8 Травня, 2020

Бербери – білі люди Північної Африки

Як не дивно буде для багатьох дізнатися, але корінним населенням Північної Африки не є негроїдні африканці і навіть не араби, а народи, які прийнято називати берберами. Ще більший подив викликає той факт, що ці народи є народами Білої Раси, що зазнали насильницької ісламізації в 7 столітті нашої ери.

До речі, багатьом берберам невтямки, що їх так називають, оскільки цю назву їм дали інші народи, і така назва по-науковому називається екзоетнонімом. Є теорія, що нібито з’явилася вона ще за римлян. Виводять її з грецького barbaros, або латинського barbarus – «варвар». Так греки, а за ними римляни, називали всі народи, культуру і мову яких вони не розуміли. Однак, якщо враховувати, що Римської імперії у тому розумінні, в якому вона нам підноситься ортодоксальними істориками, не існувало, а уся «антична» історія писалася в середні століття, то все не так вже й просто і однозначно, навіть з терміном «варвар», а вже з походженням від нього «бербер» і поготів. Давніх германців вони ж теж, кажуть, варварами називали, проте берберами ті так і не стали називатися.Зате древніх іспанців називали іберами. І тут неможливо не помітити, що етноніми «бербер» і «Іберія» мають один і той же корінь «бер».

За версією Карла-Вільгельма Гумбольдта, німецького філолога і філософа 19 століття, найдавніше населення Іспанії – ібери, що проживало на території півострова з 8 тисячоліття до н.е., є вихідці з Північної Африки і залишками цього древнього населення Західної Європи є сучасні баски. Ще є версія, що назва бербер могла походити від місцевого «бер-абер» – «переселятися групами». Крім того у центральному Марокко проживає плем’я брабер (або барабір, берабер). Так що версій походження слова бербери при бажанні можна знайти кілька, але чомусь найпоширенішою є версія «варварська».

Зараз берберами називають сукупність безлічі племен, які проживають на території всієї північної Африки, від Єгипту на сході до Атлантичного океану на заході, і від Судану на півдні до Середземного моря на півночі, а також в інших країнах, у тому числі і європейських. Чисельність берберів в світі оцінюють по-різному – від 20 до 40 млн. чоловік. Найбільше їх проживає у так званих країнах Магрибу, по-арабськи – «Там, де захід» В Марокко – близько 9,5 млн. чоловік, Алжирі – близько 4, 3 млн., Тунісі та Лівії 210 тис. Також живуть бербери у Малі (0,6 млн.), Нігері (0,4 млн.), У Франції (1,2 млн.), Нідерландах, Бельгії, Німеччині, у США й Австралії.Вважається, що самі вони себе звуть amazigh, amasiyen (може звучати як Амазіг, амазір і навіть амазай), що означає «люди» або «вільні люди».

Серед них багато русявих, світлошкірих людей із блакитними чи світло-карими очима. Наприклад, міс Алжир 2013, дружина короля Йорданії і всесвітньо відома співачка Едіт Піаф.

Однак обережні вчені побоюються безпосередньо приписувати берберів до білої раси безпосередньо. Вони називають їх білими арабами (Caucasoid Arabs), проміжним ступенем між європейцями і чорними африканцями (Sub-Saharan Africans), поміссю білих європейців і середземноморської раси, поміссю європейців і західних азіатів, або просто – євразійців.

На землях Північної Африки бербери жили задого до усіх відомих нам завойовників – греків, фінікійців, римлян й тим більше, арабів, що прийшли на ці землі лише у 7-8 ст н.е. Останні почали відтісняти корінне біле населення углиб континента в пустельну і гірську місцевість, насильно ісламізувати і асимілювати, нав’язуючи міжетнічні шлюби. Берберську мову заборонялося використовувати в школах і офіційних закладах, проте, незважаючи на це, берберам вдалося її зберегти, а також свій менталітет, культуру й спосіб життя. Можливо, це сталося й тому, що бербери все-таки якось примудрилися поєднувати іслам із своїми споконвічними культами. На жаль, берберських джерел про їх власну історію і культуру не збереглося, що, й не дивно, з огляду на кількість завойовників, що хвилями накочувалися на цей народ.

Про них можна знайти згадки лише в оповіданнях інших народів – давніх єгиптян, греків і римлян. Військові конфлікти з лівійцями-берберами прикрашають стіни єгипетських храмів і усипальниць фараонів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *