторкнувся до Великої Таємниці лам, отримували неймовірну силу, здатність творити чудеса і зцілювати людей. Вони нібито володіли таємницями часу і могли зазирнути в майбутнє. Того, хто в очах народу і був цим одним з обраних, звали Джа-лама.

Згідно з офіційними джерелами. Джа-лама. або Дамбіджалцан, народився у 1860 році в сім’ї калмиків Санаєва з Астраханської губернії. З часом Санаєви перебралися в Монголію, де Дамбіджалцан вельми успішно вчився, отримавши прекрасну буддійську освіту. Відчувши власні сили, Джа-лама став видавати себе за втілення Амурсани – джунгарского князя, у XVIII столітті повсталого проти влади китайців і знову народженого. щоб позбавити монголів від китайського ярма. Тоді ж почала зростати неймовірна слава Джа-лами – люди вірили, що він уособлює собою одного з «чорних» буддійських божеств – жахливого Махакали, грізного захисника «жовтої віри», що відрізняється особливою нещадністю до ворогів.

Через кілька років, зібравши під свої знамена досить численну армію, Джа-лама почав непримиренну боротьбу з китайцями, що все ще залишалися господарями в тих краях. Жорстокість Джа-лами вражала сучасників. Кажуть, що, катуючи полонених, Джа-лама власноруч відрізав нещасним носи і вуха, видавлював очі, заливаючи в закривавлені очниці жертв розплавлену смолу.Не були рідкістю і ритуальні жертвопринесення. В якості жертв кровожерний вояка вибирав ратників, які виявили боягузтво на полі бою або не виконали наказ, їхніх родичів, а також численних бранців, яких чекала неминуча смерть. Збереглися свідчення про те, як Джа-лама розпорював ритуальним ножем груди жертви, виривав серце, що ше билося і окропляв свіжою кров’ю бойові прапори, щоб завжди добиватися успіху в битві.

Найбільша популярність прийшла до Джа-лами в 1912 році, після штурму його військами міста-фортеці Кобдо з засілими в ньому китайцями. Проявивши винахідливість, Джа-лама велів погнати до неприступних стін фортеці десятки зібраних по всьому степу старих верблюдів з прив’язаними до їхніх хвостів в’язками підпаленого хмизу. Вид збожеволілих від страху, охоплених полум’ям тварин, що мчать до міста, посіяв паніку в рядах гарнізону, який захищав Кобдо. Саме це і дозволило монгольському війську увірватися у фортецю. За переказами, коли бій був закінчений, Джа-лама схилився до сідла і вигріб з-за пазухи жменю розплющених куль, які не брали безстрашного героя …

У 1914 році вважавшийся підданим Російської імперії Джа-лама був заарештований і відправлений у заслання в Забайкаллі. Офіційним приводом для цього стало звинувачення в ритуальних вбивствах. При обшуку в його житлі були виявлені муміфіковані фрагменти людських тіл, а також Тулум – шкіра, знята з живої людини цільним мішком, яка використовувалася в ритуальних жертвоприношеннях. Ця обставина ще більше зміцнила віру місцевого населення в те, що Джа-лама є не хто інший, як живий Махакала.

Людина ця володіла неординарними здібностями, багато з яких пояснити з погляду матеріалістичної науки досить важко. Так, радник адмірала Колчака і дослідник Туви і Західної Монголії Оссендовський був присутній при проведенні Джа-ламою хірургічної операції. За описами Оссендовського, Джа-лама спочатку поклав долоню на лоб хворого пастуха, після чого той заснув спокійним і глибоким сном. Потім Джа-лама розкрив груди пацієнта ножем і, торкнувшись пальцем рани, зупинив рясну кровотечу. Після цього почав видаляти «якийсь хворий орган». Зі слів Ф. Оссендовського, не в силах споглядати настільки жахливу картину, він на якийсь час закрив очі, а коли відкрив, то на місці обширного розрізу побачив вже зшиту грубими нитками шкіру. Прооперований же пастух як і раніше безтурботно спав.

У 1917 році, під час своєї втечі з Росії, Джа-лама чудесним чином розправився з загоном козаків , що гналися за ним. За спогадами жителів невеликого кочовища, які бачили цю сцену, притиснутий до берега озера утікач несподівано повернувся обличчям до переслідувачів і став пильно на них дивитися. Озброєні піками і шашками вершники з гучними криками почали раптом розвертатися, а потім взялися рубати і колоти один одного, не звертаючи уваги на поскакавшого геть Джа-ламу.

Інший вельми цікавий випадок стався в 1919 році, коли Джа-лама разом з невеликим загоном потрапив в засідку, влаштовану китайцями. Коли розгорівся бій, монголи раптом зрозуміли, що їх ватажок таємничим чином зник. У той же день і приблизно в той час, коли ще йшов бій, але майже в сотні верст від місця сутички мешканці монгольського селища, у якому проживав тоді Джа-лама, бачили його скачущого до своєї юрти в повному бойовому обладунку.

На початку двадцятих років минулого століття Джа-лама побудував в центрі пустелі Гобі неприступну фортецю, яка, як він думав, з часом повинна була стати столицею його власної незалежної держави. Приблизно в цей же час у результаті революційного повстання, очолюваного Сухе-Батором, в Монголії встановилася радянська влада. Червоний уряд, природно, не міг влаштувати такий «сусід» – має великий авторитет у місцевого населення небезпечний воїн-відлюдник, що промишляв, крім іншого, грабежами караванів, що йшли через пустелю з Монголії в Радянську Росію. Однак неодноразові спроби прибрати Джа-ламу не мали успіху. Немов відчуваючи навислу над ним небезпеку, він ніколи не залишав свого сховища і залишав без відповіді численні запрошення до столиці нової Монголії – Ургу.

У 1922 році Джа-лама отримав офіційний лист з пропозицією зайняти пост міністра монгольського уряду і проханням Прийняти послів з Урги, які хотіли б обговорити з ним деталі такого призначення …Обережний Джа-лама зустрів послів в оточенні своїх вірних охоронців. Але на другий день переговорів послам вдалося заманити Джа-ламу у свою юрту під приводом того, що повинні навчити його користуватися картою. Ледве тільки Джа-лама увійшов до юрти, як один з членів делегації впав на коліна, просячи у господаря благословення. Господар в проханні не відмовив і взявся здійснювати молитву над головою гостя, а коли, нарешті, закінчив молитися і підняв руки, щоб благословити стоячу на колінах людину, той схопив Джа-ламу. У цей момент інший учасник замаху, що до цього підкладав у піч дрова, вихопив револьвер і одним пострілом у голову уклав Джа-ламу наповал. У цій же юрті змовники відрубали Джа-ламі голову і в якості підтвердження вдало проведеної операції відправили трофей до Ургу.

У день, коли вершник привіз до будівлі уряду в Ургу голову Джалами на піці, раптово помер «головком монгольської революції» товариш Сухе-Батор. Для багатьох монголів це стало ще одним підтвердженням могутньої божественної сутності воїна, який навіть після смерті був здатний розправитися зі своїми ворогами …

Довгий час муміфіковану голову Джа-лами возили по селах і містах (її тоді прозвали «Білою головою» через солі, які виступили на ній після муміфікації), даючи зрозуміти монголам, що їх герой – ніяке не божество. За цей час трагічно закінчили свій життєвий шлях всі, хто мав відношення до вбивства Джа-лами. А в середині двадцятих років голова потрапила в Ленінград, у знамениту Кунсткамеру, де з неї видалили м’які тканини і помістили в запасник під номером 3394 («Череп монгола»), де вона зберігається і донині.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *