Берестувате (Чорне) озеро

Берестувате (Чорне) озеро

Берестувате озеро знаходиться на території урочища Чорний ліс (лісовий масив в Знам’янському та Олександрійському районах Кіровоградської області). Це болото саме південне сфагнове болото на території України. На його території ростуть багато різновидів рослин, що більш притаманні північнішим районам. Походженням болота та озера завдячують накопиченню талої води льодовикового й у післяльодовиковий періоди. Загальну площу болота та озера займають близько 16 гектарів.

У народі Берестувате озеро прозвали «зачароване», а другою його назвою є “Чорне озеро”. Вся поверхня озера всіяна водяними ліліями, а у лісі можна зустріти навіть реліктові рослини, що просто дивом дійшли до нас з прадавніх часів. Яка глибина Чорного озера? Цього ще й досі не вдалося з’ясувати (вчені говорять, що виною цьому сфагнум – торф’яний мох, який не пропускає хвилі локаторів і ехолотів), тому побутують легенди, мовляв воно бездонне. Подейкують також, ніби дно начебто є, але воно подвійне або потрійне. Круглий рік вода у озері просто крижана.

Ще один феноменом цього озера і відмітна його риса – це так звані плаваючі острови. Це невеличкі ділянки суші із травою та деревами, постійно мігруючи і змінюючи своє місце розташування. На них квітнуть орхідеї, які, до речі, не зустрічаються більше ніде у степовій Україні.

За однією з численних легенд, саме на березі цього таємничого озера в середині 70-х загинуло 20 підлітків. Вони, начебто, збиралися в лісі біля озера і викликали там духів по якихось старовинним книгам. Міліція знайшла трупи, містичні книги, а від чого померли хлопці, так і не визначили.

Із 1975 року болото є гідрологічною природною пам’яткою під ім’ям «Болото Чорний ліс», із охоронною площею у всього 2 гектари. Незрозуміло правда, чому при такому величезному дзеркалі озера заповідні тільки ці 2 га ?!

Отже, якщо ви любите все таємниче та незвичайне – завітайте до Чорного озера.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *