Денеші

Денеші

Навряд чи знайдеться в Україні скелелаз, який не знає про село Дениші. Саме тут повноводну річку Тетерів з двох сторін обіймають унікальні скелі.

Сюди приїжджають на тренування з усіх куточків України, спортивні групи з Росії та Білорусії – розташування і порода скель найбільш підходять для набуття досвіду та підвищення кваліфікації. Але в Дениші приємно приїхати, щоб просто відпочити: мальовничі види природи, чисте повітря соснового лісу, все це виглядає досить привабливим для відмінного проводження чергових вихідних.

Реклама


Всього 25 км відділяють Житомир від царства чистого повітря, тиші і спокою. Красиві скелі знаходяться на околиці села, біля зупинки “Санаторій”. Однак не проїдьте село Дениші мимо. Тут також є цікавинки , наприклад, руїни палацу ХІХ століття (народна назва ” замок Терещенка “). Для цього потрібно вийти на автобусній зупинці і перейти через міст над річкою Тетерів.

Неподалік від села Дениші, біля школи, на самому початку лісу стоять руїною залишки палацу цукрових королів родини Терещенків. Місцеві жителі називають їх садибою, але після побаченого аж ніяк не можна з цим погодитися. Романтичні руїни більше нагадують залишки лісового казкового замку. Мало хто з приїжджих знає ,що цей палац не має державного статусу пам’ятки, не внесений він ні в які реєстри. Шкода, що безповоротно втрачена кам’яна огорожа, господарські будівлі, цілісність і велич палацу. Можливо, лише місцеві старожили пам’ятають деталі вишуканого ліплення порталу в класичному стилі. Ліплення у вигляді голів звірів збереглися тільки на східних стінах палацу, а на вежі самотньо прагнуть у небо колони. Особливо прекрасні руїни на заході, коли червона цегла західної галереї висвітлюється останніми променями сонця і віддає багряними і яскраво-оранжевими фарбами.

Реклама

Як вже згадувалося вище, палац належав одній з найбагатших сімей України – цукровим магнатам і щедрим меценатам Терещенко. Побудований палац був за проектом архітектора П. І. Голландського. Будинки великої родини Терещенків можна в повному розмаїтті побачити в Києві, як і результати їх благодійності та меценатства. За деякими з будівель, особливо добре збереженим, можна уявити, яким був зовнішній вигляд палацу в Денешах. А щоб представити інтер’єри, варто заглянути у Національний музей, російського мистецтва, східного і західного мистецтва. До речі, останні будівлі київських музеїв – це все колишні особняки Терещенко.

Навколо знаменитих і багатих людей завжди був шлейф таємниць, який обростав чадним переплетенням з правди і домислів, які перетворюються на легенди. Подейкують, що рід Терещенко був такий багатий, що у своєму новому палаці в Денешах вони вирішили зробити підлогу із золотих монет.

Дізнавшись про це, російський імператор висловив своє невдоволення: “Не добре це по державних гербах ходити, глумління над символом Росії не допущу”. Чи то українська хитринка заграла в Терещенко, чи то гордість, чи то вперті бажання зробити по-своєму, але підлога в палаці із золотих була, правда, не лежали вони гербом вгору, а стояли ребром.

Інша легенда розповідає про ще один випадок відносин між російським імператором і справжнім олігархом того часу. Зібрався нанести візит імператор в денешівський маєток. А справа була жарким літом. Вирішив здивувати Терещенко імператора зимою посеред літа. Але як?

Реклама


Недарма ж він був цукровим королем: вся дорога від початку села до палацу була засипана солодким снігом. На це пішло цукру чимало: запаси двох років. Такі легенди про багатства не дають спокою шукачам скарбів. Щороку тут зустрічаються любителі старовини …

Але не тільки живописна природа спокусила сім’ю Терещенко побудувати тут свій палац. Дениші в XIX столітті були досить потужним промисловим центром. Саме тут працювали чавуноливарний завод і завод з виробництва заліза, також виготовлялася руда, вогнестійка глина для виробництва цегли, кварц для доменних печей.

Промисловість поступилася вічному – природі. Змішаний ліс дарує легким кисень, шлунку свої щедрі дари у вигляді ягід і грибів, гарна річка Тетерів радує око своїми скелястими берегами.

Якщо ви опинилися в Денешах, то обов’язково варто прогулятися пішки через ліс в сусіднє село Тригір’я. На пагорбі над рікою Тетерів стоїть старовинний Свято-Преображенський чоловічий монастир. Його заснував князь Володимир Житомирський у 1575 р. В соборі зберіглася чудотворна ікона Тригірської Божої Матері. Тут відкривається чудовий вид на Тетерів. Споглядання куполів на водній гладі річки створює урочистий і піднесений настрій, а близькість його – позитивну енергетику. Легко дихається тут на заході: можна подумати про щось вічне, притулившись спиною до столітнього дуба – охоплює відчуття спокою і розчулення.

Природа в Денешах надзвичайно мальовнича, особливо гранітні круті береги річки Тетерів. Повітря наповнене свіжістю і непередаваним запахом хвої, ароматом лісових трав. А 500-літні дуби у шість обхватів просто вражають своєю могутністю. Ці мальовничі місця ще дуже приваблюють творчих людей. Щороку тут проводяться фестивалі бардівської пісні.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *