Дикі діти

Дикі діти

Майже у всіх народів світу є легенди про людей, вихованих тваринами. Довгий час вони вважалися вигадкою, але коли в самому центрі цивілізованої Європи – в Німеччині і Франції – почали знаходити дітей, вигодуваних вовчицями, вчені по-новому поглянули на проблему.

У 1880 році, ще до появи романів про Тарзана, вийшла книга англійського дослідника Валентина Болла «Життя в джунглях Індії». У ній, мабуть, вперше повідомлялися подробиці про дітей, що живуть серед диких звірів.Випадки, коли тварини ростили людських дітей, спостерігалися і в Європі, але Індія дала особливо багато прикладів такого роду. У XIX столітті це була країна, покрита джунглями, з напівзлиденним населенням. Мало не звичаєм тут було забирати в ліс малюків, яких не було чим годувати, і залишати там на вірну смерть. І майже в кожному селищі могли розповісти історію про появу в околицях диких істот, що мають людську подобу і звірині повадки.

Найраніший випадок «усиновлення» людських дітей тваринами, описаний в книзі Болла, відноситься до 1872 року. Біля селища Мінспурі селяни відбили у вовків хлопчика років шести. Назвали його Діною. Він був абсолютно диким, ходив на четвереньках, замість мови видавав лише горлове гарчання. Неможливо було визначити, як довго він пробув в джунглях, але його фізична сила і міцна статура говорили про те, що він прекрасно пристосувався до життя в них. На відміну від багатьох інших дітей-вовків Діна прожив серед людей досить довго – двадцять років. Однак, незважаючи на саме терпляче навчання, його досягнення за цей тривалий період були досить скромними: він тільки навчився ходити не на четвереньках, а на двох ногах, надягати пов’язку на стегна і користуватися тарілкою.

Болл розповідає і про хлопчика-вовка з Лакнау – дитину десяти років, яку знайшли через два роки після Діни. Його привезли в дитячий притулок, але, не дивлячись на численні спроби приручити його, він залишився диким. Обидва хлопці так ніколи і не опанували членороздільною вимовою.

У своїй книзі В. Болл наводить кілька випадків, коли дітей виховували мавпи. Хлопчик років дванадцяти, виявлений в 1870-і роки в джунглях на півдні Індостану граючим з мавпами, був обстежений лікарями. З’ясувалося, що він відставав в розумовому розвитку, чому, ймовірно, і був залишений батьками в джунглях. Хлопчика назвали Тисою. Він не вмів говорити і тільки кричав, як мавпа. Він сидів по-мавпячи й не міг стояти без сторонньої допомоги. Пересувався лише на четвереньках. Перш ніж приступити до їжі, їжу висипав з тарілки на землю. Однак уже через кілька тижнів навчання хлопчик-мавпа ходив прямо, їв із тарілки, носив одяг і вмів вимовляти слова, розуміючи їх зміст.

Всі випадки з приймаками мавп, про яких розповідає Болл, закінчилися більшою або меншою адаптацією цих дітей до людського життя, чого не можна сказати про приймаків інших тварин. Вихованці вовків, наприклад, майже не здатні до навчання і назавжди залишаються дикими. Болл, якому самому доводилося спостерігати таких дітей, пише, що неможливо не здригнутися, побачивши дитину-вовка, вкрай зухвалого, брудного, покритого подряпинами і болячками, з скуйовдженим довгим волоссям, що приймає пози, властиві тваринам, з поламаними зубами, з довгими нігтями, зі сморідним диханням, ротом, забрудненим кров’ю від з’їденого сирого м’яса, і видає крики, що нагадують вовче виття і гарчання.

Вовки вважаються одними з найнебезпечніших, лютих і безжальних хижаків, і в той же час переважна більшість випадків «усиновлення» людських дітей тваринами доводиться на їх частку. З однієї лише Індії за період з 1844 по 1933 рік надійшло тридцять одне повідомлення про знайдених дітей-вовків обох статей. Не випадково, напевно, Кіплінг зробив свого Мауглі вихованцем саме вовчої сім’ї. Звідси, мабуть і йдуть у глибоку давнину легенди про вовків-перевертнів.

Як же вдається вовчиці, яка годує вовченят лише кілька місяців, виростити дитину, яка харчується молоком матері близько року? Той дивний факт, що вовкам частіше, ніж іншим тваринам, вдається вигодувати людських дітей, фахівці пояснюють не тільки надзвичайно розвиненим материнським інстинктом вовчиць, а й особливостями їх фізіології. Коли у вовчиці не вистачає молока або коли дитинчата підростають і однієї молочної їжі їм стає мало, вона годує їх напівперевареною відрижкою зі свого шлунка, дозволяючи тим самим вижити і приймакам.

В. Болл передає почуті їм розповіді про приймака пантер і тигрів, обумовлюючи, однак, що більшість з них навряд чи правдоподібні. Одне з таких повідомлень здалося йому настільки фантастичним, що він навіть відправився в околиці Бангалора, щоб особисто розпитати жителів села, де нібито все це сталося, і вивести недобросовісних оповідачів на чисту воду. Але, прибувши на місце і поговоривши з селянами, Болл змінив свою думку.

Події більш ніж двадцятирічної давності були ще свіжі в пам’яті населення, очевидці розповідали про них однаково і з такими подробицями, що неможливо було не повірити. До того ж свідками тих подій були і представники влади. Люди стверджували, що бачили в джунглях тигрицю, з якою ходила дика дитина років семи-восьми. Зустрічі ці були дуже рідкісними, оскільки тигриця проявляла велику обережність.

Одного разу один з мисливців поранив її. Як це часто буває з пораненими тиграми, їй стало важко знаходити собі здобич в джунглях і вона почала нападати на людей. Дика дитина весь цей час знаходилася поблизу від неї і разом з нею їла людське м’ясо. Незабаром людожерку застрелили. Дитина втікла. Однак придбана нею звичка їсти людське м’ясо виявилася настільки сильною, що вже через тиждень після смерті прийомної матері вона напала на дітей пастуха. В одного з них, п’ятирічного хлопчика, дикун вчепився і почав гризти його своїми гострими зубами, відтинаючи шматки плоті і тут же пожираючи їх. На крики прибігли селяни і ледь не вбили кровожерного мауглі.

Після жорстоких побоїв дитина через два дні померла в клітці, куди її посадили. За розповідями очевидців, вона пересувалася лише на четвереньках, вилизував себе, як кішка, пирхала і мурчала.

Всі діти-мауглі були загублені в лісі або викрадені тваринами в дитячому віці, коли людські властивості і навички в них ще не розвинулися. Психологи вважають, що це і дозволило їм природно пристосуватися до навколишніх умов, переймаючи звички тварин. Старші діти вижити в лісі просто не змогли б.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *