Білгород-Дністровська фортеця (Аккерман)

Українське місто Білгород-Дністровський (Аккерман) входить у десятку найдавніших міст світу і особливу популярність здобуло завдяки старовинній фортеці, що стала одним з найбільш цікавих і видатних пам'яток оборонного зодчества середньовіччя.
 
Історія міста починається із кінця 6  століття до нашої ери, коли на західному березі Дністра вихідці із малоазійського міста Мілета заснували місто Офіусса - Тіру. За свою тисячолітню історію Тиру змінив дуже багато назв - римляни називали це місто Алба-Юлія, кумани і половці - Ак-Ліба, анти - Туріс, венеціанці і генуезці - Мон-Кастро, молдавани - Четатя-Албе, турки - Ак-Керман, угорці - Фаріевар. Слов'янські племена - уличі і тиверці - називали його Білим містом.
 
До кінця XIV століття в Білому місті завершується будівництво потужної фортеці, що тривало майже 200 років. Деякі історики вважають фортецю молдавською, деякі турецькою, а цитадель - генуезькою.
 
Аккерманська фортеця, збудована на високому скелястому березі Дністровського лиману, завжди захоплювала і дивувала особливою потужністю і неприступністю. В якості будівельного матеріалу використовувався місцевий камінь вапняк.
 
У плані фортеця являє собою багатокутник неправильної форми, площа якого перевищує  9 га. Протяжність оборонних стін становить майже 2,5 км, їх товщина - від 1,5 до 5 м, висота - від 5 до 15 м.
 
З північної сторони фортеця омиваєтяьс водами Дністровського лиману, а із інших боків оточує глибокий, вирубаний в скелі рів. Цей рів, що раніше заповнювався водою, має ширину 14 м і глибину близько 20 м.
 
У стіни фортеці вбудовано 34 вежі, різних по висоті і своєму призначенню. Частина з них всередині були порожніми і були житловими приміщеннями. Деякі з башт мають назви, пов'язані із древніми переказами і легендами: Темниця, Скарбниця, Комендантська, вежі Овідія і Пушкіна.
 
З боку міста до фортеці можна було увійти через Головні (Кілійські) ворота, які були найважливішим об'єктом в обороні. Свого часу тут був підйомний міст, стояли стулчасті ворота, дві загострені решітки, а на другому ярусі знаходилися отвори, через які можна було лити окріп і смолу.
 
Внутрішня територія Білгород-Дністровської фортеці поділялася оборонними стінами на 4 двори, кожен із яких мав певне призначення і міг самостійно витримати облогу.
 
Призначення Цивільного двору полягало в захисті населення під час облоги. Двір займав найбільшу територію - майже 5 га, і в той час там розташовувалися житлові споруди. Сьогодні на найвищому місці знаходяться найвища вежа Сторожова і залишки турецької мечеті, побудованої на руїнах християнського храму XII-XIII століть.
 
Наступний двір - Гарнізонний, площа якого близько 2 га. На території цього подвір'я знаходилися казарми, склади з боєприпасами, стайні. Потрапити на територію двору можна було через спеціальні ворота, що мають особливу систему захисту. Зараз від цих воріт вимощена кільцева дорога.
 
Портовий або Господарський двір, який призначався для складування і торгівлі, був повністю зруйнований.
 
Цитадель (фортеця у фортеці) - найдавніша (кінець XII століття) і загадкова будова. По чотирьох кутах розмістилися 4 найпотужніші вежі, первісна висота стін яких 20 м, а товщина - 5 м. Двір, який займав трохи більше 300 квадратних метрів, був щільно забудований. У Комендантській башті розташовувався штаб коменданта, тут же був комендантський палац, розміщувалася охорона коменданта, зберігалася міська скарбниця, знаходився пороховий підвал. Цитадель мала кругову оборону й була неприступним замком.
 
Зараз Білгород-Дністровська фортеця є пам'яткою національного значення і приваблює чимало туристів. Незважаючи на багато історичних подій, перебудови і ремонти, фортеця зберегла первісну структуру.
 
Щоліта, наприкінці червня, тут проходить молодіжний музичний фестиваль «Фортеця» і лицарські бої.
 
 
На території фортеці є музей, який відкритий в робочі дні. У цьому музеї зібрані археологічні знахідки з розкопок Тіри, Аккермана і фортеці.
 

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: