Двійники Сталіна

Двійники Сталіна
Причини обзавестися двійником у Йосипа Сталіна, безсумнівно, були. Досить згадати, скільки разів здійснювалися замахи на його життя. В одному випадку Сталін мало не загинув від вибуху бомби, закладеної під мостом річки Лашупсе. В іншому (буквально через кілька днів) – катер, на якому плив Сталін, був випадково обстріляний прикордонниками. В обох випадках життя вождя врятував Лаврентій Павлович Берія (він, за чутками, і був автором цих інсценувань). Через два роки, в середині жовтня 1935 року, була розкрита змова, метою якої було вбивство Сталіна. Вождя збиралися розстріляти за зраду справи Леніна старі більшовики. Страта мала здійснитися під час зустрічі в місті Горі. Вважається, що саме після цього випадку «батько народів» і вирішив підстрахуватися, хоча система безпеки, що оточувала його, і без того була значною.
Сталін постійно побоювався за своє життя. Ніколи не зустрічався з робітниками на заводах. Навіть по Кремлю переміщався в оточенні безлічі охоронців. А 35-кілометровий маршрут від Кремля до заміської дачі, де жив вождь, цілодобово охоронявся співробітниками НКВС. Вони чергували в три зміни, по 1200 чоловік у кожній. Для щорічних поїздок в Сочі за розпорядженням Сталіна підготовляли спеціальний броньований поїзд і спеціальний же теплохід. До останнього дня ніхто не знав, який маршрут обере Господар і в який день він відправиться в дорогу. Його поїзд був справжньою фортецею, здатною витримати двотижневу облогу. Коли він рухався, попереду і позаду йшли ще два, заповнені охороною. Після всього перерахованого не так вже й складно повірити в те, що Сталін мав і цілий загін двійників.
На цей рахунок досі існують розбіжності. Думки розділилися, а більшість тих, хто міг пролити світло на цю деталь життя вождя, вже давно мертві. Мабуть, двійник у Сталіна був. Можливо, навіть не один. У статтях часто посилаються на «одного з в’язнів ГУЛАГу», який колись розмовляв з німецьким професором медицини на прізвище Нейман, консультували Гітлера, а після війни – Сталіна. Нейман нібито згадував у розмові про те, що його водили з кабінету в кабінет, в кожному з яких сидів вождь народів. Який з них був справжній, професор так і не здогадався. Скільки було цих кабінетів – невідомо. Але, ймовірно, ніяк не менше п’яти, інакше б професор назвав точне число. У 1999 році в Москві вийшла книга «Двійники Сталіна», в якій наводяться фотографії 20 дублерів, помилково прийнятих за «вождя народів». На думку її автора, до самого Сталіна фоторепортери взагалі не допускалися. Крім того, продовжує він, не існує жодної справжньої фотографії вождя, зробленої після 1934 року народження, що дозволяє зробити висновок. про те, що Сталін був убитий, а його місце зайняв один з двійників, цілий загін яких знаходився в підпорядкуванні начальника охорони Власюка. Версія, скажімо прямо, більш ніж сумнівна: одна справа – вистояти кілька годин на трибуні, приймаючи парад, і зовсім інша – протягом 18 років з дня на день грати свою роль серед людей, що прекрасно знали всі тонкощі поведінки Сталіна. Якщо припустити, що двійники змінювали один одного на посту, ситуація ускладнюється ще більше. Адже двійники – не клони, чимось вони все-таки один від одного і від оригіналу відрізняються. Так, можна попрацювати над зовнішністю, ходою, жестами, манерою мови. Але залишається ще дуже багато ознак, які підробити практично неможливо: тембр голосу, відтінок очей, форма кисті …
Охоронці (ті, кому вдалося вижити) зазвичай заперечують, що у вождя були дублери. Але не всі і не завжди. Деякі з них згадують про зустрічі з двійниками, інші переконані, що за всю свою довгу службу мали справу тільки з «оригіналом». До болю знайома ситуація: слово проти слова. Олексій Рибін, двадцять років прослужив в особистій охороні Сталіна, категорично заявив, що ніякого двійника не було. Адже в цьому випадку знадобився би подвійний штат охорони, крім того, неминуче виникли б ситуації, коли інформація просочилася б назовні … А от його колега по місцю служби Сергій Красиков в своїй книзі «Біля вождів» наводить цікавий епізод. Одного вечора із першого під’їзду будівлі уряду у оточенні членів Політбюро вийшов Сталін й попрямував у Великий Кремлівський палац на вечерю. Майже одночасно із цим з третього під’їзду вийшов ще один Сталін, в точно такому ж вбранні. Його супроводжував охоронець Хрустальов. Зовнішня служба охорони заметалась. Велика частина охоронців воліла приєднатися до «першого» Сталіна. Провівши його до дверей, вони залишилися на вулиці і через кілька миттєвостей побачили перед собою «другого» Сталіна. Він суворо запитав охоронців: «Кого ви супроводжували?» Самий спритний відповів: «Товариша Сталіна». – «Товариша Сталіна? – Генсек зробив вигляд, що здивований. – А хто тоді перед вами? »Охоронець остаточно розгубився:« Перед нами … ви, товаришу Сталін? »Пізніше з’ясувалося, що генералісимус вирішив розіграти свою охорону. З першого під’їзду разом з членами Політбюро вийшов загримований під вождя артист Михайло Геловані, який зіграв Йосипа Віссаріоновича в фільмі «Падіння Берліна». Здавалося б, цей майже анекдотичний епізод мав стати однією з улюблених історій кремлівських охоронців. Але про нього чомусь мало хто пам’ятає. Вигадка автора? Або початок міфу про двійників Сталіна?
Останнє видається сумнівним. Той же Сергій Красиков згадує двох дублерів Сталіна: Христофора Гольштаба і Овсія Лубницького. І жоден з них не використовувався для розіграшів. Христофор Гольштаб в гримі схожий на Сталіна як дві краплі води. Єдину відмінність – відсутність оспин на обличчі – усунули у одній із московських клінік. Кілька підшкірних ін’єкцій, потім засіб, що заважає загоєнню, – і вже через кілька днів шкіра Гольштаба була так само порита, як у «вождя народів». Акторської майстерності Христофору цілком вистачало на те, щоб приймати здравиці та поздоровлення, стоячи на трибуні мавзолею. Повоєнна доля Гольштаба невідома. Але поруч зі Сталіним з’явився новий двійник, Овсій Лубницький.
Про його долю відомо більше, оскільки незадовго до смерті Лубницький розповів свою історію кореспонденту монреальської «Газетт». Служба безпеки знайшла його у Вінниці, де Лубницький працював бухгалтером. У 1935 році його привезли на дачу на околиці Москви. З майбутнім дублером працювали косметологи, кравці та перукарі. Коли їх робота була закінчена, всі були ліквідовані, як і члени сім’ї Лубницького, але про це він дізнався тільки вже після смерті Сталіна. Далі почалося найскладніше. Необхідно було освоїти всі тонкощі поведінки вождя, особливості його міміки, жестикуляції, ходи … На все це пішло близько півроку. Іспит приймав сам Сталін. Він залишився задоволений результатом й навіть випив з двійником коньяку. Через деякий час Овсій Лубницький приступив до своїх обов’язків. Його «дебют» відбувся під час зустрічі з делегацією шотландських шахтарів. Це було нескладно: шотландці, природно, ніколи до цього Сталіна не бачили, їм було ні з чим порівнювати. Зустріч пройшла бездоганно. Подальші підміни (вже перед більш вимогливою аудиторією – співробітниками Кремля) також залишилися непоміченими. Майстерність Лубницького була настільки високою, що в невіданні залишився навіть глава НКВС Єжов (втім, ненадовго). Сталін іноді спостерігав за діями свого двійника через потаємний отвір із сусідньої кімнати, отримуючи величезне задоволення.
Незабаром Овсій Лубницький вже піднімався на ступені мавзолею й стояв поруч із Молотовим, Кагановичем, Маленковим й іншими керівниками країни. За його словами, вони були прекрасно обізнані, що місце Сталіна займає двійник, і дивилися на нього, як на ворога. У 1952 році Лубницького заарештували. Можна сказати, за «невідповідність займаній посаді». Сталін до того часу постарів, і різниця між ним і двійником стала занадто кидатися в очі. Овсій очікував, що його розстріляють як непотрібного свідка, але доля розпорядилася інакше. Сталін помер, і його звільнили, попередньо взявши розписку, що він не буде залишати межі Середньої Азії і все, що із ним сталося, залишиться таємницею. Пенсіонер Лубницький помер в Душанбе в 1981 році.
Імена інших виконавців ролі Сталіна досі невідомі. Але, ймовірно, вони були. У всякому разі, існує точка зору, згідно з якою останні дні життя Сталіна – ще один спектакль за участю двійника. За офіційною версією, Сталін був знайдений охороною в несвідомому стані першого березня 1953 року, а помер він, після довгих мук, п’ятого березня. У повідомленнях про кончину вождя дуже багато протиріч і нестиковок: Шепілов і Волкогонов стверджували, що він помер вранці, Радзинський заявляв, що це сталося ввечері … Всі ці недоладності і породили гіпотезу про те, що першого березня Сталіна знайшли вже мертвим, а всі подальші маніпуляції вироблялися за участю двійника. Поки дублер відчайдушно зображував останню сутичку життя зі смертю, лідери, що залишилися на чолі країни, ділили владу. На користь цієї гіпотези говорить те, що офіційна смерть Сталіна наступила відразу ж (буквально через 10 хвилин) після того, як завершилося спільне засідання ЦК Ради Міністрів і Президії Верховної Ради СРСР, на якому було прийнято рішення про призначення нового керівництва. Крім того, стає зрозуміло, чому після смерті вождя репресіям піддався весь обслуговуючий персонал сталінської дачі. З іншого боку, яким же талановитим мав бути дублер Сталіна, якщо він зміг обдурити не тільки його дочку (вони давно не бачилися), а й постійно доглядаючу за ним сестру-господиню Валентину Істоміну і навіть лікарів? Втім, лікарі майже напевно знали про те, що трапилося насправді. І мовчали.
Можливо, говорити не було про що? Не було ніякої підміни, не було загону двійників, а історія, розказана Лубницьким, – газетна качка? Чуток про життя і смерть Сталіна така безліч, що кожен може вибирати той міф, який йому більше подобається. Наостанок – маленька цитата. Валентина Істоміна, вісімнадцять років пропрацювавшого «при вожді». Він охарактеризував правдоподібність чуток про двійників генсека такими словами: «Покійний Геббельс, дізнавшись таке, перевернувся б у труні від заздрості, що він за все своє життя нічого подібного про Сталіна не придумав».

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *