8 Травня, 2020

Дружківські скам’янілі дерева

У Костянтинівському районі, біля Дружківки, а конкретніше в селищі Олексієво-Дружківка, є невеликий -- всього один гектар -- але унікальний геологічний пам’ятник природи: заповідник «Дружківські скам’янілі дерева», який знаходиться в балці Розсохувата. Унікальні екземпляри араукарій притягують сюди не тільки цікавих дослідників, звичайних перехожих та туристів. Зразки скам’янілих дерев, які вільно розкидані на території заповідника, можна побачити лише в трьох точках планети. Не потрібно вирушати в далекі країни, варто лише проїхати всього 80 кілометрів від Донецька, щоб мати можливість відчувати це чудо світу …

А виявлені ці свідки давніх часів були випадково -- як, втім, були зроблені майже всі відкриття. У 1973 році під час розробки піщаного кар’єру робочі натрапили на скам’янілості і вже у 1975 році місцевості було присвоєно статус геологічної пам’ятки природи державного значення. Геологи називають це місце -- східну околицю Дружківської гори, яка являє собою велику опуклість, яка виникла у процесі нашарування грунту -- антикліналь.

На багатьох уламках скам’янілих дерев збереглася не лише форма, а й внутрішня структура рослини -- якщо розглядати тонкі зрізи стовбурів в мікроскоп, можна розрізнити клітинну структуру палеозойської деревини. За зовнішнім виглядом уламок скам’янілого дерева мало відрізняється від щойно відпиляного стовбура сосни: такий самий колір, така ж «порізана» поздовжніми лініями поверхня. Але незвична тяжкість і виблискуючі кварцеві кристали кажуть про те, що це, все ж, камінь.

Дружківські скам’янілі дерева в 2008 році потрапили у «Top-100» конкурсу «Сім природних чудес України». Зараз заповідник є частиною регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик». І все ж краєзнавці та геологи виступають за негайне прийняття заходів по розширенню і збереженню всієї заповідної території. За те, щоб ця зона стала Національним парком і отримала статус об’єкта «Всесвітньої спадщини» -- адже через відсутність нормальної охорони чорні археологи практично вільно вивозять реліктові стовбури і продають їх. В результаті найдавніші скам’янілі дерева на території Євразії можуть взагалі зникнути.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *