19 Березня, 2020

Битва на Калці

31 травня 1223 на річці Калці відбулася битва між русько-половецькими полками і татарами. Це було перше зіткнення руських дружин з військами держави Чингісхана. Важка битва завершилася найжорстокішою поразкою русько-половецьких військ.

На початку 13 сторіччя в Східній Азії з’явилася нова імперія – її творцем був талановитий полководець і мудрий управлінець Темучин (Чингісхан). Він підпорядкував собі значну кількість племен і народів, став підкорювачем Північного і Центрального Китаю, розгромив Хорезм. 1220 року Чингіз-хан отримав інформацію, що хорезмшах Мухаммед збирає сили на березі Амудар’ї. Для його розгрому він відправив три тумена під командуванням своїх кращих полководців – Джебе, Субедея і Тохучара. Надалі корпус Тохучара був відкликаний. Переслідування хорезмшаха вилилося у тривалий розвідувальний похід. Розгромивши Азербайджан і Грузію, татарські війська 1222 року перейшли через Дербентський прохід і вторглися на Північний Кавказ. Тут вони зіткнулися з сполученими силами аланів і половців. Після того, як противників не вдалося перемогти в бою, була застосована військова хитрість – половцям обіцяли мир і щедро нагородили. Половці покинули своїх союзників. Татари розбили алан. А потім у вирішальній битві на Дону розгромили загони половців. В сутичках загинули хани Юрій Кончакович і Данила Кобякович, а залишки їх племен бігли на захід й з’єдналися із ордою Котяна Сутоєвича, який кочував між Дніпром й Дністром.

На початку 1223 року татари вторглися до Криму і розграбували його, було захоплено місто Судак (Сурож). Хан Котян звернувся до свого зятя, галицькомуго князя Мстислава Мстиславича Удалого (він був прославлений, як удачливий полководець) й до інших руських князів, просячи у них допомоги проти нового грізного ворога: «Сьогодні вони забрали нашу землю, завтра ж ваша взята буде». Треба відзначити, що половці були не тільки противниками Русі на півдні, але часто і союзниками в боротьбі різних руських князів межу собою, або використовувалися проти зовнішніх ворогів. Так, навесні 1221 Мстислав з допомогою половців відбив у угорців Галич. Русь і половців пов’язувала торгівля, династичні шлюби. Тому, прохання Котяна не дивне.

У Києві була зібрана рада князів руських земель на чолі з трьома великими князями – Мстиславом Романовичем (Київ), Мстиславом Мстиславичем (Галич) і Мстиславом Святославичем (Чернігів). Після довгих суперечок і умовлянь Котяна і Мстислава Удалого вирішили: «Якщо ми їм не допоможемо …, то половці пристануть до ворогів, і сила їх стане більше». Княжа рада приймає рішення зібрати війська і зустріти ворога на кордонах Русі.

Збір військ був призначений на Зарубі. В поході взяло участь більше 20 князів зі своїми дружинами. Найбільш сильні війська були у князя київського та чернігівського з підручними князямі, і галицького князя Мстислава (під його початком був князь волинський Данило Романович). Всього русько-половецьке військо налічувало орієнтовно 40-45 тис. осіб (називають цифру і в 80-100 тис. воїнів, але це малоймовірно). В основному це були професійні кінні дружини князів і бояр, найбільш потужне київське військо мало ще й піше ополчення.

Чисельність татарського війська також невідома. Два тумена – Субедея і Джебе, мали 20-30 тис. вершників, це було загартоване в боях ядро війська. Крім того, була певна кількість різних бродяг, розбійників, шукачів пригод і видобутку, які приєдналися до армії по шляху її проходження (на кшталт бродників).

Руські князі здійснили ряд серйозних помилок ще до самого бою. Вони й вирішать долю бою. Князі не змогли домовитися про єдине командування. Фактично було три війська, рішення приймали колективно. Першу рать (київську) очолював великий князь київський Мстислав Романович, формальний глава походу. До неї увійшли київський полк, дружини його сина Всеволода Мстиславського і зятя князя Андрія Івановича (туровский князь), князя Шумського Святослава Інгваревича, князя Несвижського Юрія Ярополковича, князя Дубровицького Олександра Глібовича, овруцького князя Володимира Рюриковича і ін. князів. Другою раттю (чернігово-смоленською) керував князь чернігівський Мстислав Святославич. Йому підпорядковувалися дружини переяславського князя Михайла Всеволодовича, курського князя Олега Святославича, князів путивльського Ізяслава Володимировича і трубчевського Святослава Всеволодовича. Третя рать (галицько-волинсько-половецька) була під командуванням ініціатора походу галицького князя Мстислава Удалого. У його війська входили сили Галицького князівства, дружини волинського князя Данила Романовича, луцького князя Мстислава Ярославовича Німого, Дорогобузького князя Ізяслава Інгваревича, половецькі сили на чолі з воєводою Ярунем.

Юрій Всеволодович, великий князь Володимиро-Суздальський у похід не виступив, лише формально виславши на допомогу руському війську свого племінника ростовського князя Василя Костянтиновича, який, однак, так і не встиг прийти до початку битви.

В Зарубі до руських князів прибули татарські посли, вони запропонували їм союз проти половців. Князі вирішили, що це підступ й на вимогу половців убили посланців. Субедей та Джебе вислали нове посольство, що оголосило Русі війну: «Ви послухали половців й послів наших перебили; проти нас йдете, то йдіть; ми ж вас не чіпали, хай всім Бог (суддя) ». Це посольство було відпущено додому. Мстислав Удалий наполягав на активних діях – переправитися через Дніпро й вдарити по ворогові у степу. Мстислав Романович Старий пропонував дати бій противнику по Дніпрі та підготуватися до оборони. Мабуть, враховуючи відсутність єдності у війську, це була вірна стратегія. Чернігівський князь Мстислав Святославич, прийняв вичікувальну позицію, не підтримуючи ні пропозицію галичан, ні киян.

В цей час біля берегів Дніпра з’явився татарський розвідувальний загін. Мстислав Удалий вирішив атакувати – разом з Данилом Романовичем перейшов річку і вдарив по ворогу. Татари були розбиті і втекли. Ця перемога розвіяла всі сумніви – більшість князів і бояр виступили за наступальні дії. Мстислав Чернігівський перестав коливатися і погодився на переправу. В результаті з’явилася іще одна передумова до поразки – руське командування переоцінило свої сили і недооцінивши практично невідомого ворога. Татари застосовували традиційну для них тактику бою – заманювання ворога під удар основних ударних сил.

23 травня русько-половецькі війська переправилися через Дніпро й рушили в половецькі степи. Війська йшли вісім днів. Вони сильно розтягнулися. Вперед йшли половецькі загони і дружини під командуванням галицького князя Мстислава Удалого, за ними слідували сили чернігівського князя Мстислава Святославича, а всю цю колону замикали загони великого князя київського Мстислава Старого. Дорогою русичів і половців зустрічали татарські дозори, які при першому зіткненні зверталися у втечу, заманювали їх. Військо йшло радісно, ворог утікав. Били кинуту худобу, добре їли. Жалкували, що не зможуть наздогнати ворога і відняти величезну здобич, яку татари захопили в розграбованих землях. Почуття переваги над ворогом захопило всіх і розслабило воїнів. Ще однією помилкою стала погана розвідка – князі не знали про готовність основних сил ворога до бою.

31 травня 1223 русько-половецькі війська вийшли до річки Калки. В запеклій сутичці передові руські сили вибили татарські сторожові частини на інший берег. Мстислав Удалий не став чекати підходу основних сил і, переправившись через річку, вдарив по першій лінії ворожого війська (про основні сили ворога він не знав). Він не поставив до відома про свої плани київського та чернігівського князя, чим їх розлютив (здавалося, що галицький князь хоче привласнити собі всю славу). Київський князь не став переходити річку з ходу і наказав встановити укріплений табір.

Найдосвідченіші татарські полководці Субедей і Джебе відразу скористалися цією фатальною помилкою руських князів: ворог сам підставився під удар і дозволяв розбити себе по частинах. Половці і полки Мстислава Удалого зіткнулися з потужною, готової до жорстокого бою армією. Русько-половецькі сили потіснили ворожий авангард, але потім зіткнулися з головними силами ворога. Галицький князь зрозумів глибину своєї помилки, але було пізно. Удар русько-половецьких передових сил був зупинений, а потім їх просто зім’яли. Першими кинулися бігти половці, їх хвиля збила порядки, ще бившихся руських дружин. Чернігівська рать взагалі опинилася в ситуації, коли передові дружини вже вступили в бій, а інші частини тільки переправлялися через річку. Чернігівські полки були зім’яті і не змогли нічого зробити, втеча стала майже повальною. Окремі опірні загони не могли змінити результат бою. Деякі загони взагалі не знали і не брали участь в битві, відставши від основних сил. Їх підхопило загальним потоком втікаючих і переслідуючих.

Полки великого князя київського Мстислава Романовича Старого залишалися осторонь від цієї битви. Ряд дослідників вважають, що своєчасний ввід в бій його військ міг змінити результат бою. Але, мабуть, ситуація була вже непоправною, половці, галицька та чернігівська раті були розбиті і втекли. Частина татарського війська їх переслідувала. Це була вже бійня, а не бій. Врятуватися вдалося лише незначній частині. Пішла частина половців, з купками дружинників змогли врятуватися Мстислав Удалий і Данило Романович. Інша частина татарського війська обклала київський табір. Перші спроби штурму були відбиті. Мстислав Романович Київський і його війська ще три дні відбивали натиск ворога. Татари не могли взяти укріплення, а губити велику кількість воїнів не хотілося. Тоді вони пішли на хитрість: до Мстислава і його підручним князям послали отамана бродників Плоскіна, який обіцяв життя в обмін на капітуляцію і відкуп. В цьому не було нічого дивного – половці не раз відпускали руських князів за відкуп. Князі повірили і здалися. Треба врахувати і той факт, що у війська закінчилася вода. Після цього князів зв’язали і передали татарам, а на обеззброєних воїнів напали. Сталася чергова кривава бійня. Самих князів татари поклали під дерев’яний поміст і влаштували на ньому «бенкет на кістках».

Головною причиною поразки стала відсутність єдності руського війська. Якби армія діяла в традиційному руському стилі бою: в центрі піхота (київське ополчення посилене іншими загонами), на крилах важкі князівські кінні дружини (на правому галицько-волинська, на лівому чернігово-смоленська), половців залишивши в резерві, шансів перемогти у татар практично не було. У бій вступили частинами, неорганізовано, значна частина війська взагалі не брала участь в головній битві. Управлінські помилки командування, недооцінка ворога, привели до того, що татарам мало не віддали перемогу, давши себе розбити по частинах.

Це була одна з найбільш найважчих поразок руських військ за всю їх історію. Русь була знекровлена втратою тисяч кращих воїнів. За літописними даними загинуло дев’ять з десяти воїнів що відправилися в похід. Серед них було 12 князів, включаючи князів Києва і Чернігова. До нашестя військ Бату руські землі не зможуть відновити свій бойовий потенціал. Татари мабуть, також зазнали суттєвих втрат, бо не змогли здійснити вторгнення в київські землі і незабаром зазнали тяжкої поразки від сил Волзької Булгарії.

Розвідувальний похід татар виявив головне слабке місце Русі – відсутність єдності. Не дарма Субедей стане правою рукою і фактичним командувачем в Західному поході Бату (1236-1242).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *