Чернігівський упир полковник Дунін-Борковсьий

Ім’я чернігівського полковника Василя Дуніна-Борковського пов’язано зі страшною чи то легендою, чи то бувальщиною … Ще в XIX столітті її записали етнографи. Ця ж легенда є і в книзі «Звичаї, повір’я, кухня та напої малоросіян», виданій в 1860 році в Києві.
Родоначальником прізвища Василя Дуніна-Борковського був якийсь лицар Петро Влост. Він жив у XII столітті при королі Болеславі III, і йому було подароване село Скшино. недалеко від Радома, у Польщі. Там же, неподалік, знаходиться і село Ґміна Борковіце, куди згодом переїхали деякі його нащадки.
Переказ свідчить, що Петро Влост був чаклуном, намагався вивчати і практикувати алхімію. Коли з його «науки» нічого не вийшло і він не зміг добути золота зі свинцю, зв’язався з силами зла і в своїй жадобі наживи «доторгувався» до того, що став вампіром за життя, а після смерті не знайшов упокоєння. Це було розплатою за жадібність і зраду віри. Його нащадок, Петро Дунін, в 1360 році заснував у їх родинному селі костел в спокутування гріхів. Храм цей стоїть й досі, але, схоже, навіть така спроба задобрити вищі сили не врятувала рід.
Один з представників прізвища, Каспер-Анжей Дунін, в XVII столітті переїхав на Чернігівщину з Польщі. Справа в тому, що в 1638 році за доблесне участь у Смоленській війні проти Московії король Речі Посполитої Владислав IV подарував Касперу-Анжею село Борківка в Чернігівському воєводстві. З тих пір його нащадки стали носити прізвище Дунін-Борковський.
Про молоді роки нашого персонажа – Василя Дуніна-Борковського – нічого не відомо. Однак є відомості, що його батько був убитий в 1649 році під час повстання Богдана Хмельницького, а мати Тетяну і сестру Катерину -католичок, які намагалися сховатися в Ніжині, – стратили збунтувавшіся козаки.
Василь Дунін-Борковський розумів, що часи змінюються. Щоб не втратити родові землі, він прийняв православ’я і навіть записався у Військо Запорізьке. Адже в 1667 році Московія й Польща уклали «вічний мир», розділивши між собою українські землі. Хитрий Борківський робив кар’єру: він очолив одну з сотень Чернігівського полку – пост помітний. А після арешту й заслання до Сибіру чернігівського полковника Василя Многогрішного у 1672 році зайняв його місце. Полковник – дуже значуща на ті часи посада, володар якої тримав у своїх руках військову і мирську владу на великій території полку, тобто цілого регіону.
Від нового гетьмана, Самойловича, Василь отримав ще кілька сіл …
Очевидно, полковник Дунін-Борковський вмів служити будь-якій владі, різним силам – земним і небесним. Він отримав грамоти, що підтверджували його дворянство і володіння своїми землями і вотчиною батька, і від царя Олексія Михайловича й від Петра І.
Помер Дунін-Борковський 4 березня 1702. Він був похований в Успенському соборі Єлецького монастиря в Чернігові. У стіну собору вмурували портрет Василя і плиту з епітафією, написаною архієпископом Іоанном Максимовичем. І тут всім відкрилося те, про що боялися говорити вголос піддані полковника.
За наказом Дуніна-Борковського незадовго до смерті на стіні Троїцько-Іллінського Монастиря було зображено його потойбічну подорож. Люди жахнулися, але ніхто не посмів суперечити волі полковника. «Мандрівник” в загробний світ був зображений так достовірно, що всі дізналися справжнє обличчя полковника. Стало також відомо, що Дунін-Борківський не висповідався і не причастився перед смертю і велів не кликати на свої похорони священика.
Народ нарікав. Очевидці, осмілівши, почали розповідати, що Дунін-Борковський «їв скоромне в Страсну п’ятницю, тягав до себе дочок й дружин своїх селян, мордував самих селян, одягав їх у ведмежу шкуру і цькував собаками». Слуги повідомили про таємну кімнату в палатах Василя, де той займався якимись дивними дослідами. З заборонених покоїв часто були чутні нелюдські крики. Але, крім полковника, туди ніхто не входив. Що ж дивуватися, адже Дунін-Борковський був чаклуном, алхіміком і чарівником, як і його далекий предок.
Через півроку після смерті полковника в околицях Чернігова почалася серія дивних смертей. З цього приводу навіть було проведене слідство, яке встановило, що за рік тридцять людей зникли безвісти і близько двадцяти померли «смертю немочною». Народ не сумнівався, що провиною всьому Дунін-Борковський, який після смерті став упирем і пив кров сельчан. Інакше чим же пояснити таємничу загибель і зникнення людей? Кобзарі (українські співаки) на базарах тоді співали:
«Кажуть люди, шо полковник ночами блукає. То душа його спокою шукає.»
Почали поширюватися чутки, ніби щоночі з могили Василя виїжджає карета, запряжена шестіркою вороних коней, і мчить до родового маєтку Дуніна, який розташовувався на Чорній кручі над Десною. Там мрець обходив свою садибу, наводячи при цьому жах на слуг і домочадців. Перед першими півнями він зупинявся біля старого колодязя і вказував на нього перстом, а після кукурікання зникав. Нарешті родичі Дуніна-Борковського і жителі Чернігова звернулися за допомогою до церкви.
Коли пізно вночі примарна карета знову помчала до Чорної кручі, їй назустріч вийшла процесія священиків і мирян на чолі з архієпископом Іоанном Максимовичем. Зустрілися вони на середині мосту через річку Стрижень. Архієпископ підняв хрест, і привид полковника провалився в річку. А карета попливла по сизому туману над річкою і незабаром розчинилася в повітрі.
Вранці наступного дня гробницю Василя в соборі розкрили. Дунін-Борковський лежав у саркофазі як живий: рум’яний і з димлячою курильною люлькою в зубах. Архієпископ Іоанн Максимович розпорядився вбити в груди полковника осиковий кіл. Після цього труну з тілом винесли з церкви і поховали в родовому маєтку Борковських на березі Десни. Тієї ж ночі над містом вибухнула небаченої сили гроза, і річка вийшла з берегів, затопивши нову могилу полковника.
Все в місті і околицях ніби заспокоїлося. Проте ось що дивно: плита на місці поховання Дуніна-Борковського через 15 років після його смерті чомусь була замінена на іншу. Можливо, її хтось пошкодив, або причина – в тексті першої епітафії, в якій згадувався гетьман Іван Мазепа
Чернігівські газети кінця XIX століття проявили до легенди про полковника-упиря жвавий інтерес. Журналісти, ховаючись під псевдонімами, розповідали про Василя, публікували народні сказання на цю тему.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *