Бій в Пакистані (26 квітня 1985)

Бій в Пакистані (26 квітня 1985)

26 квітня 1985 року, дванадцять виснажених, але не зламлених радянських воїнів почали бій проти стократно переважаючих сил противника – регулярних частин пакистанської армії, сотень афганських душманів і їх американських інструкторів, якими керував майбутній президент Афганістану Бархануддін Раббані …

«… О 21.00, коли весь особовий склад училища був вишикуваний на плацу для здійснення намазу, колишні радянські військовослужбовці зняли вартових біля артскладів й на вишці, звільнили всіх полонених, озброїлися захопленою на складах стрілецькою й артилерійською зброєю і зайняли позиції з метою знищення курсантів , викладачів та підрозділів охорони »(з повідомлення агента« 206 »розвідцентру« Шир »МГБ Афганістану).

Це сталося в містечку Бадабер, в 24 кілометрах від Пешавара – другого за величиною міста Пакистану. Тут під видом табору для біженців знаходився навчально-терористичний центр «Ісламського товариства Афганістану» (ІТА). Загальне шефство над центром здійснював лідер ІТА Б.Раббані, керівником був польовий командир Гульбеддін Хекматіяр.

Центр займав площу 500 га. Термін навчання курсантів становив 6 місяців. Викладацький склад був укомплектований єгиптянами і пакистанцями – всього 65 інструкторів. Начальник центру – майор Пакистану Кудратулла. При ньому 6 радників із США. Курсанти після завершення навчання направлялися на територію Афганістану керівниками ІТА провінцій Нангархар, Пактія і Кандагар.

На території центру розташовувалося 6 складів з боєприпасами і 3 підземних в’язниці, де утримувалися радянські та афганські військовополонені. Режим утримання – особливо строгий, ізольований. В підземні в’язниці потрапляли «невиправні шураві» – захоплені в бою, що чинили опір й що не прийняли іслам. Їх стали привозити сюди в 1983-84 рр., Незадовго до описуваних подій. До цього тримали в основному в спеціальних ямах-зінданах, використовуючи на найважчих роботах – в каменоломнях, навантаженні-розвантаженні боєприпасів. За найменшу провину, а найчастіше й без такої жорстко били.

В’язні підземних в’язниць були безіменні. Замість прізвищ і імен – мусульманські клички. Норовливих і непокірних таврували за прикладом фашистських катів. Морили голодом, даючи на добу ковток води і мізерну солону їжу в яку підсипали «чарсу» і «насвай» – найдешевші наркотики. Тримали скутими кайданами, від яких на руках і ногах гноїлися не тільки шкіра, але і кістки.

«Майстри того світу», як називали охоронців їхні іноземні радники, придумували і більш витончені тортури. Особливо піклувалися, щоб людина «дихала запахом смерті» з першої години неволі. З особливо норовливих здирали шкіру, відрізали вуха та язики, приковували ланцюгами до трупу, що розкладається, кожен день шмагали залізними прутами … За час полону радянські солдати перетворювалися на ходячі скелети. І, незважаючи ні на що, повстали.

За спогадами Раббані, повстання почав високий хлопець, який зумів обеззброїти охоронця, що приніс вечірню юшку. Він відкрив камери і випустив на свободу інших полонених. Душмани і їх інструктори схаменулися тільки тоді, коли вся збройно-тюремна зона опинилася в руках повсталих. По тривозі були підняті всі мешканці табору. Терміново розпочалося блокування зони складів. На допомогу були викликані частини пакистанської армії.

Найжорстокіше бойове зіткнення тривало всю ніч. Після низки безуспішних атак, вже пізно вночі, Раббані особисто звернувся до повсталих з пропозицією здатися. Ті відповіли категоричною відмовою й зажадали викликати представників ООН, Червоного Хреста і радянського чи афганського посольств з Ісламабаду.

Раббані обіцяв подумати, прекрасно усвідомлюючи: виконати вимогу – значить оприлюднити факт – в нейтральному Пакистані є військовополонені, що є грубим порушенням елементарних норм міжнародного права. Моджахедам і пакистанським військам було віддано наказ – будь-яким способом покінчити з непохитними «шураві».

Пішли нові штурми. І пропозиції здатися. Відповідь завжди була одна. Штурм слідував за штурмом, сили повсталих танули, однак і ворог ніс чутливі втрати. Невідомо, скільки б тривала ця сутичка жменьки приречених людей з переважаючими в десятки, сотні разів силами. Напевно до останнього патрона, до останньої людини – вони не чекали пощади від катів …

Зневірившись придушити повстання, командування збройних сил Пакистану вирішило: розстріляти повсталих з реактивних установок залпового вогню і важкої артилерії, встановленої на пряму наводку. В 8:00 ранку 27 квітня Раббані особисто прийняв командування операцією. Одночасно з артилерійським був нанесений авіаудар.

За однією з версій, повсталі, зрозумівши безнадійність свого становища, підірвали себе самі. З передачі радіостанції «Свобода» від 4 травня 1985: «Представник штаб-квартири космічного командування США в штаті Колорадо повідомив, що на аерофотознімках, отриманих за допомогою супутника, зафіксований вибух великої руйнівної сили в північно-західній провінції Пакистану, що стався 27 квітня». (Виникла пожежа знищила канцелярію центру, в якій знаходилися списки радянських полонених).

Душмани повідомили, що охоронців та інших «братів» загинуло 97. За іншими даними – близько 200 осіб, у тому числі близько 100 афганських душманів, 9 представників пакистанської влади, 28 офіцерів ЗС Пакистану. Були знищені 3 реактивні установки залпового вогню «Град» (БМ-13), близько 2000000 ракет різного типу і снарядів, 40 гармат, мінометів і кулеметів. Загинули 6 військових інструкторів із США.

З початку травня 1985 вся інформація про події в Бадабері була наглухо заблокована властями Пакистану. Місце подій відвідали губернатор Північно-Західної прикордонної провінції генерал-лейтенант Фазл Хак і президент Пакистану генерал Зія Уль Хак, що мали важку і неприємну розмову з лідерами душманів. Після цієї розмови польовий командир Г.Хекматіяр, у віданні якого знаходився розгромлений навчально-терористичний центр, віддав наказ своїм загонам, що містив пункт: «Росіян в полон не брати. При захопленні знищувати на місці на всій території Афганістану »…

Однак дещо все одно просочилося. І в тому ж травні 1985 року світові інформагентства облетіла сенсаційна новина – в одному з «таборів афганських біженців» підняли повстання радянські військовослужбовці, захоплені в полон моджахедами. Цю інформацію передало 27 травня і Агентство друку «Новини».

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *