Десант над Дніпром

Десант над Дніпром

Надвечір 24 вересня 1943 року в районі селища Дударі (це трохи південніше Києва) рухалася колона німецьких бронетранспортерів з сімдесят третього мотопіхотного полку 19-ї танкової дивізії. Йшли бронетранспортери з Києва та поспішали на допомогу своєму розвідувальному батальйону, який вів важкі бої з Червоною армією, що захопила днем раніше плацдарм на лівому березі Дніпра, біля селища Великий Букрин. Увагу німецьких військ привернув наростаючий з півночі гул авіаційних двигунів. То була велика формація радянських транспортних літаків Лі- 2. Усередині фюзеляжів горіло світло, а деякі літаки прожекторами висвітлювали місцевість під собою. Абсолютно несподівано для ворога з транспортників почали десантуватися радянські парашутисти. Але висадка відбулася в районі, переповненому німецькими військами, і парашутисти-десантники, добре видимі на тлі вже нічного неба, опинилися під прицільним, перехресним вогнем німецьких військ. Натрапивши на потужний зенітний загороджувальний вогонь, радянські літаки стали хаотично набирати висоту, одночасно продовжуючи висадку, що відразу призвело до сильного розкиду десанту. Вогненні траси запальних куль і снарядів прошивали наскрізь купола парашутів, зшиті з капрону і бавовняної тканини «перкаль». Парашути моментально спалахували і, як палаючі факели, падали вниз … Так вкрай невдало почалася Дніпровська повітряно-десантна операція, друга за своїми масштабами і остання велика операція подібного роду у історії Великої Вітчизняної війни.

Як і вся Червона армія, радянські повітряно-десантні війська пройшли за два роки війни сувору школу. Укомплектовані добре підготовленим особовим складом, 5 повітряно-десантних корпусів вже відзначилися в прикордонних боях, при обороні Києва і Москви, і 29 серпня 1941 стали самостійним родом військ. З січня по червень 1942 переформовані частини ВДВ брали участь у найбільшій повітряно-десантної операції у Великій Вітчизняній війні – В’яземській.

Важкі поразки літа 1942 змусили радянське військово-політичне керівництво використовувати повітряно-десантні війська як стратегічний резерв, застосовуючи їх як звичайні стрілецькі з’єднаня на Кавказі і в Сталінградський битві .

Переконавшись в ефективності та високій боєздатності десантних частин, Ставка ВГК вже 16 серпня 1942 вирішила заново відтворити вісім повітряно-десантних корпусів і п’ять маневрених бригад ВДВ.

Всю осінь 1942 року частини формувалися в Московській області, що стала своєрідною базою для підготовки повітряно-десантних військ протягом усього періоду Великої Вітчизняної. У грудні 1942 року ці частини були знову переформовані в десять гвардійських повітряно-десантних дивізій й передані до складу Північно-Західного фронту, де з березня по травень 1943 брали участь у проведенні невдалої операції «Полярна зірка» під керівництвом маршала С. К. Тимошенко .

Виведені в резерв і поповнені навесні 1943 року, на Курську дугу були перекинуті сім повітряно-десантних дивізій. У районі Прохорівки відзначилися воїни 9-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії. 11 липня 1943 дивізія зайняла оборону безпосередньо в населеному пункті, де протягом доби десантники мужньо билися, перегороджуючи ворогові шлях на Курськ.

Але радянське Верховне командування, враховуючи майбутні наступальні операції зі звільнення окупованої території, все ж хотіло мати в своїх руках потужну летюче- десантну групу, яка повинна була скласти відроджений і мобільний стратегічний резерв Ставки. Для цього в квітні 1943 року в Московській області почалося формування семи гвардійських повітряно-десантних бригад, яким додатково влітку було надано ще тринадцять гвардійських бригад. Остаточним терміном бойової підготовки підрозділів було призначено 1 жовтня 1943 року.

З самого моменту зародження радянських повітряно-десантних військ в середині 30-х років до питання їх комплектування підходили особливо ретельно. Крім відповідних фізичних даних, враховувалася до армійська парашутна і стрілецька підготовка, норми ГТО і Осовіахіма і, звичайно, обов’язкова політична грамотність. Не буде перебільшенням сказати, що у війська відбиралися кращі з кращих. Про рішучі дії десантників в боях за Сталінград пізніше згадував командувач 62-ю армією В. І. Чуйков: «Це дійсно гвардія. Люди всі молоді, рослі, здорові, багато з них були одягнені у форму десантників, з кинджалами і фінами на поясах. Билися вони героїчно. При ударі багнетом перекидали гітлерівців через себе, як мішки з соломою ». Але весь цей добірний особовий склад був перетворений в 1942 році в звичайну піхоту, де і зазнав важких втрат.

Тепер в квітні 1943 року було вирішено направити в десантні війська, або, як тоді казали, «в особистий резерв товариша Сталіна», курсантів розформованих військових училищ, які були відмінним людським матеріалом за всіма параметрами – від освітнього рівня до фізичного стану. Також бригади поповнювалися кадровими моряками Тихоокеанського флоту і фізично придатними добровольцями, які проходили підготовку під керівництвом офіцерів-ветеранів ВДВ.

Фізичну форму майбутніх десантників, колишніх курсантів 18-22 років перевіряли «прокруткою» у десять обертів на спеціальному кріслі. Так випробовували вестибулярний апарат новобранців.

Прищеплюючи безпосередні десантні навички, починали з вивчення конструкції парашутів ПД-41 і ПД-6 і правил їх укладання. Під час війни основним парашутом десантників був парашут марки ПД-41, що мав майже квадратний купол і нерівномірний розподіл строп по кромці. Це створювало у розкритого парашута деякий кіль на задній кромці, що сприяло розвороту купола за вітром. Ну а незабаром почалися і навчальні стрибки із парашутної вишки, потім з аеростата з висоти 400-700 м. Після п’яти стрибків переходили до десантування із літаків Лі-2 й ТБ-3.

Після першого стрибка кожен боєць отримував значок парашутиста, а за сам стрибок – 15 рублів. Десантник на рік повинен був здійснити не менше восьми стрибків у різний час доби і в самих різних погодних умовах, але нормативи багаторазово перекривалися. Ті, хто служив в батальйонах, здійснювали по 15-20 стрибків. Стрибали з двома парашутами, основним і запасним, причому все спорядження разом з двома парашутами важило більше 45 кг, а до аеродрому десантування, як правило, пішки проходили по 15-20 км.

Готували десантників в основному до нічних дій, імітували штурм і захоплення аеродромів та проведення різних диверсійних дій в глибокому тилу. Бійці проходили посилену підготовку з рукопашного і штикового бою, вчилися, як правильно вбивати ножем, знімати вартових, захоплювати язика, вивчали підривну справу, знайомилися з рацією. Навчалися метанню гранат, влучної стрільби з особистої зброї, снайперської гвинтівки, не шкодуючи боєприпасів на стрільбищах і полігонах.

Гвардійська повітряно-десантна бригада зразка 1943 року по штату налічувала 3550 чоловік і складалася з управління бригади, 4-ох парашутно-десантних батальйонів, винищувально-протитанкового дивізіону з двох батарей; роти зв’язку, розвідувально-самокатної, зенітно-кулеметної та Саперно-підривної роти. У кожному батальйоні (820 чол.) були три парашутно-стрілецькі роти, кулеметна і мінометна роти, рота протитанкових рушниць. Всього в бригаді було: 45-мм гармат – 8 шт .; 82-мм мінометів – 24 шт .; 50-мм мінометів – 36 шт .; кулеметів Максим – 48 шт .; кулеметів ДП-132 шт .; ДШК – 12 шт .; ППС або ППШ- 976 шт .; ПТРС – 120 шт .; карабінів – 2106 шт. В цілому це була досить мобільна частина, по своїй організації та озброєнню пристосована до широкого маневру, самостійного і тривалого ведення бойових дій у тилу противника, у відриві від своїх військ. Особливо треба відзначити ту психологічну підготовку, яку отримували десантники перед висадкою у ворожому тилу. Будь-яка операція подібного роду більшістю особового складу сприймалася як неминуча і героїчна самопожертва в ім’я Батьківщини і загальної справи перемоги над ворогом. Гасло «Десантники в полон не здаються!» Не став порожніми словами. Дуже скоро багато десантники підтвердили ці слова на ділі.

На початку вересня 1943 року у зв’язку із швидким просуванням передових частин радянських військ Воронезького фронту в Придніпров’ї створювалися вигідні умови для застосування великого повітряного десанту з метою захоплення плацдарму на західному березі Дніпра та сприяння форсування річки. Планування повітряно-десантної операції здійснювалося оперативним управлінням фронту і оперативною групою штабу ВДВ, яка прибула на початку вересня в штаб Воронезького фронту. Для проведення повітряно-десантної операції були призначені 1-а, 3-а і 5-а окремі повітряно-десантні бригади, які були об’єднані у повітряно-десантний корпус, що налічує близько 10 тис. парашутистів, 24 протитанкових 45-мм гармати, 180 мінометів калібру 82 і 50 мм, 328 протитанкових рушниць і 540 станкових й ручних кулеметів під командуванням заступника командувача ВДВ генерал-майора І. І. Затєвахіна.

До 17 вересня штабом Воронезького фронту був розроблений досить докладний план операції, що передбачав взаємодію з бомбардувальною і штурмовою авіацією, а також сухопутною артилерією, для чого до складу десанту передбачалося включити офіцерів зв’язку від цих родів військ. Загальний задум операції зводився до висадки зведеного повітряно-десантного корпусу, який повинен був перешкодити перегрупуванню військ супротивника і підходу його резервів при початку форсування Дніпра сухопутними частинами Червоної армії.

Одночасно з висадкою в басейні Дніпра планувалася повітряно-десантна операція в Криму силами 3-ох гвардійських повітряно-десантних бригад, завданням яких було перешкодити перегрупуванню військ противника при початку прориву Кримського перешийка частинами сухопутних військ Червоної армії. Відповідно до цього плану у вересні 1943 року 4-а, 6-а і 7-а гвардійська повітряно-десантні бригади були зведені у корпус і знаходилися в оперативному підпорядкуванні Південного фронту. Вся відповідальність за підготовку до висадки покладалася на командувача ВДВ генерал-майора А. Г. Капітохіна (що зайняв цю посаду тільки в червні 1943 року), а безпосередньо за проведення десантування – на заступника командувача АДД генерал-лейтенанта авіації Н. С. Скрипко.

Авіаційне забезпечення десанту здійснювала 2-а повітряна армія генерал-полковника С. А. Краківського.

19 вересня план був схвалений представником Ставки маршалом Г. К. Жуковим, який мав досвід проведення В’яземської повітряно-десантної операції взимку 1942 року. Маршал зажадав максимального дотримання таємності при підготовці та проведенні операції. З цією метою припинилися польоти розвідувальної авіації в район майбутнього десантування, а наземним військам було вирішено повідомити про операції тільки після початку висадки.

Для десантування від авіації дальньої дії виділялося 150 бомбардувальників Іл-4 і Б-25 «Мітчелл» зі складу 101-го полку під командуванням В. С. Гризодубова, а також 180 транспортних літаків Лі-2 й 35 планерів А-7 та Г-11. Вихідний район для десантування включав Богодухівський та Лебединський аеродромні вузли. Однак через труднощі із залізничним транспортом на щойно звільнених територіях аж до 17 вересня бригади знаходилися в місцях постійної дислокації і змогли зосередиться в районі Богодухівського аеровузла тільки до 24 вересня.

Німецька розвідка не дрімала, і в цей же день над аеродромом Лебедин, німецький літак скинув листівки такого змісту: «Чекаємо вас! Прилітайте! Обіцяємо вам теплий прийом! »

Але вже ввечері 22 вересня передові загони 40-ї армії і 3 гв. танкової армії на підручних засобах переправилися на західний берег Дніпра і вели бої в районах Ржищева, Трахтимирова, Зарубинців, утримуючи плацдарм, який отримав згодом назву Букринського.

Вранці 23 вересня генерал армії М. Ф. Ватутін прибув на командний пункт 40-ї армії. Йому доповіли, що в районі Букринського вигину великих сил противника не виявлено, і генерал армії через командувача ВДВ уточнив бойові завдання повітряному десанту. Мета операції залишалася колишньою: не допустити підходу резервів противника до Букринського плацдарму із заходу, південного заходу та півдня. Для досягнення цієї мети командувач фронтом наказав у ніч на 25 вересня десантуватись в районі на північний захід від Канева на площі 10 х14 км. Настав час дій «Дніпровського десанту».

Гостра нестача часу призвела до поспіху і плутанини на заключному етапі підготовки операції. Накладки слідували одна за одною. Командуванню довелося збирати командирів бригад і доводити завдання до них за кілька годин до вильоту, а ті, в свою чергу, тільки в літаках вже могли провести короткий інструктаж бійців по цілям і завданням десанту. Далі більше: замість 65 транспортних літаків Лі-2 для десантування авіатори змогли зосередити тільки лише 48. Мало того, з’ясувалося, що всі транспортники вже з «вибитим» моторесурсом і їх вантажопідйомність менше запланованої за планом висадки. А це змусило екстрено заново перерозподіляти людей і техніку по літакам, що були в наявності. Все це викликало ланцюг серйозних помилок, які позначилися на організації управлінням десантом вже в бою. Весь штаб десанту опинився на борту одного літака, але без жодної рації. Інші ж літаки були з раціями (де 3, а де навіть 6), але без офіцерів-зв’язківців, у яких були радіокоди. Були літаки, повністю завантажені санінструкторами і навіть … бригадним оркестром. На довершення до всього виявилося, що на шести аеродромах вильоту не вистачає автозаправників і просто немає достатньої кількості авіаційного гасу. Десантникам довелося бігати по аеродрому в пошуках готових до вильоту літаків.

В результаті в ніч на 25 вересня 1943 року з усіх аеродромів починаючи з 18.30 за московським часом було здійснено 298 літако-вильотів і викинуто 4575 парашутистів і 690 контейнерів. Була повністю висаджена 3 гвардійська бригада і приблизно половина 5-ї бригади, коли на аеродромі остаточно закінчилося паливо і на землі залишилося приблизно 30% від чисельності десанту. Але найсерйозніше випробування чекало десантників попереду.

Тут свою фатальну роль зіграв наказ маршала Жукова про дотримання «надтаємності». Відсутність протягом трьох діб авіарозвідки і те, що не були сповіщені про десант партизани і військова розвідка, призвели до прихованого перекидання німецьким командуванням в район Букринського плацдарму 3 піхотних, моторизованої й танкової дивізій. Вони виявилися саме в тих районах, в які планувалася висадка. В результаті радянські десантники стрибали на голови німецьких солдатів і в люки німецьких танків. Природно, їх очікував дуже «теплий», а найголовніше зовсім несподіваний для десантників прийом.

При підльоті до району висадки радянські літаки потрапили під дуже сильний загороджувальний вогонь зеніток і змушені були набрати висоту, і з висоти 2 тис. Метрів здійснювати викидання десанту. Розкид десантування склав 30-100 км, тобто від Ржищева до Черкас. Так, наприклад, командир 5-ї гвардійської повітряно-десантної бригади підполковник П. М. Сидорчук приземлився в районі Канівського лісу, через годину зустрів солдата 3-ої гвардійської повітряно-десантної бригади, до ранку зібрав п’ять чоловік і протягом восьми днів розшукував і об’єднував навколо себе дрібні групи десантників. Офіцерів і солдатів, які стрибали разом із ним з одного літака, він зустрів тільки на дев’ятий день після приземлення. Треба чесно визнати, що це сталося в результаті відсутності досвіду десантування у пілотів транспортної авіації. Про низький рівень підготовки льотчиків свідчать наступні факти: в результаті втрати орієнтування 13 літаків не знайшли свої райони висадки і повернулися на аеродроми з десантниками, екіпаж одного літака висадив бійців прямо в Дніпро, де всі потонули, а 230 десантників на чолі із заступником командира 5- ї бригади підполковником М. Б. Ратнером – у власному тилу на лівому березі Дніпра. Місця ж висадки бійців з кількох літаків взагалі встановити не вдалося.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *