Чим шкідливі каші швидкого приготування?

Чим шкідливі каші швидкого приготування?

Сьогодні, у вік постійної швидкості і зайнятості, люди вперто економлять свій час і сили, тому намагаються, якомога менше уваги приділяти їжі, тим більше що різноманітність продуктів швидкого приготування буквально зашкалює.

Це і м’ясні напівфабрикати, локшина або пюре, є і всілякі каші, про користь яких ми знаємо з самого дитинства. Але всі наші знання грунтувалися на звичайних кашах, а що можна сказати про продукти з позначкою «швидке приготування»?

Реклама


Каші швидкого приготування в продажу зустрічаються різні, наприклад, на упаковці можна зустріти назву – «моментальна каша». Це значить, що її абсолютно не потрібно варити, достатньо залити суміш з пакетика гарячим кип’ятком або молоком, і смачний сніданок повністю готовий. Зручно, швидко і смачно, що ще потрібно?

Є й другий різновид «швидких» каш, процес їх разваривания займає всього 3-5 хвилин, що теж, по суті, блискавично для звичайних каш.

Реклама


Найчастіше вони продаються в порційних пакетиках, що теж досить зручно, іноді в них додають сушені ягоди, фрукти або навіть гриби для смаку, який у таких продуктів харчування також вельми непоганий. На перший погляд – суцільні гідності і ніяких недоліків, а вже тим більше шкоди. Але чи все так, як нам це обіцяють виробники?

У більшості людей, які хоч трохи замислюються над тим, що ж вони все-таки їдять, відразу виникає питання, яким чином досягається такий ефект швидкості? Якщо говорити в загальних рисах, то виглядає це приблизно так: склад каші не змінюється, а от спосіб її обробки, природно, стає складніше, в результаті ми запарюємо окропом не цілісні зерна, а пластівці.

Пластівці – це теж зерна, правда, сильно розплющені, що дозволяє їм активно вбирати вологу, а значить і дуже швидко розварюються. Від товщини такої пелюстки (рисової, гречаної, вівсяної або будь-якої іншої) і залежатиме швидкість приготування каші. Наприклад, якщо це моментальна каша, то товщина її пластівців не має перевищувати 0.3-0.5 мм.

Начебто, що такого шкідливого може бути в тому, що звичайне зерно взяли і розплющили? Виявляється, все не так просто: щоб процес приготування скорочувався до заявлених 3-х хвилин, пелюстки проходять додаткову обробку, наприклад, іноді на них роблять додаткові насічки, злегка розривають волокна, а іноді і зовсім розтирають в дрібний порошок.

Реклама

Але і цим процес обробки не обмежується, пластівці повинні піддаватися обов’язковій тепловій обробці, що, по суті, вже перетворить її в готовий напівфабрикат. Така обробка може вчинятися одним з трьох можливих способів: пропарка крупи під великим тиском і при високій температурі, томління крупи в котлах з великою кількістю води або обробка її інфрачервоними променями.

Звичайно, найкращий варіант – це останній, він і часу займає небагато (менше хвилини), і сприяє підвищеній швидкої засвоюваності каші.

Перші два методи вимагають більше часу, після чого пластівці ще й доводиться ретельно висушувати. Тут знову-таки свої моменти: якщо технологія просушування буде порушена, то готовий продукт навряд чи буде нагадувати звичні кашки, швидше, кисіль або незрозумілу рідку масу.

Основний мінус продуктів швидкого приготування – це відсутність більшості вітамінів, мінералів і з’єднань, які, по суті, повинні там бути присутніми. Після величезної кількості переробок, через які проходить каша швидкого приготування, велика частина їх просто втрачається, розчиняється і руйнується.

Це стосується і корисної клітковини, якою якраз-таки так корисна ранкова вівсянка, серед вітамінів до високих температур несприйнятлива тільки група В і вітамін Е, серед мінералів – фосфор, марганець, цинк і магній. Як можна переконатися, список не надто значний.

Ще одна проблема криється в додаткових добавках, якими старанно наповнюють свої продукти їх виробники, намагаючись збагатити їх новими ароматами і максимально переконливими смаками.

Каші, які відразу продаються з ароматними добавками, сильно привертають покупців, адже виробник запевняє, що це справжні шматочки сушених ягід і фруктів. На жаль, в більшості випадків, складний процес обробки фруктів для них не по кишені, і для більшого аромату або смаку, в кашу додають штучні ароматизатори, барвники та інші харчові добавки.

Варто відзначити, що деякі виробники намагаються дотримуватися повної економії, тому замість заявлених шматочків персиків, абрикосів та інших фруктів, додають звичайні яблука, оброблені спеціальним хімічним шляхом.

Ще один аргумент, що явно не переважує на користь «швидких» каш – це велика кількість цукру в них, який швиденько допомагає погладшати, а також сприяє розвитку цукрового діабету і хвороб серця.

Але, не будемо заперечувати, серед переважної більшості сучасних «швидких» продуктів, є і цілком непогані варіанти, які можуть бути, як мінімум, нешкідливими, а як максимум, корисними і навіть володіти деякими достоїнствами.

Як вибрати кашу, яка не буде шкодити здоров’ю? В першу чергу звертайте увагу на склад: в ній не повинно бути величезної кількості хімічних добавок і незрозумілих елементів .

Деякі виробники навіть вирішили питання нестачі корисних речовин в своїх продуктах, додавши туди екстракти лікарських рослин, наприклад, подрібнений корінь лопуха або солодки. Є навіть спеціальні лікувальні каші, які спрямовані на боротьбу з конкретними захворюваннями, особливо, з шлунково-кишковими, наприклад, виразка або печія.

Ретельно вибирайте продукти харчування і будьте здоровими!

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *