Будинок з химерами

Будинок з химерами

Історія будинку із Химерами почалася в далекому 1901 році, коли Владислав Городецький поділився зі своїми знайомими цікавою новиною: він придбав ділянку землі на схилі Печерська, на стрімкому схилі вулиці Банкової.

Природно, багато хто не міг зрозуміти, що можна побудувати на такій землі. Городецький розповідав, що збирається збудувати великий будинок, причому уточнив, що буде не тільки жити тут сам, але й планує здавати квартири в оренду. Звичайно, такій ідеї ніхто не повірив, тоді Городецький розлютився і уклав парі.

Будинок був побудований, а на його будівництво пішло близько двох років. Частину будинку зміцнили 5-ти метровими палями, в районі схилу. Це неймовірно! Будинок має не тільки оригінальний зовнішній вигляд, але приголомшливо унікальну архітектуру.

У червні 1903 року цікаві кияни подовгу простоювали перед дивовижною спорудою. У новий будинок, прикрашений фігурами екзотичних істот, сам архітектор в’їхав напередодні власного сорокаріччя.

У будівництві споруди був використаний нешляхетний бетон, він став прикрасою будинку і рекламою місцевого цементного заводу. В результаті виграли всі: і Городецький і власник цементного заводу – будова вийшло справжнім витвором архітектури.

Фасад будинку прикрашений ліпними фігурами: величезними жабами на даху, слонами і носорогами, наядами верхи на вусатих дельфінах, змій в кутку будинку. Оригінальна композиція поєдинку орла з пантерою розташована прямо перед будівлею, а вестибюль і вхідні сходи оформлені у вигляді морського дна.

Якщо заглянути в середину, то ви потрапляєте в простір, де вирувала фантазія скульпторів і архітекторів. Прямо з порогу ви зустрінете творіння скульпторів Еліа і Еудженіо Сала.

Стіни, розташовані вздовж сходів, прикрашені ліпниною. Тут ви побачите гірлянди з дичини, оленячі роги, мисливські трофеї: все оточення відображає захоплення господаря будинку полюванням.

Після побудови, квартири в новому будинку стали просто неймовірно популярними. Вони могли налічувати по 8-10 кімнат, і це не рахуючи кімнати прислуги! Треба думати, що відбою в мешканцях у Городецького не було, навіть не дивлячись на високу плату. Обладнання будинку було створено за останнім словом «техніки»: погреби, холодильник-льодовик, дві стайні, пральня і навіть корівник, щоб постояльці могли пити молоко вранці.

У радянський час Будинок з Химерами спочатку використовували як звичайну комуналку, а згодом у повоєнні роки розмістили поліклінику. Тому й не дивно, що поступово будинок занепав. Коли на всю будівлю пішла тріщина і з’явилася небезпека, що він впаде в 2002 році почалася реставрація споруди . Роботи проводилися два роки, на першому поверсі розташувалися кабінети працівників Церемоніалу президентського Секретаріату і Державного протоколу. На 3-5 поверхах обладнали приміщення для проведення урочистих заходів за участю Президента України.

З 2014 року будинок доступний для відвідин екскурсій всіма бажаючими.

Одна з найбільш поширених легенд говорить про те, що Будинок з химерами був побудований не Городецьким. Нібито, авторство належить архітектору Миколі Добачевському. Підписи Городецького на всіх кресленнях будинку не дає підстав вважати, що архітектором Будинку з химерами міг бути хтось інший, крім Владислава Городецького.

Інша легенда намагається відповісти на питання про те, чому архітектор Городецький прикрасив свій прибутковий будинок головами чудовиськ. Легенда описує сумні події, пов’язані із самогубством дочки Городецького, яка кинулася у вир Дніпра. Ця трагічна подія (на щастя, вигадана) стала причиною того, що фасад будівлі прикрасили морські чудовиська. Історичні факти свідчать про протилежне. Дочка архітектора Олена Городецька (в заміжжі Яценко) в період будівництва будинку і пізніше жила і була здоровою.

Не менш відома легенда оповідає про парі архітектора Городецького та його колег Олександра Кобелєва та Володимира Леонтовича. Парі полягало в тому, що Городецький за два роки побудує будинок, використовуючи нові для тих часів матеріали, а саме: цемент і бетон. Як ми бачимо, архітектор Городецький все-таки виграв парі.

Ще одна легенда пов’язана з недоброю енергетикою, яка «живе» в Будинку з химерами. Виникла вона після того, як компанії та організації, які коли-небудь орендували приміщення, ставали банкрутами або припиняли свою діяльність якимось іншим чином.

Розмірковуючи, можна зробити висновок про те, що причина вибору химер в якості прикраси будинку обумовлена, скоріше всього, любов’ю Городецького до африканського полювання. Розташування будівлі на схилі доповнює незвичайність будинку ефектом «нависання» над тим, хто дивиться на нього біля підніжжя.

Факт є в тому, що зовнішнє оздоблення Будинку з химерами ніколи і ніким не було повторене. Будинок з химерами зберіг свою унікальність.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *