будинок Ковалевського в Києві

будинок Ковалевського в Києві

м. Київ, вул. Пилипа Орлика 1/15

У XIX столітті одна з історичних місцевостей Києва – Липки – щосили стала обростати особняками аристократії і місцевих олігархів. Надвірний радник Микола Ковалевський в 1911 році викупив землю у відомого цукрозаводчика Лазаря Бродського і вирішив спорудити тут сімейний «гніздо».

На відміну від більшості особняків, будинок Ковалевського будувався не для отримання прибутку, а для душі – господар не збирався здавати кімнати мешканцям. Володіючи лише невеликою ділянкою землі, архітектор Альошин ухитрився створити не тільки цілий середньовічний замок, він доповнив його корівником, стайнею, внутрішнім садом, фонтаном, гаражем і навіть ліфтом!

Дотримуючись своєї інтуїції, Альошин створив воістину унікальну будівлю – виходячий на дві вулиці особняк найбільше нагадує середньовічний замок, весь «одягнений» в східний стиль. Не позбавлений гумору архітектор прикрасив фасад будинку котячими мордочками і барельєфом, де зобразив у вигляді кота …. самого себе!

Інтер’єр будинку, хоч і виглядає більш скромно, все ж не поступається зовнішньому вигляду. Мармурові сходи, ліпні прикраси, хори для оркестру, дзеркальний зал і мавританський стиль приміщень – все говорить про бездоганний смак господарів. Але найбільше вражає кімната, виконана у вигляді купе (очевидно Ковалевський був романтиком – саме в поїзді він познайомився зі своєю дружиною). За чутками, тут був навіть пристрій, який «розгойдував» кімнату, імітуючи хід вагона. Але після багатьох реставрацій, цю властивість було «загублено».

На відміну від більшості багатих сімей, Ковалевських не посадили і не розстріляли – вони просто емігрували після революції. Будинок дістався радянській владі: тут знаходилися різні установи, а після здобуття незалежності будинок зайняло Міністерство закордонних справ. Зараз особняк належить Адміністрації Президента, і ось уже кілька років перебуває у стані «ремонту».

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *