Чукча-воїн.

Чукча-воїн.

Чукчі – ха-ха! Як же, знаємо! Стільки анекдотів про них ходить!

Що ж, до відома любителів цих анекдотів … «Черкеси Сибіру» – так в мемуарах назвав чукчів спостерігавший їх колишній засланець польський повстанець-«костюшківець» Ю. Копоть. Тобто порівнював з кавказькими горцями. «Народ сильний, високий, сміливий, міцного складання, (…) войовничий, люблячий свободу, (…) мстивий» – це оцінка Дмитра Павлуцького, а він з чукчами безпосередньо воював.

Російсько-чукотська війна (точніше, серія воєн) для нас є маловідомою , хоча і протривала, за деякими підрахунками, понад 150 років і закінчилася для Росії досить безславно. Війна просто втратила сенс . І звичайно, це не були 150 років щоденних боїв. Перебування гарнізону в Анадирському острозі, кілька походів, череда сутичок – ось хроніка подій. Все плем’я чукчів (тоді писали «чюкчі») зі старими, жінками, дітьми налічувало менше 10 тисяч осіб, російські загони – кілька сотень солдат і козаків. От і судіть про масштаб бойових дій. Але не головний був для Росії театр військових дій. Імперія тут просто «позначала прапор». А в 1763-му цей прапор спустила.

Росія залишила територію, яку вже вважала своєю. Були розгромлені військові контингенти. Загинули воєначальники. Чукчі захопили прапор російської військової частини (і також зброю, бойове спорядження, навіть гармату – хоч їм і не потрібну). А головне – «поважати себе змусили»: надалі з ними домовлялися вже не з позиції сили. Як не крути, по всіх статтях – російська поразка, їх перемога.

Освоюючи Сибір, росіяни в XVII-XVIII століттях йшли все далі, до самих крайніх північно-східних рубежів. По ходу справи домовлялися з місцевими народами, брали їх у підданство, встановлювали ясак (податки хутром). Ставили зимарки – якщо аборигени були налаштовані мирно. Або укріплені остроги – якщо немирно. На Чукотському півострові до описуваного часу була опорна точка – Анадирський острог, закладений ще 1652 р козаками Семена Дежньова. Не плутати з сьогоднішнім містом Анадир, той острог – це нині село Маркове в глибині півострова, місцевий оазис! Анадирський – просто тому що на річці Анадир, по берегах якої жили чукчі.

У всіх північних народів головне багатство – олені. Це і їжа, і одяг, і засіб пересування. У чукчів теж. Але поповнювати свої стада вони воліли, викрадаючи стада сусідів – коряків і юкагирів. Набіги здійснювалися за допомогою маневрених нарт і оленячих упряжок. Атака проводилася на світанку, якщо нападаючим вдавалося непомітно проскочити в стійбище повз вартових, сутичка, як правило, була короткою. Частина воїнів за допомогою арканів руйнувала яранги, решта списами протикали її покрив, намагаючись перебити всіх, хто знаходиться під ним. Трофеями в таких набігах, в основному, були оленячі стада. «Набігова економіка» формувала певний національний тип. Чукчів відрізняли вроджені бойові навички, мужність, безстрашність. Так, не знали рушниць і пороху. Але з луків били без промаху, списами в ближньому бою орудували вміло, а в своїх латах і шоломах з моржевих шкур були невразливі – принаймні для місцевого противника. Плюс стрімкість пересування – на нартах, лижах, вміння маскуватися, маса здавна напрацьованих військових прийомів …

Чукчі були грізними воїнами, їх боялися. Наприклад, загін коряків, що нараховував 50 воїнів, нізащо не наважився б напасти на загін чукчів з 20 людей, незважаючи на подвійну чисельну перевагу.

Основною зброєю чукчів були луки, виготовлені з берези або модрини, з наконечниками з кістки, іклів або каменю, тятиву робили з смужок тюленячої шкіри або сухожиль. Наконечники стріл змазувалися отрутою видобутою з коріння лютиків, від ран завданих такими стрілами людина помирала через кілька днів.

Захист також виготовлявся з моржевої шкіри. Рівні смужки шкіри оперізували воїна створюючи панцир, груди прикривала пластина зі шкіри сивуча. На спині закріплювався щит складаний на згинах, такий панцир мав цілу систему ременів, петель і пряжок, був громіздкий, важкий і незручний, тому хоробрі чукотські воїни вважали носіння панцира долею боягузів. Після кожної здобутої перемоги воїни робили татуювання у вигляді точки на задній стороні зап’ястя, у бувалих воїнів точки поступово шикувалися в лінії.

До полонених чукчі відносилися досить лояльно, рідко застосовуючи знущання і тортури, тільки до потрапилих в полон воєначальників і знаменитих ворожих воїнів.

Бойовій підготовці воїнів чукчі, приділяли особливу увагу, дітей тренували з раннього віку, улюбленою їх іграшкою був лук. Вирослі воїни і мисливці були здатні перемогти білого ведмедя і загарпунити кита.

Війни і екстремальні умови життя в північних широтах виробили у чукчів презирство до смерті. Переможені в поєдинку не просили пощади і не бажали презирливого життя в полоні, вони просили у ворога смерті: «Якщо став для тебе диким оленем, поспішай!» – Говорили вони.

На інші народи вони завжди дивилися зверхньо – так чому ж до якихось прийшлих росіян треба ставитися інакше? Перші згадки про чукчів – донесення від 1641, що вони пограбували російських збирачів ясака. Грабували і далі.

У 1725 р якутський козачий голова Афанасій Шестаков запропонував Петербургу організувати експедицію на північний схід Сибіру. Петербург знав про незвідані тамтешні землі, про існування племен, які не обкладені ясаком. А тут, до моменту, ще й відмовилася платити його частина коряків. Що ж, в 1727 р Сенат дав «добро» на створення «Анадирськой партії». Їй належало вивчити і взяти під контроль Чукотку, Камчатку, Охотське узбережжя. Козакам Шестакова надали військову команду під орудою драгунського капітана Павлуцького.

Читаючи матеріали про «чукотську епопею» 1720-50-х років. (грунтовні роботи А. Зуєва, В. Грицкевича і ін.), звертається увага навіть не на перипетії походів і бойових дій. Цікаві самі типажі «дійових осіб». Це ж просто конкістадори ! Та ж нещадність (ім’ям Павлуцького чукчі ще довго лякали дітей). Те ж віроломство (сотник Шипіцин запросив на переговори чукотських старійшин та й перерізав іх). Ті ж самолюбство, скажений темперамент. Павлуцький і Шестаков так і не змогли домовитися, хто з них головний. У 1729 р вони разом виступили з Тобольська, по шляху до Якутська розсварилися – і далі кожен йшов зі своїм загоном, у своєму напрямку.

Шестаков діяв на Охотському узбережжі – «замиряв» повсталих коряків, воював «Чукочью». У 1730 р нарвався на засідку. Поранений стрілою в горло, потрапив в полон – і козачому отаману голову відрізали.

З Павлуцьким вийшло ще цікавіше. Він взагалі-то був Павлоцький і зараз іменувався б білорусом: син вихідця з Великого князівства Литовського. Тому для білоруських істориків – майже «наш земляк». Вони відзначають його заслуги. Організував експедицію до берегів Аляски … Привчав камчадалів до хліборобства … Вперше привіз їм корову і бика … Все так. Тільки славен Павлуцький іншим.

У вересні 1729-го він досяг Анадиря і став главою «партії». Втомлені від набігів чукчів юкагири і коряки охоче прийняли «російську руку». Але тепер їх треба було захищати. Павлуцький здійснив проти чукчів кілька походів по всьому півострову. Рушничному вогню противник протистояти не міг, в боях поніс страшні втрати, – а далі по чукотським стойбищам Павлуцький пройшов як істинний каратель. Але мети досяг – до пори «примусив до миру».

Після бою у нинішнього мису Дежньова знайшли труп дивної людини – «зубатого»: із прорізів на губах у нього стирчали вирізані з кістки подоби моржевих іклів. З’ясувалося: це був воювавший у чукчів ескімос. А ескімоси – з Аляски, про яку росіяни тоді не знали. Але раз чукчі і ескімоси пов’язані – значить, земля ескімосів недалеко? Павлуцький повідомив в Петербург. У 1732 р бот «Святий Гавриїл» перетнув Берингову протоку (Ще не носила це ім’я) – так росіяни вперше вийшли до аляскінських берегів.

Потім Павлуцького відкликали до Якутська, дали майора, потім він служив на Камчатці, знову в Якутську, знову в Анадирі. Тільки чукчі були неприборкані. У березні 1747 вони викрали гарнізонне стадо оленів. Павлуцький з сотнею козаків і коряків кинувся в погоню – і налетів на вже чекавших його чукотських воїнів. Їх було раз у п’ять більше, причому моменти, коли противник уразливий, вже знали. Після першого залпу козаки почали перезаряджати рушниці (тоді – процедура довга), тут чукчі і атакували. У зав’язавшійся рукопашній загін Павлуцького був розгромлений, сам майор загинув.

Розгніваний Петербург послав на Чукотку нові війська, – але воювати на проморожених льодових просторах ох як непросто! Вдобавок чукчі не вплутувалися в бої, віддавали перевагу партизанській тактиці. В’яле протистояння тривало ще десятка півтора років. При Єлизаветі сибірським губернатором став адмірал Федір Соймонов. Він твердив: киньте цих чукчів, нехай живуть як хочуть. Земля у них мізерна, а головне – нам не потрібна. Можливий плацдарм для кидка на Аляску? Простіше туди ходити морем. А в 1763-му, вже за Катерини, новий начальник Анадирськой партії підполковник Фрідріх Пленіснер представив розрахунки – у що казні утримання цієї самої партії обходиться. Цифра виявилася астрономічна – при тому, що доходів не було і не передбачалося. Сенат ахнув і виніс рішення: партію ліквідувати, зміцнення острогу зрити, гарнізон і російських поселенців вивести.

Хоча через десять років повернутися довелося: поблизу чукотських берегів стали з’являтися французькі та англійські кораблі. Злякалися, що під боком з’явиться чужий форпост. Але Катерина строжайше веліла з чукчами домовлятися добром, йти їм назустріч у всьому.

Проте і до Жовтня 1917-го чукчі вважалися до кінця не «замиренними».

… Хоча, звичайно, принесені «білими людьми» горілка і хвороби виявилися для суворих воїнів Півночі страшніше всіх рушниць майора Павлуцького.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *