“Чорні книги” Середньовіччя

“Чорні книги” Середньовіччя

У Середні століття з’явилися перекази про «чорні книги». У Західній Європі їх називали Грімуар. Такі книги представляли собою посібники з чорної магії і окультних знань. Якщо непідготовленій людині траплялося просто перегорнути таку книгу, це могло вбити її або звести з розуму … Але якщо комусь вдавалося її прочитати і зрозуміти, він ставав великим магом і підпорядковував собі сили природи.

Досить часто в різних джерелах згадується «Некрономікон», нібито представляючий собою давній арабський манускрипт (інша назва – «Аль Азиф», «Книга мертвих»), написаний якимось Абдулом Аль-Хазредом з Дамаска близько 720 року і містив зводи заклинань, за допомогою яких можна було закликати стародавніх темних божеств.

Першим із західних авторів про «Некрономікон» згадав Говард Лавкрафт в одному зі своїх оповідань, написаному в 1923 році. Він стверджував, що знайомство з цим твором через його окультний зміст може становити небезпеку для читача або навіть просто зберігаючого його у себе. «Араби в Ємені стверджують що її можна дістати і що вона є, – пише він. – Люди іноді не зовсім розуміють, що вони шукають … І те, що вони мають на увазі під книгою, не зовсім те, чим вона є. Це сказав мені один чоловік, який був там і шукав її ».

Як повідомляє Лавкрафт, назву «Некрономікон» (буквально «втілення закону мертвих») було дано православним вченим Теодором Філетом з Константинополя, який переклав книгу на грецьку в 950 році. У XIII столітті датський філолог Оле Ворм перевів рукопис на латину. До того часу арабський оригінал виявився загубленим. У 1232 році папа Григорій IX заборонив поширення латинського перекладу, але він видавався ще двічі: у XV столітті в Німеччині і через два століття в Іспанії. Грецький же переклад, опублікований у першій половині XVI століття в Італії, ймовірно, згорів під час пожежі, що знищила бібліотеку Пікмена в Салемі, де він зберігався.

За словами Лавкрафта, ще один екземпляр виявився у відомого оккультиста Джона Ді, який переклав книгу на англійську. Але до нас цей переклад дійшов лише в уривках. Крім того, екземпляри «Некрономікона» таємно зберігаються в Британському музеї, Національній бібліотеці Франції, бібліотеці Гарвардського університету, Університеті Буенос-Айреса та інших місцях.

За однією з версій, письменник просто вигадав «Некрономікон». Але багато хто вважає, що книга реально існує. Одним з кандидатів на цю роль є рукопис під назвою De vermis mysteriis, або «Таємниці Хробака», який нібито був записаний в IV столітті римським легіонером Терцієм Сібеліусом зі слів чорношкірого мага-ефіопа по імені Талім. Наводиться навіть точна дата написання – 331 рік нашої ери. Близько 1680 року якийсь чернець виявив цей манускрипт в бібліотеці одного британського замку і привіз його до Риму.

У часи, коли Римською імперією стали правити імператори-християни, «Таємниці Хробака» були заборонені, оскільки вони стали дуже популярні серед адептів чорної магії. При Феодосії I Великому були знищені майже усі примірники манускрипту. Але окремі екземпляри потрапили в руки темних сект. Одна з них, сповідувала культ «Альяка Безрозмірного», «Безформного Хаосу» і «Позамежного Безумства», мабуть, завдяки могутності, подарованій книгою, змогла пережити не тільки Середньовіччя, а й англійську буржуазну революцію. Це таємне окультне товариство вершило свої справи в повній ізоляції від зовнішнього світу. У 1680 році папа Інокентій XI доручив абату Бартолом’ю відправитися в маєток графа Кевіна Мерчента, який тоді очолював секту, і розслідувати його діяльність. Але замість цього Мерчент звернув абата в свою віру і переконав брати участь в окультних дослідах.

У 1932 році на книжкових прилавках з’явилися видання «Таємниці Хробака». Але ніхто не може ручатися за їх відповідність оригіналу.

Мабуть, до «чорних» книг з деякою натяжкою можна віднести і «Кодекс гігас» («Гігантський кодекс») – рукописний звід початку 13 століття, який нині зберігається у Шведській королівській бібліотеці у Стокгольмі. Цей фоліант ще відомий як «Біблія диявола», бо за переказами, його авторство належить бенедиктинському чернецю-переписувачу, а книгу було створено їм усього за одну ніч, і не без допомоги диявола.

Власне, легенда є такою. Один чернецб із бенедиктинського монастиря у чеському місті Подлажице (нині є частиною міста Храст) вчинив гріх й, аби спокутувати свою провину, попросив замурувати заживо його у келії. Окрім того, він дав обітницю настоятелю лише за одну ніч написати наймудрішу книгу на світі, яка містить у собі всі знання людства. Однак, в міру того як просувалася робота, монах зрозумів, що до світанку не встигне завершити її. Єдиним виходом, що прийшов йому у голову, – був піти на угоду із Люцифером … Послушник запропонував тому свою душу у обмін на допомогу. І отримав її. Зрозуміло, сатана вирішив втрутитися у процес написання й закарбувати на сторінках рукопису власний портрет.

Сторінки рукопису, написаного латиною, із включеннями фрагментів на івриті, грецькою й церковнослов’янською мовами, просто кишать зображеннями усіляких бісів й інших представників нечисті. Проте це аж ніяк не «Сатанинська Біблія», як поспішно її охрестили. В ній міститься повний текст Старого й Нового Завітів в старолатінской версією, висхідній до IV століття, всі 20 книг «етимології» Ісидора Севільського, «Іудейські старожитності» та «Іудейська війна» Йосипа Флавія, «Чеська хроніка» Козьми Празького, та ще ряд трактатів й записів. Поруч із «портретом» диявола можна помітити зображення небесного граду. Цим автор підкреслює, що людина є вільною у виборі шляху: Богу – богове, а дияволу – Дьяволове.

На Русі була нібито своя «чорна книга», в народі прозвана «Біблією риса». Як свідчать легенди, історія рукопису сходить до часів Візантії, і в ній були викладені відомості, отримані від римських і єгипетських чародіїв-сатаністів.

Дослідники вважають, що все ж таких манускриптів було декілька. Першою на роль «Чортової Біблії» претендує книга Петра Могили «Чорна магія».

Якщо вірити одній з легенд, то перший і останній тираж «Чорної магії» був видрукуваний у Києві в XVI столітті. Дізнавшись про це, цар Іван Грозний наказав знищити всі екземпляри, а всіх, хто мав відношення до видання, страчувати чи заслати в монастирі, щоб вони каялися там до кінця життя. Але є й інша версія: мовляв, книги не знищені, а замуровані в кам’яний стовп. Ніхто не може взяти їх звідти, оскільки заважає накладене на стовп закляття. Тим не менш, за чутками, кілька примірників моторошної книги все ж розійшлися по руках.

Наступного разу «Біблія риса» спливла в XVII столітті. У 1676 році на боярина і главу стрілецького війська Артемона Матвєєва, що доводився рідним дядьком другій дружині покійного царя Олексія Михайловича і матері майбутнього царя Петра I Наталії Наришкіної, поступив донос, який звинувачував його в чарах. На ті часи звинувачення було більш ніж серйозним … На допитах свідки показали, що Матвєєв, зачинившись в своїх палатах, займався читанням «чорної книги» і викликав риса. Боярина не стратили, але, позбавивши звання і всіх маєтків, заслали далеко на північ – в Мезень, що під Архангельськом. Можливо, він уцілів тільки тому, що обшуки в його палатах не дали результатів – ніяких «чорних книг» сищики не знайшли. Є версія, що Матвєєв встиг переправити «Біблію риса» до місця свого заслання.

Кажуть, зійшовши на престол, Петро I посилено намагався відшукати книгу, заховану двоюрідним дідом. Переказ свідчить, що цар послав в Мезень за книгою свого гінця Михайла Акулова. Однак пізніше в лісі знайшли понівечений труп Акулова з засунутим в рот натільним хрестом. Книги при ньому не виявилося.

Ще один міф стверджує, що екземпляр «Біблії риса» міститься в сховищі Державної публічної історичної бібліотеки в Москві, в закритому сейфі. Його витягають звідти тільки за вказівкою влади і в присутності священика, який тримає напоготові кропило зі святою водою.

У 1996 році в «історичку» проникли зловмисники, які винесли звідти три сотні цінних старовинних томів. Але насправді їх цікавила саме «чорна книга», проте останню вони так і не змогли дістати з сейфа. Втім, якщо ви запитаєте про це видання когось із співробітників бібліотеки, ті лише знизують плечима і дадуть відповідь, що ніколи про неї не чули …

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *