Дев’ять життів Якова Блюмкина

Дев’ять життів Якова Блюмкина
Ім’я Якова Блюмкина насамперед асоціюється з убивством німецького посла Мірбаха в липні 1918 року. Однак це тільки один, нехай і яскравий, епізод його непересічного життя. І найбільш загадковою його сторінкою, безсумнівно, є експедиція, організована Блюмкіним для пошуків легендарної і загадкової країни Шамбала.
Хоча до нас дійшло кілька фотографій Якова Блюмкина, людина, зображена на них, настільки різна, що стверджувати, ніби це одна і та ж особа, досить важко. Розходяться в своїх описах його зовнішності і сучасники. І добре, колір волосся – зрештою перефарбувати ніколи важко не було, – але і в описі зросту, обличчя, фігури сучасники розходяться.
Так, поетеса Ірина Одоевцева згадувала про “Мордатого і низькорослого” чекіста, з яким познайомилася у Мариенгофа. А в минулому троцькіст і один з викладачів Академії генерального штабу Віктор Серж говорив про “тонкий і аскетичний профіль Блюмкина, що нагадувало обличчя староєврейського воїна”.
Надія Мандельштам описувала “низькорослого, але ладно скроєного чекіста”. А Ліля Брік, якийсь час товаришувала з єдиною офіційною дружиною Блюмкина, Тетяною Файнерман, згадувала “досить високого і рано оплившого юнака”.
Симха-Янкель Блюмкін народився в березні 1898 року в Одесі, за іншими даними – в містечку Сосниця Чернігівської губернії. Він був п’ятою дитиною Герші Блюмкіна, який служив прикажчиком у невеликому магазині на Молдаванці.
Коли Яші було шість, батько помер, і мати, й без того з труднощами зводила кінці з кінцями, віддала його в Першу одеську Талмуд-тору, де викладали не тільки Біблію, іврит, російську мову, але й гімнастику. Вже в 20-і роки на суперечку з одним зі своїх знайомих Блюмкін зробив три сальто поспіль. На запитання ж про те, навіщо йому це треба, відповів, що гнучке і натреноване тіло сприяє спритності розуму. Так це чи не так, кожен вирішує самостійно, але те, що сам він відрізнявся розумом витонченим, безсумнівно.
Так, вже після початку Першої світової війни, підробляючи в конторі якогось Пермі, він налагодив підробку документів, необхідних для звільнення від призову. Коли це виплило назовні, Яша заявив, що робив це за наказом господаря. Оклеветанний Пермі подав до суду, але той, на подив багатьох, Блюмкина виправдав. Виявилося, що, дізнавшись про непідкупність судді, Яків послав йому якесь підношення з вкладеною в нього візиткою свого начальника. Обурений настільки відвертим хабарем суддя і виніс виправдувальне рішення.
Коли про це стало відомо Пермі, він обурився, але потім дав Блюмкіну характеристику, якою той пишався: “Негідник, безсумнівний негідник, але талановитий”.
Фразі Дзержинського про “холодну голові, гаряче серце і чисті руки” чекіст Блюмкін надавав перевагу ленінському гаслу “грабуй награбоване”.
У лютому 1917 року він вступив до партії есерів, в якій вже перебували його брат Лев і сестра Роза. У січні 1918 він взяв участь у встановленні Радянської влади в Одесі, а в квітні того ж року став уже начальником штабу 3-й українській армії. При цьому ділові якості молодої людини викликали таку довіру командування, що саме йому, неофітові від революції, доручили вилучення золота з відділення державного банку в Києві.
З дорученням Яків Григорович впорався, експропріював 4 000 000 золотих рублів, але в штаб армії передав на півмільйона менше. Коли ж від нього зажадали звіт про зникле золото, нікому не доповівши, втік до Москви, де керівництво партії есерів рекомендувало його для роботи в ЧК. Важко сказати, які саме якості Блюмкина розташували до нього Фелікса Дзержинського, але аж до своєї смерті в 1926 році він допомагав йому виплутуватися із самих, здавалося, безвихідних ситуацій. Чого варте те ж вбивство Мірбаха?
Німецького посла до вбивства засудив ЦК лівих есерів. Вони розраховували, що після цієї акції Німеччина розірве Брестський мир, почне військові дії з Росією, а обурені цим німецькі народні маси повалення кайзера, і робітничо-селянська революція поступово охопить всю Європу. Блюмкін сам зголосився привести вирок у виконання. За допомогою заступника Дзержинського, члена партії лівих есерів В’ячеслава Александрова, він виправив мандат для відвідування посольства і 6 липня 1918 метнув в Мирбаха бомбу.
Здавалося, караючий меч революції повинен неминуче наздогнати зрадника. Але менше ніж через рік, який Блюмкін провів в Україні, 16 травня 1919 він був амністований. І ініціатором цієї амністії виступив … Дзержинський.
Заступництво Дзержинського не залишилося непоміченим керівництвом партії лівих есерів. З одного боку, вони намагалися таким чином розірвати і без того хиткий Брестський мир. З іншого – Блюмкін відсиджувався в Києві, а есери стали першими жертвами терору, розв’язаного більшовиками. Природно, у тих з них, хто ще залишався на волі, з’явилися сумніви: чи не був Блюмкін, більше за інших виступавший за вбивство Мірбаха, провокатором, підігравши Чека? На Якова оголосили полювання.
Розшукавши його в Києві, есерівські бойовики запросили Блюмкина за місто, нібито для того, щоб обговорити лінію поведінки в нових умовах. Там в нього випустили вісім куль, але Блюмкіну вдалося вивернутися й сховатися.
Через кілька місяців змінившого зовнішність Блюмкина два бойовики виявили сидячим в кафе на Хрещатику. Розстріляли обидва револьвера. Стікаючи кров’ю, Яша впав, але … залишився живий.
Розчаровані есери відшукали його і в лікарні. Не довіряючи більше стрілецькій зброї, вони кинули у вікно палати, де Блюмкін лежав після операції, бомбу, але за лічені секунди до вибуху тому вдалося вистрибнути у вікно і … залишитися живим.
Через кілька років, перебуваючи з друзями в “Кафе поетів”, Блюмкін заявив, що всього на нього було скоєно вісім замахів. Витримавши театральну паузу, він додав: “І не вб’ють! У кожного єврея дев’ять життів, і поки я всі їх до кінця не проживу, вмирати не збираюся!”
Невідомо, звідки Блюмкін взяв, що у єврея має бути дев’ять життів, але жити він любив з розмахом. Його квартира в провулку (в одному будинку з Луначарським, навпроти того самого посольства, де був убитий Мірбах) нагадувала склад антикваріату і різного роду раритетів. Картини передвижників, вироби Фаберже, рідкісні книги, меблі … При цьому для кожної речі він знаходив (вигадував?) свою історію. Так після відрядження до Монголії, куди він був посланий для організації місцевої контррозвідки, але звідки Берзіним був відкликаний, у нього з’явилося старовинне крісло, яке нібито належало монгольським ханам.
Після поїздки на Близький Схід, де Блюмкін (за легендою, торговець книгами) займався створенням першої радянської резидентури, в його бібліотеці з’явилися стародавні єврейські манускрипти. Злі язики стверджували, що до того ці книги знаходилися в сховищі Ленінської бібліотеки і були вилучені звідти.
Але найбільше задоволення Блюмкін отримував від спілкування. Вбивство німецького посла зовсім не зробило його ізгоєм, а навпаки, додало зовнішності звичайного пройдисвіта ореол романтизму. А одруження на досить жвавій дочці відомого толстоведа Тенеромо – Тетяні Файнерман – ввело в коло революційної богеми. Серед знайомих Блюмкина в двадцяті роки були Гумільов, Шершеневич, Мандельштам, Маяковський … Останній одну з книг надписав: “Дорогому товаришеві Блюмочке від Вл. Маяковського”. Навіть Горький одного разу виявив бажання з Блюмкіним познайомитися. Єсеніну Блюмкін якось заявив: “Ми з тобою обидва терористи. Тільки ти від літератури, а я від революції”. Валентин Катаєв у повісті “Уже написаный Вертер” вивів його в образі Наума Безстрашного. Втім, серед поетів перших радянських років важче назвати того, хто не присвячував Блюмкіну своїх віршів. Той і сам себе вважав непоганим літератором.
Що ж приваблювало всіх цих непересічних людей в Блюмкіні?
Хоча ми і звикли до образу революціонера, як полум’яного трибуна, одухотвореного ідеєю, таких серед них було не так вже й багато. Блюмкін же, без сумніву, був людиною вербальною. І його розповіді, в яких реальні події перепліталися з фантазією, давали оточуючим відчуття причетності великій справі більше, ніж навіть своя власна участь у революції.
Проте надмірна балакучість популярного чекіста представляла і безсумнівну небезпеку. Засновниця Дитячого музичного театру Наталія Іллівна Сац до кінця своїх днів була впевнена, що в смерті її сестри Ніни винен саме Блюмкін. Дівчина, яка писала захоплені вірші, без розуму закохалася в нього. Коли ж той її кинув, пішла за ним до Криму і була виявлена убитою на пляжі. Сац вважала, що Блюмкін в період близькості з її сестрою наговорив зайвого і, злякавшись наслідків, розправився зі свідком.
Однак при всіх своїх недоліках Блюмкін до пори і часу молодим радянським спецслужбам був потрібен. Його авантюризм і, головне, відчайдушність були тими якостями, які допомагали домагатися успіху в, здавалося б, абсолютно безвихідних ситуаціях. Чого, наприклад, варта одна перська авантюра …
У червні 1920 його як всього лише спостерігача відправляють в Іран. Але збирати інформацію і писати щоденні донесення в Москву здалося Блюмкіну нудним, і він, блефуючи і видаючи себе за найближчого соратника Троцького і Дзержинського, всього за чотири місяці (!) влаштував державний переворот, привів до влади Ехсанулла-хана, створив комуністичну партію і, порахувавши, що з дорученням впорався, повернувся до Москви. За цю операцію Блюмкін був нагороджений орденом Червоного Прапора і зарахований до Академії Генерального штабу РККА.
Але вершиною його діяльності, безсумнівно, стала експедиція для пошуків легендарної країни Шамбали.
Помічено, що в періоди соціальних катаклізмів віра в містику зростає. Так було і в часи Великої Французької революції, до і після 1917 року в Росії, у фашистській Німеччині, та й наш час тому підтвердження.
Згідно з переказами, Шамбала вціліла в часи Всесвітнього потопу, і населяючі її ченці до наших днів зберегли “таємниці безсмертя і управління часом і простором”. Природно, що збурювані ідеєю перманентної революції більшовики не могли не зацікавитися пошуками цієї загадкової країни.
Розробка операції була доручена начальнику спецвідділу ВЧК Глібу Бокію та керівнику наукової лабораторії того ж відділу Євгену Гопіусу. У своїй доповіді в ЦК партії Бокий особливо відзначав, що знайомство з таємницями Шамбали допоможе з більшою ефективністю вести пропагандистську роботу серед трудового народу.
Треба визнати, що Дзержинський до ідеї пошуку поставився скептично. Незважаючи на весь свій революційний романтизм, він був людиною реалістичною і не приймав не те що Шамбалу, а й саму ідею Всесвітнього потопу. Тільки аргумент, що, організувавши експедицію в Гімалаї, можна розвідати шляхи подальшого розширення революції, зміг переконати Дзержинського в її необхідності.
Колосальні для того часу гроші – 100 тисяч золотих рублів або 600 тисяч доларів – знайшли без труднощів, а ось виконавця підшукували довго. За одними даними, про Блюмкіна згадав Дзержинський, за іншими – Яша зголосився сам, примудрившись при цьому пересварити Бокого і Ягоду.
Блюмкін вже мав досвід відряджень на Схід, до того ж мав славу поліглота. Як згадували сучасники, Яшка знав два десятка мов, половина з яких була тюркськими. 17 вересня 1925 він під виглядом монгольського лами прибув до столиці князівства Ладакх – Леху. Там вже знаходився знайомий Бокого, художник Микола Реріх, на допомогу якого розраховували в Москві.
Будь-які документи, а, головне, звіт Блюмкина про експедицію, якщо збереглися, то досі засекречені. Проте існує цілий ряд непрямих свідчень, що експедиція пройшла успішно. І в першу чергу, це свідчення симпатизувавшого Радам Реріха. Так, наприклад, у своїй книзі “Алтай – Гімалаї” художник досить докладно описує свою зустріч з “монгольським ламою”, в якому лише з часом розпізнав емісара Москви.
Лама показав себе не тільки хорошим і розумним співрозмовником, знайомим з московськими друзями Миколи Костянтиновича, але і досить досвідченим мандрівником, що для експедиції Реріха виявилося особливо цінно. Він провів інженерні дослідження місцевості, уточнив протяжність окремих ділянок шляху, записав характеристики мостів і бродів через гірські річки … Але й записки Реріха закінчуються на дні початку сходження до монастирів.
Про те, що радянська експедиція виявилася результативною, говорить те, що саме після неї німецькі нацисти, об’єднані в містичне товариство “Аненербе”, самі зайнялися пошуками містичної Шамбали. І навіть у квітні 1945-го, коли дні гітлерівської Німеччини були полічені, Гімлер і Геббельс радили вже думавшому про самогубство Гітлеру покінчити з собою не в Берліні, а за допомогою підлаштованої над Балтійським морем авіакатастрофи. Таким чином, вважали вони, зможе зберегтися легенда про великого фюрера, яка потім допоможе йому повернутися з Шамбали і відновити нацистський порядок на Землі. А після взяття рейхсканцелярії на її руїнах виявили тіла тібетських ченців, переодягнених у форму СС.
Як би там не було, але з Тибету Блюмкін повернувся іншою людиною. До того не визнававши жодних сумнівів, він починає хандрити, а в розмовах з друзями та колегами виявляє скепсис у правильності сталінського шляху. А після того як знайомі з секретною експедицією люди стали зникати, починає розпродавати настільки любі їм антикварні речі.
Опинившись в 1929 році в Константинополі, Блюмкін зустрічається з висланим з СРСР Троцьким і сумнівається, чи варто йому повертатися в Москву. Існує припущення, що і про результати радянської експедиції в Гімалаї гітлерівцям стало відомо з оточення Троцького, який, у свою чергу, дізнався про них від Блюмкіна.
Про те, що Блюмкін вже не був схожий на того зухвалого й спритного чекіста, яким був раніше, говорить і припущена їм після повернення помилка. Виконуючи доручення Троцького зустрітися з його прихильниками в Москві, він розповідає про це Радеку, який повідомляє про це в ЦК і Ягоді. Припустити подальше неважко.
Ягода підіслав до Блюмкіна одну зі своїх найкращих агентес, коли ж і вона підтвердила, що той збирається емігрувати, Якова заарештували і віддали під суд колегії ОГПУ. При арешті у нього виявили валізу, доверху наповнену американськими доларами.
Суд над Блюмкіним вперше в СРСР здійснювала, так звана, “трійка”, до складу якої входили нарком внутрішніх справ Ягода, його заступник Менжинський і безпосередній начальник Блюмкина Тріліссер. Останні два виступали за збереження Якову життя, але його засудили до розстрілу. 3 жовтня 1929 вирок був приведений у виконання.
За одними даними, Блюмкін перед розстрілом проспівав Інтернаціонал, за іншими – прокричав “Хай живе …”. Правда, хто саме повинен “здравствовать”, кати розчути не змогли.
P.S.
Жоден з фактів життя Якова Блюмкина (виняток – вбивство Мірбаха) твердого підтвердження не має. Уже згадувалося, що місцем його народження називається те Чернігівська губернія, то Одеса. Різниться рік народження: деякі дослідники вказують 1898, інші – 1900-й. Навіть по батькові у Блюмкина різне: то він – Яків Григорович, іноді – Семенович, зустрічаються Яків Мойсейович і Яків Наумович Блюмкін. Але якщо ця людина, проживши настільки яскраве життя, залишила сумніви навіть у тому, як звали його батька, резонно засумніватися і в його загибелі в 1929-му. У всякому разі, незважаючи на те, що рішення про розстріл Блюмкина існує, акта про його смерть знайти не вдалося.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *